Licheń: Ogólnopolska Pielgrzymka Diabetyków

KAI / psd

230 osób uczestniczyło dziś w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Diabetyków do sanktuarium maryjnego w Licheniu. Podczas Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlili się o zdrowie i potrzebne łaski dla wszystkich członków stowarzyszenia. Pamiętano też o zmarłym przed rokiem Józefie Wiatrowskim, aktywnym działaczu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

By go upamiętnić zorganizowano Ogólnopolską Wędrówkę Szlakiem im. Józefa Wiatrowskiego pod nazwą "Z pamiętnika anioła". Osoby, z którymi na co dzień współpracował Wiatrowski, wspominają go jako człowieka posiadającego wspaniałą umiejętność porozumiewania się i komunikowania z ludźmi, zwłaszcza chorymi na cukrzycę, którzy byli szczególnie bliscy jego sercu i którym poświęcił niemal całe swoje życie - mówiła Beata Stepanow z Centrum Edukacji Specjalistycznej Opieki Medycznej z Kleczewa.

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. w licheńskiej bazylice, której przewodniczył ks. Stanisław Kosiorowski, marianin, na co dzień piastujący funkcję proboszcza parafii pw. św. Doroty w Licheniu, a zarazem także kapelan konińskich cukrzyków.

DEON.PL POLECA

Do Lichenia przybyli przedstawiciele zarządów rejonowych Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z całej Polski, ale również zaprzyjaźnione instytucje i personel medyczny.

Po liturgii pielgrzymi udali się przed bazylikę, gdzie w niebo zostały wypuszczone 74 gołębie na pamiątkę 74 lat, które przeżył Józef Wiatrowski. Ten symbol, mający zaakcentować aspekt komunikacji międzyludzkiej, poprzedzony był odczytaniem przysłowia mówiącego, że "Słowa są jak ptaki - kiedy lecą z twoich ust, nigdy nie zdołasz ich zawrócić" - wyjaśniali organizatorzy pielgrzymki.

Po zakończeniu uroczystości w licheńskim sanktuarium uczestnicy pielgrzymki udali się do Dworu "Arkadia" w Koninie, gdzie odbędzie się dalsza cześć spotkania. Tam wysłuchają wykładu przygotowanego specjalnie na tę okazję. Obejrzą także przedstawienie pt. "Z pamiętnika anioła" przygotowane przez wolontariuszy, w którym zaprezentowane zostaną różne formy dialogu i komunikacji. Aktorzy-amatorzy, poprzez wykorzystanie dramy, będą chcieli pokazać emocje, jakie towarzyszą osobie przewlekle chorej. Główną bohaterką przedstawienia jest dziewczyna, która ma cukrzycę. W ten sposób autor pokazuje, że wynik glikemii pacjenta chorego na cukrzycę, zależy nie tylko od tego, co zjadł, jaki wykonał wysiłek fizyczny, ale także od tego, co przeżywa, jego typu ma problemy zarówno w pracy, jak i domu.

Cukrzyca jest chorobą z grupy schorzeń metabolicznych charakteryzującą się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z zaburzeniem czynności i niewydolnością, a w dalszej perspektywie, z uszkodzeniem różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. U osób chorych na cukrzycę powikłania mogą doprowadzić do niedokrwienia mięśnia sercowego, udaru mózgu czy spadku odporności. W skali globalnej na cukrzyce choruje ok. 300 mln ludzi, co stanowi ok. 5 proc. populacji. W Polsce szacuje się, że liczba cierpiących na to schorzenie i będących w grupie ryzyka sięga 5 mln.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Licheń: Ogólnopolska Pielgrzymka Diabetyków
Komentarze (2)
DZ
Diabetyk z Sieradza
19 sierpnia 2012, 14:13
Szukałam informacji na temat tej uroczystości...Pani Anielu z Konina ma Pani rację było wspaniale. Emocje, które towarzyszyły mi podczas oglądania teatru są niezapomniane! Gratulacje dla organizatorów. Mam nadzieję, że debiut tego teatru będzie początkiem wielkiej podróży. Pani Beata Stepanow jest niesamowita!
AZ
Aniela Z Konina
19 sierpnia 2012, 14:01
 Byłam z rodziną uczestnikiem tej uroczystości, wprowadzenie symboliki przez organizatorów było wspaniałe. Ptaki, a później wykład i ten szczególny teatr, który pozostanie w mojej pamięci na długo. Wszyscy zgromadzeni na stojąco podziękowali owacjam za wspaniały występ. Ta grupa młodych ludzi była wspaniała. Potrafili połączyć w teatrze dźwięki ze światłem, były wiersze, piękne monologi, dramat i humor. Dzisiaj dowiedziałam się, że pomysłodawczynią wszystkiego była Pani Beata Stepanow. Gratulacje Pani Beato!!!