Japonia: po raz 36. rozpoczęła się dziesięciodniowa modlitwa o pokój

(fot. PAP/EPA/JIJI PRESS)
KAI / kk

W Japonii już po raz 36. rozpoczęła się dziesięciodniowa modlitwa o pokój. Została ona zainicjowana przez miejscowy episkopat na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w tym kraju w 1981 r.

Jest on jedynym papieżem, który odwiedził kraj Kwitnącej Wiśni. Papież-Polak podkreślał, że przybył do Japonii jako pielgrzym pokoju.

W wygłoszonym po japońsku przy pomniku pokoju w Hiroszimie apelu Jan Paweł II powiedział m.in., że "pamięć o przeszłości oznacza podjęcie odpowiedzialności za przyszłość. Wojna jest dziełem człowieka. Wojna to niszczenie ludzkiego życia. Wojna to śmierć". Według japońskiego episkopatu wizyta Jana Pawła II przyniosła wielu ludziom w Japonii radość i nadzieję.

Papież Franciszek chciałby odwiedzić Hiroszimę i Nagasaki >>

DEON.PL POLECA

Dziesięciodniowa modlitwa o pokój rozpoczęła się w Katedrze Pamięci Światowego Pokoju w Hiroszimie o godz. 8.00, czyli w godzinie zrzucenia 73 lat temu bomby atomowej na to miasto. Msza celebrowana była za ofiary tej tragedii oraz za wszystkie ofiary wojny.

Jezuici cudem przeżyli wybuch bomby atomowej >>

W tym samym czasie Eucharystia w intencji ofiar II wojny światowej odprawiana była również w Nagasaki, w katolickim mieście, które dwa dni po Hiroszimie padło ofiarą ataku atomowego.

Franciszek znów ostrzega przed zagładą >>

Modlitwa o pokój potrwa do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli 15 sierpnia, to jest dnia kapitulacji Japonii po II wojnie światowej w 1945 r. Japonia wzięła udział w wojnie po stronie państw Osi. Historycy oceniają, że w wyniku japońskich zbrodni wojennych śmierć poniosło ok. 20 mln ludzi.

Przewodniczący japońskiego episkopatu, arcybiskup Nagasaki, Joseph Mitsuaki Takami podkreślił, że modlitwa o pokój powinna przyjąć różnorodne formy, które świadczyć będą o ciągłym zaangażowaniu Kościoła japońskiego w budowanie pokoju na świecie. Oprócz uroczystych Mszy we wszystkich diecezjach Japonii organizowane są spotkania modlitewne i różańcowe, marsze, odczyty i koncerty. W Hiroszimie zaplanowano m.in. koncert "Requiem dla ofiar ataku atomowego", a w Nagasaki marsz ze świecami i wykłady na temat wojny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Japonia: po raz 36. rozpoczęła się dziesięciodniowa modlitwa o pokój
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.