Jubileusz 800- lecia reguły franciszkańskiej
Osiem wieków temu, w 1209 r. św. Franciszek z Asyżu otrzymał od papieża Innocentego III ustne zatwierdzenie „Reguły zakonnej” – sposobu życia dla siebie i swoich braci.
Światowe obchody 800-lecia charyzmatu franciszkańskiego obchodzone były w kwietniu tego roku w Asyżu i Rzymie. Data obchodów jubileuszu w Polsce w październiku nie jest przypadkowa, gdyż wiąże się z liturgicznym wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu. Jubileusz obchodzony jest razem przez dziesięć polskich Prowincji franciszkańskich należących do trzech gałęzi franciszkańskich: Zakon Braci Mniejszych (OFM - 5 prowincji), Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv - 3 prowincje) i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów (OFMCap - 2 prowincje). Na centralne obchody w Polsce wybrano Kraków, gdyż cztery prowincje franciszkańskie mają tam swoje siedziby i najstarszy klasztor przy Franciszkańskiej (Rok założenia - 1236).
Obchody przeżywane będą na różnych płaszczyznach: religijnej, ewangelizacyjnej, naukowej, kulturalnej i artystycznej. Centralnym punktem jubileuszu będzie sobota 3 października, kiedy na krakowskim rynku zostanie zaprezentowane oratorium muzyczne „Transitus”, pisane specjalnie na tę okazję przez krakowskich muzyków. Po nim rozpocznie się Noc Misyjna. Obchody zakończą się w uroczystość św. Franciszka (4 października) Mszą Świętą w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz ewangelizacją na ulicach miasta.
Podobnie jak Biedaczyna przed 800 laty również dzisiaj franciszkanie chcą dotrzeć do jak najszerszego grona osób z przesłaniem Ewangelii – miłości Boga do człowieka. Pragną ukazać wartość życia opartego na Regule św. Franciszka i podzielić się radością i nadzieją, którymi sami żyją.
Program obchodów krakowskich:
12.00 - Otwarcie wystawy filatelistycznej o św. Franciszku i franciszkanach (Kraków, Klasztor Franciszkanów, pl. Wszystkich Świętych 5)
15.00-20.00 - Kwesta braci na rzecz ubogich przed Galerią Krakowską i Centrum Handlowym M1.- Kwestowanie jest istotą naszego życia, które polega na kruchości i zależności od Pana Boga. Franciszkanie, jako zakon żebrzący, kwestowali od zawsze - wyjaśnia br. Paweł Teperski, rzecznik prasowy kapucynów. Dochód z kwesty przeznaczony będzie na rzecz ubogich, którymi opiekują się albertyni - jedno ze zgromadzeń powstałych na tzw. Trzeciej Regule św. Franciszka.
Czwartek, 1 października
9.00 - Kapituła namiotów dla braci (Wieliczka, klasztor franciszkanów), czyli wielkie zgromadzenie członków rodziny franciszkańskiej o charakterze formacyjnym. Jej formuła nawiązuje do pierwszych zebrań zakonników, którzy po powrocie z misji ewangelizacyjnych po Europie dyskutowali o najważniejszych problemach swojej posługi, mieszkając w namiotach. Gościem specjalnym kapituły będzie papieski kaznodzieja o. Raniero Cantalamessa.
14.15 - Koncert w ogrodzie: Lidia Jazgar z zespołem Galicja (Wieliczka, klasztor franciszkanów)
17.00 - Eucharystia (Kraków, Bazylika św. Franciszka, ul. Franciszkańska)
20.00 mecz piłki nożnej - Franciszkanie - Cracovia, Wisła i Hutnik (Kraków, Stadion KS Nadwiślan)
Piątek, 2 października
Sympozjum naukowe w auli Akademii Górniczo-Hutniczej pt. „Franciszkanie: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Kulturotwórcza rola Zakonu Franciszkanów w Polsce”.
9.00 - Rozpoczęcie sesji – przywitanie o. Jarosław Zachariasz OFMConv – wprowadzenie do sympozjum o . Marek Fijałkowski
9.30 - I Panel – Franciszkanizm wrośnięty w polskie dzieje - o. R. Prejs OFMCap, KUL
11.30 – Przerwa na kawę.
12.00 – II Panel – Franciszkanizm wsłuchany we współczesność i otwarty na nowe wyzwania – o. prof. dr hab. Z. Kijas OFMConv, PWT św. Bonawentury „Seraphicum”, Rzym
14.00 – 15.00 – Liturgia godzin + przerwa obiadowa
15.00 – Prezentacja książki: „Dlaczego nowe wydanie Pism św. Franciszka?
- o. Stefan Tuszyńki OFMConv, Wydawnictwo Bratni Zew, Kraków
16.00 - Zakończenie
17.00 - Eucharystia (Kraków, kościół bernardynów przy ul. Bernardyńskiej)
Sobota, 3 października
10.00-16.00 - Dzień otwarty u Franciszkanów. Możliwość zwiedzania męskich klasztorów Franciszkanów w Krakowie. Wszyscy chętni będą mogli zobaczyć np. jak wygląda życie zakonne za klauzurą.
20.00 - Koncert jubileuszowy na Rynku Głównym w Krakowie
Transitus. Oratorium o życiu i śmierci świętego Franciszka z Asyżu. Tekst i muzyka: Beata i Joachim Mencel. Wykonawcy: Natalia Niemen, Kasia Kurzawska, Jorgos Skolias, New Life Music, Orkiestra Krakowska, Promyczki, Chór Franciszkański Rynek Główny w Krakowie. Wstęp wolny
Niedziela, 4 października, Uroczystość św. Franciszka z Asyżu
10.30 - Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem JE ks. kard. Stanisława Dziwisza (Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie- Łagiewnikach)
14.00-18.00 - Franciszkański dzień misyjny. Koncerty zespołów franciszkańskich (Rynek Główny w Krakowie)
Skomentuj artykuł