Lednica gotowa na spotkanie młodych
Około pięciuset osób - organizatorzy, wolontariusze, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej - jest zaangażowanych w ostatnie przygotowania do spotkania młodych na Lednicy. Jutrzejsze wydarzenie pod hasłem „Na krańce świata” - po przerwie związanej z pandemią koronawirusa - odbędzie się w tradycyjnej formie na Polach Lednickich. Swoją obecność potwierdziło już ponad 15 tysięcy młodych m.in. z Polski, Ukrainy i Niemiec.
- Są już wydzielone sektory, gotowy jest system nagłośnienia i oświetlenia, przygotowane są namioty kaplicy, recepcji i mediów oraz strefa gastronomii - mówi KAI Andrzej Ranke.
Sekretarz i rzecznik prasowy Stowarzyszenia Lednica 2000 im. o. Jana Góry OP zaznacza, że
trwają też ostatnie próby śpiewów i choreografii i dodaje, że podczas jutrzejszego spotkania nie zabraknie wspomnień i niespodzianek.
- Pierwsze spotkanie lednickie odbyło się 2 czerwca 1997 r. Tegoroczne ma wymiar jubileuszowy. Chcemy więc nawiązać do pierwszej Lednicy i słów wypowiedzianych wówczas przez papieża Jana Pawła II - opowiada Ranke. Rzecznik prasowy, choć nie chce podać szczegółów, zaznacza, że na pewno będzie to dla wszystkich niespodzianka.
O godz. 22 zostaną odtworzone słowa pozdrowienia papieża Franciszka, jakie skierował do organizatorów i uczestników sobotniego spotkania podczas ostatniej audiencji środowej.
Mszy św. o g. 20 będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, a wolontariuszy z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego pośle na misje abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
W tym roku na Pola Lednickie 4 czerwca zaproszone są też rodziny z dziećmi.
- Lednica Malucha była organizowana w osobnym terminie. W tym roku zaprosiliśmy rodziny z dziećmi tego samego dnia, kiedy odbędzie się spotkanie młodych - mówi rzecznik prasowy Stowarzyszenia Lednica 2000.
Podkreśla, że Lednica łączy wszystkie pokolenia, stąd pomysł, by dzieci niejako rozpoczęły to wydarzenie.
- O g. 14 o. Roman Bielecki OP, redaktor naczelny miesięcznika „W drodze”, opowie o „Drodze na krańce świata - Camino de Santiago, nawiązując w ten sposób do tegorocznego hasła Lednicy” - tłumaczy A. Ranke.
Nowością tegorocznego wydarzenia będzie konferencja, którą wygłosi osoba świecka - Jan Mela, który w wieku 15 lat „poszedł na krańce świata i zdobył dwa bieguny”.
Ranke podkreśla, że w związku z toczącą się wojną na Ukrainie nie zabraknie modlitwy o pokój.
Tradycyjnie podczas spotkania pojawi się symbol lednicki. W tym roku będzie to drewniany różaniec z krzyżykiem lednickim. - Różaniec ułatwia nam trzymanie się wytyczonej drogi, a w życiu każdego z nas pojawiają się tajemnice radosne, bolesne i chwalebne - zauważa rzecznik prasowy Stowarzyszenia.
Na Polach Lednickich nie zabraknie też śpiewów, tańca i baletu oraz hymnu lednickiego, do którego muzykę skomponował Wiesław Wolnik, a słowa napisała Agnieszka Chrostowska. O północy zebrani przejdą przez Bramę-Rybę.
W związku z trwającym dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego podczas wydarzenia obecne będą jego relikwie.
XXVI Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się 4 czerwca.
Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r., gromadząc ok. 100-150 tys. uczestników. Punktem kulminacyjnym i wieńczącym każde wydarzenie jest przejście młodych przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa.
Pomysłodawcą spotkań na Polach Lednickich był zmarły w grudniu 2015 r. dominikanin o. Jan Góra.
KAI/dm
Skomentuj artykuł