Lublin: Koncert Chwały po raz dziesiąty
"W domu Ojca" - to hasło X Koncertu Chwały, który 7 czerwca odbędzie się w Lublinie. Wielkie wydarzenie ewangelizacyjne zgromadzi na scenie w centrum miasta blisko dwustu wykonawców, a jego punktem kulminacyjnym będzie adoracja eucharystyczna.
Hasło nawiązuje do tegorocznego programu duszpasterskiego Kościoła. - Chcemy pokazać tym koncertem, że ten dom Ojca, Kościół jest już tu i teraz, i to od nas zależy, czy poprzez miłość, życzliwość, realizowanie pewnych zasad w życiu będziemy ten dom budować - mówi ks. Miłosław Ładniak, dyrektor Koncertu.
Wydarzenie, dedykowane bł. Janowi Pawłowi II, rozpocznie oficjalne obchody rocznicy 25-lecia pobytu papieża w Lublinie, finałem będzie Msza św. 9 czerwca. - Chcemy podziękować Ojcu Świętemu za wszystko, co od niego otrzymaliśmy i odpowiedzieć na pytanie, czy to ciągle w nas żyje - dodaje ks. Ładniak.
Patronem honorowym oraz gościem koncertu będzie abp Stanisław Budzik, który skieruje do zebranych swoje przesłanie.
Grzegorz Głuch, producent muzyczny koncertu i lider zespołu Gospel Rain zapowiada, że w czasie koncertu na scenie pojawi się prawie dwustu wykonawców. - Oprócz zespołu i chóru Gospel Rain oraz ponad stuosobowego "Chóru dla Jezusa", zaprosiliśmy znakomitych solistów. To Natalia Niemen i Andrzej Lampert, oraz wykonawcy kultury hip-hopowej Full Power Spirit i Kolah - mówi. Na scenie po raz pierwszy pojawi się 20-osobowa orkiestra smyczkowa, wystąpią także składy teatralne: Teatr ITP. z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz zespół Młodzieżowej Akademii Teatru Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
- Łączenie stylów, łączenie emocji, przenikanie się koncertu z modlitwą, szybkie wchodzenie w moment uwielbienia, modlitwy - opisuje Głuch charakter wydarzenia. - Spotykamy się w uroczystość Bożego Ciała, więc elementem kulminacyjnym koncertu będzie moment wywyższenia - dodaje. - Szukamy takiej muzyki, takich słów i znaków, które pozwolą na szukanie pytań i odpowiedzi. To stwarza nam, zebranym na scenie i przed nią, przestrzeń do dialogowania: z Panem Bogiem, ludźmi, samym sobą - podkreśla.
"Chór dla Jezusa", jak podkreśla szef artystyczny koncertu, to fenomen, który powstaje w wyniku naboru, swego rodzaju pospolitego ruszenia. - Pierwsza setka uczestników zgłasza się w ciągu 4-5 godzin. Jesteśmy przyjąć mniej więcej połowy chętnych, którzy w ciągu 10 dni muszą opanować 20 utworów - wyjaśnia Głuch. - Niektórzy zaśpiewają już po raz 10. To oni budują ten koncert przez swoje zaangażowanie - podkreśla. Podczas koncertu będzie dużo nowych piosenek i aranżacji.
Koncert poprowadzi Tomasz Zubilewicz.
Przygotowanie do koncertu rozpocznie się już 20 maja, jak zapowiada reżyser, Marcin Wąsowski, tego dnia przed kościołem Ducha św. na lubelskim deptaku będzie można nauczyć się układów choreograficznych do trzech piosenek. - Akcja uliczna "Zatańcz w Duchu przed Koncertem Chwały" ma nas przygotować do kolejnych niespodzianek, flash mobów, czyli poruszeń spontanicznych w przestrzeni miejskiej, kiedy poprzez taniec będziemy przybliżyć mieszkańcom Lublina wydarzenie i zachęcać do obecności podczas koncertu w Boże Ciało - wyjaśnia.
W sam dzień koncertu osoby, które przyjdą wcześniej, zostaną zaproszone do wzięcia udziału w happeningu. - Będziemy przekraczać próg do domu Ojca, sam jako twórca jestem ciekawy, w jaki sposób ludzie, którzy liczą na anonimowość w tłumie na tak wielkim wydarzeniu, będą reagować na propozycje młodych ludzi do udziału w działaniach może trochę nieprzewidywalnych, ale radosnych, które pozwolą im lepiej poznać samego siebie - mówi Wąsowski.
Koncert w warstwie treściowej będzie miał formułę podróży, w której pomocne będzie rozważanie takich treści jak wspólnota, słowo, Duch i eucharystia.
Impulsem do zorganizowania pierwszego Koncertu Chwały w 2003 roku była obecność krzyża Światowych Dni Młodzieży w Lublinie. Jak podkreśla ks. Ładniak, dziś jest to wydarzenie artystyczno-modlitewno-duchowe, jedno z największych w Polsce tego rodzaju, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. - To także spotkanie wspólnot chrześcijańskich Lublina, które prezentują się na stoiskach, ale i spotkanie znajomych i całych rodzin - dodaje.
Jak dodaje dyrektor Koncertu, wydarzenie ma ludziom wierzącym dać siłę do przyznawania się w życiu, kim są. W ubiegłym roku w koncercie uczestniczyło ok. 10 tys. osób.
Organizatorami koncertu są Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny na Podwalu oraz Stowarzyszenie Artystyczne "GR". Więcej informacji można znaleźć na www.koncertchwaly.lublin.pl.
Skomentuj artykuł