Królestwa Bożego nie osiąga się za pomocą miecza
Nie mieczem, ale krzyżem, który jest źródłem wiary, nadziei i miłości osiąga się Królestwo Boże - przypomniał w sobotę w Gnieźnie abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył w katedrze Mszy św. z obrzędem inwestytury dam i kawalerów zakonu bożogrobców, której udzielił kard. Kazimierz Nycz.
W słowie skierowanym do obecnych abp Polak przypomniał przestrogę papieża Franciszka, że bez krzyża nie jesteśmy prawdziwymi uczniami Chrystusa. To właśnie za pomocą krzyża - mówił - osiąga się Królestwo Boże, to on jest źródłem wiary, nadziei i miłości - "tego prawdziwego oręża naszego chrześcijańskiego życia".
"Niech Ukrzyżowany i Zmartwychwstały będzie rzeczywiście centrum waszego istnienia oraz punktem odniesienia każdego waszego projektu osobistego i wspólnotowego" - prosił metropolita gnieźnieński przypominając wcześniej słowa św. Jana Pawła II, który tylekroć wyzwał rodaków, by byli wierni i mocni mocą wiary. A być odważnymi i mocnymi w wierze - tłumaczył dalej - walczyć w imię Chrystusa to dziś przede wszystkim nie wstydzić się swego chrześcijaństwa i manifestować miłość bliźniego. Oznacza też iść za głosem sumienia, a więc żyć uczciwie i sprawiedliwie.
Prymas podkreślił również, że w życiu członków zakonu bożogrobców zaangażowanie chrześcijańskie to konkretne zadania, które papież Franciszek ujął w trzech słowach: iść, budować i wyznawać, to znaczy dawać świadectwo wiary i miłości.
"Trzeba iść, bo taka jest nasza natura, nasza chrześcijańska tożsamość, bo Kościół w Wieczerniku narodził się po to, aby iść - mówił abp Polak powtarzając za papieżem, że jeśli uczeń nie wędruje, aby służyć, nie warto, aby wędrował, a jeśli jego życie nie jest dla służby, to nie służy mu, aby żył jako chrześcijanin.
"Trzeba więc iść, by służyć, to znaczy aby budować dzięki miłosierdziu, współczuciu i miłości, bo przecież ten Zakon Rycerski, który szczyci się tak piękną i wielowiekową historią, jest wciąż jednym z najstarszych zakonów posługujących potrzebującym. Trzeba iść, by głosić, by wyznawać Chrystusa swoim życiem, by służyć bliźniemu" - mówił Prymas.
Bożogrobcy gościli w Gnieźnie dwa dni - 12 i 13 czerwca. W piątek modlili się w gotyckim kościele pw. św. Jana, który przed wiekami należał do zakonu. Uczestniczyli również w czuwaniu przed inwestyturą, któremu w kościele pw. bł. Jolenty przewodniczył abp senior Józef Kowalczyk.
W sobotę przeszli w uroczystej procesji głównymi ulicami Gniezna, by następnie uczestniczyć w Mszy św. w bazylice prymasowskiej pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, podczas której kard. Kazimierz Nycz, Wielki Przeor Zwierzchnictwa Polskiego udzielił inwestytury nowym członkom zakonu - damom, kawalerom i duchownym.
Skomentuj artykuł