Komunia święta na rękę i nieużywanie wody święconej. Przewodniczący KEP ostrzega przed koronawirusem

Fot. Michał Lewandowski / Shutterstock
KAI / pk

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy - w kościołach i pomieszczeniach parafialnych - przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny - podkreśla w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu wskazuje, że ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się koronawirusa, trzeba, "aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę".

Zwraca także uwagę, że Komunia duchowa jest aktem modlitewnym, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. "Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie" - dodaje abp Gądecki.

Podkreśla też, że osoby, które mają obawy przed zarażeniem, nie powinnny w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach. "Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej" - zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski.

Publikujemy treść komunikatu:

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.

Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę.

Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 28 lutego 2020 roku

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komunia święta na rękę i nieużywanie wody święconej. Przewodniczący KEP ostrzega przed koronawirusem
Komentarze (14)
EK
~Eustachy Klimiuk
10 kwietnia 2021, 20:18
Bp Gądecki z jednej strony podkreśla wagę modlitwy i sakramentów w obronie przed chorobą a z drugiej, odradza korzystania z sakramentaliów czyli min. wody święconej i sugeruje brać komunię tylko na rękę. jak to rozumieć? Czy te słowa są naprawdę szczere, spójne, niesprzeczne?
US
Ula Sz
8 lipca 2020, 21:55
Jak pięknie widać, zupełnie jak na dłoni kto jest wierzący w Boga w Trójcy Jedynego a kto jest niewierzący. Kiedy słyszę jak ktoś mówi albo czytam, że Eucharystia która jest żywym Ciałem i Krwią Pana Jezusa, naszego ukochanego Zbawiciela zaraża ludzi to mam ochotę krzyczeć: O bezbożnicy! jak wam nie wstyd plemię judaszowe!
SW
~Stanislaw Wiśniewski
3 marca 2020, 07:57
Ci co się najbardziej boją, pewnie się zarażą. Ludzie instyktownie szukają pociechy w przyjmowaniu Pana Jezusa, a tu każe im się poprzestać na Komunii Duchowej? Czy człowiek w końcu może uniknąć śmierci? Czy to znaczy, że za parę lat ksieża nie będą chodzić z Wiatykiem do chorych, tylko telefonicznie rozgrzeszać i każą pozostać przy Komunii Duchowej? Czy znikło już zufanie do Boga ? Czy ręka jest bardziej czysta od podania na jeżyk, tym bardziej, że dopiero co ludzie "miziają sie za rączki" przy tzw. znaku pokoju? Kto potrafi zrozumieć takie zarządzenie...
SC
~Stanislaw Cydzik
16 kwietnia 2020, 23:44
Komunia duchowa, msza przed telewizorem, komunia na rękę, itp. to tak jakby powiedzieć byłem na wspaniałym przyjęciu, próbowałem duchowo wiele wspaniałych wystawionych na stólach potrawami, były pyszne, a drinki - wyśmienite , sam miód. Tak samo jest ze mszą św. na odlogłość. Po prostu nie ma porównania, a ten który porównuje to się ośmiesza. Stanisław Cydzik na Fb
MW
~Maciej Wylężek
1 marca 2020, 21:20
Tłumacząc ten komunikat na język zrozumiały dla przeciętnego katolika brzmi to tak: nie troszczcie się zbytnio o życie wieczne - to macie pewne (koncepcja powszechnego zbawienia), martwcie się przede wszystkim o życie doczesne - to o wiele łatwiej stracić. Że coś się nie zgadza? Przecież w czasach Pana Jezusa nie było dyktafonów, ktoś notując jego słowa z pamięci musiał coś przekręcić.
PJ
~Paweł Jarycha
1 marca 2020, 14:39
63 Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda10. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. 64 Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą» («« J 6 »»)
MK
~Maria Kaczmarek
1 marca 2020, 07:16
Bardzo mądra decyzja, a co z podawaniem ręki w czasie przekazywania sobie Znaku Pokoju. Uważam ,że skinienie głową wystarczy ,i powinno być również ujęte w powyższym ostrzeżeniu
AP
~Adam Piekarski
29 lutego 2020, 23:25
Uwazam ze jest to pokaz slabej wiary!
SV
~Sylwia Via
29 lutego 2020, 21:58
Myślę że jak Przewodniczący Apikopatu Polski powinien zarządzić post, modlitwę, pokutę I jeszcze głębiej zachęcać do wiary w Jezusa Eucharystycznego Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swoje życie z mego powodu, ten je zachowa" Łk. 9. 24 " Zaprawdę , zaprawdę powiadam wam: Kto we Mnie wierzy ma życie wieczne"J.6.47 " Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ją dam, jest moje ciało, wydanie za życie świata" J 6.51 " Kto spożywa moje Ciało i pije moja Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym" J 6. 53 "Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej*. 28 Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. 29 Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie]*, wyrok sobie spożywa i pije. 30 Dlatego to właśnie wielu wśród was słabych i chorych i wielu też umarło." 1Kor11
SV
~Sylwia Via
29 lutego 2020, 20:02
Kard. Sarah o "Komunii św. na rękę: to podstępny atak diabła na Eucharystię" A gdzie wiarą w żywą obecność Pana Jezusa na Eucharystii. A gdzie mowa o podjęciu postów i pokuty. Trzeba modlić za Przewodniczącego Apikopatu.
PB
~Paweł BInkiewicz
1 marca 2020, 11:11
Diabeł podstępnie zaatakował już w czasie Ostatniej Wieczerzy, kiedy skusił Jezusa do powiedzenia: "BIERZCIE i jedzcie z tego wszyscy". Nie możemy ulegać politycznej poprawności i dlatego czas zapytać otwarcie - czy Jezus wierzył w swoją własną obecność w Najświętszej Eucharystii? Bo jak okazałoby się, że nie, to lepiej niech Mu kard. Sarah wytłumaczy teologię.
MI
~Marcin I
2 marca 2020, 22:21
You maked my day <:
PA
~Pawel Adamski
29 lutego 2020, 17:46
Komunia Sw. na rękę jako odpowiedz na wirusa, który przenosi się przez dotykanie twarzy i ust nieumytymi rękoma. Kolejny strzał w dziesiątka bp. Gadeckiego.
P
Piotr ~
2 marca 2020, 22:59
Przy komunii do ust ksiądz zbiera bakterie od wszystkich i przekazuje dalej. Przy komunii na rękę przenosisz bakterie wyłącznie swoje i księdza. Jeśli ksiądz zadba, aby mieć czyste ręce, to Tobie pozostaje martwić się już wyłącznie o swoje ręce. Nie jest to wcale takie głupie.