Kard. Tauran: to było spotkanie-przesłanie

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
Radio Watykańskie / psd

Już samo spotkanie papieża z wielkim imamem kairskiego uniwersytetu al-Azhar było ważnym przesłaniem zarówno dla muzułmanów, jak i dla chrześcijan. Nie mówiono o przeszłości, ale wyrażono pragnienie wznowienia na nowo wzajemnego dialogu. Tak audiencję Franciszka dla Ahmada Muhammada al-Tayyeba komentuje kard. Jean-Louis Tauran. Z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego wielki imam rozmawiał zaraz po spotkaniu z papieżem.

"Spotkanie przebiegło w atmosferze wielkiej przyjaźni. Nie było mowy o przeszłości, nie wracano do Ratyzbony, rozmawiano o dniu dzisiejszym i przyszłości. Nasi partnerzy ze swej strony potwierdzili żywe pragnienie rozpoczęcia na nowo dialogu. Jeśli przywrócona zostanie także komisja z 1998 r., będzie to oznaczało zintensyfikowanie wzajemnych kontaktów. Osiągnięto więc ważny cel, a wszystko w naprawdę dobrej atmosferze, na którą ja osobiście zbytnio nie liczyłem - podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Tauran. - Mówiono o zaangażowaniu na rzecz budowania pokoju na świecie i o konieczności odrzucenia przemocy stosowanej w imię religii. Jesteśmy świadomi tego, że już samo nasze spotkanie jest przesłaniem zarówno dla muzułmanów, jak i chrześcijan, szczególnie tych żyjących na Bliskim Wschodzie. Jesteśmy przekonani, że także z uniwersytetu al-Azhar, gdzie formuje się większość sunnickich imamów, musi płynąć przesłanie wzywające do budowania społeczeństwa nie na przemocy, ale na dialogu i otwartości na drugiego. Trzeba pamiętać, że terroryzm niestety osłabił nasze wzajemne wysiłki na rzecz budowania dialogu. Jest to ewidentne, a stąd wynika jeszcze większe zadanie dla edukacji, która musi być remedium na ignorancję".

Spotkanie Franciszka z najwyższym autorytetem muzułmanów sunnitów jest kolejnym ważnym krokiem na drodze wznawiania wzajemnego dialogu. Ta prestiżowa kairska uczelnia muzułmańska w styczniu 2011 r. bezterminowo zawiesiła dialog ze Stolicą Apostolską. Władze uniwersytetu uzasadniały to wielokrotnymi wypowiedziami Benedykta XVI krytycznymi wobec islamu, zwłaszcza po krwawym zamachu na katedrę koptyjską w Kairze 31 grudnia 2010 r. Według przedstawicieli al-Azharu słowa papieża godziły w islam, a poza tym obciążał on - ich zdaniem niesprawiedliwie - muzułmanów odpowiedzialnością za prześladowania na Bliskim Wschodzie wyznawców innych religii.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Tauran: to było spotkanie-przesłanie
Komentarze (1)
QQ
q q
23 maja 2016, 22:16
"Spotkanie przebiegło w atmosferze wielkiej przyjaźni". KORAN 3:28 „kto zaprzyjaźnia się z Chrześcijanami i Żydami, ten nie ma honoru, temu nie przysługuje miłosierdzie Allaha i jego ochrona.” „Nie możecie tego robić, chyba, że chcecie się ochronić przed nimi. Chcecie się uratować przed nimi, uznając to, jako działanie ochronne”. „Ochraniając się przed nimi poprzez mówienie do nich w przyjazny sposób, podczas gdy wasze serca tego nienawidzą.” KORAN 5:51 „O wy, którzy wierzycie w Mahometa i Koran. Nie bierzcie Chrześcijan i Żydów za przyjaciół, ani nawet nie szukajcie u nich wsparcia i pomocy.