Mąż i ojciec będzie głosił Ewangelię i asystował przy mszy. Jest nowy diakon stały w archidiecezji katowickiej

Jedenasty diakon stały archidiecezji katowickiej. Fot. Facebook.com / Ośrodek Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Katowickiej
archidiecezjakatowicka.pl / mł

Ma żonę, trójkę dzieci i jedną wnuczkę.  Prowadzi własną firmę, należy do Domowego Kościoła, a kilka dni temu przyjął święcenia diakonatu. Mariusz Kaletka to nowy diakon stały w archidiecezji katowickiej.  

W czasie litanii do wszystkich świętych, która poprzedza przyjęcie święceń, Mariusz Kaletka leżał krzyżem przed ołtarzem. Obok niego klęczała, modląc się za niego, jego żona Katarzyna. W ławce za nimi siedziała trójka ich dzieci: Natalia, Dominik i Wiktoria, a z nimi także pierwsza wnuczka – maleńka Kornelia. 14 czerwca święcenia diakonatu w kościele w Imielinie z rąk biskupa Adama Wodarczyka przyjął nowy diakon stały. 

Mariusz Kaletka urodził się w 1974 roku. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Studiów Podyplomowych Rodziny i Mediacji Sądowej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prowadzi własną działalność, a przy tym wraz z żoną Katarzyną posługuje w Ruchu Światło-Życie (Diakonia Wspólnoty Rodzinnej) oraz jako doradca życia rodzinnego. Prowadzi kursy dla narzeczonych „Przed Nami Małżeństwo”. Dotąd był także nadzwyczajnym szafarzem komunii św. w swojej parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie. Współorganizuje też ewangelizacyjne Ekstremalne Męskie Weekendy i wyjazdy dla ojców z dziećmi w ramach inicjatywy Niezłomny24.

– Diakoni uczestniczą w specjalny sposób w posłaniu i łasce Chrystusa – powiedział w homilii biskup Adam Wodarczyk. – Sakrament święceń naznaczy cię, Mariuszu, pieczęcią, której nikt nie będzie mógł usunąć. Upodobni cię do Chrystusa, który stał się diakonem, to znaczy sługą wszystkich. Do diakonów, od dzisiaj także do ciebie, należy asystowanie biskupowi i prezbiterom przy celebracji, szczególnie Eucharystii, przy zawieraniu małżeństwa i błogosławieniu go, głoszenie Ewangelii, prowadzenie pogrzebów i poświęcanie się różnym posługom miłości – wyliczył.

Biskup Adam zdradził też, że gdy wraz z innymi biskupami z metropolii górnośląskiej był w zeszłym roku w Watykanie z wizytą ad limina, Ojciec Święty Franciszek zwracał im między innymi uwagę na rolę diakonów stałych w Kościele. – Mówił: powiedzcie waszym diakonom, że dla nich szczególnym miejscem jest posługa miłości i miłosierdzia. Diakoni zostali ustanowieni w Dziejach Apostolskich w pierwszej wspólnocie, aby apostołom pozostawione było nieskrępowane głoszenie słowa, a dzieła miłosierdzia były w szczególny sposób związane z posługą diakonów – przypomniał.

Czym jest diakonat stały? Jak czytamy na stronie katowickich dominikanów, to posługa w Kościele, która przez długi czas była nieobecna w praktyce. Przywrócił ją ponad 35 lat temu Sobór Watykański II. Obecnie diakonat jest ważną częścią Kościołów katolickich wszystkich kontynentów i odgrywa znaczącą rolę zwłaszcza w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej.

Jednak w Europie Środkowo-Wschodniej posługa diakona stałego jest prawie nieznana. Decyzję o wprowadzeniu w Polsce diakonatu stałego podjął Episkopat Polski na początku 2004 r. Instytucję taką może w swojej diecezji powołać każdy biskup. Liczba diakonów stałych w Polsce, zarówno w Kościele katolickim, jaki greckokatolickim, zbliża się do dziewięćdziesięciu. 

Co może robić diakon stały? Przede wszystkim może sprawować wiele funkcji sakramentalnych i liturgicznych. Głosi wiernym Słowo Boże, ma również prawo do nauczania i napominania wiernych. Ponadto diakon może udzielać chrztu, przechowywać i rozdawać Komunię św., asystować i błogosławić w imieniu Kościoła związki małżeńskie, a także przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym. W odróżnieniu od kapłana, nie będzie mógł jednak odprawiać Mszy świętej i słuchać spowiedzi.

 

Źródło: archidiecezjakatowicka.pl / dominikanie.katowice.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mąż i ojciec będzie głosił Ewangelię i asystował przy mszy. Jest nowy diakon stały w archidiecezji katowickiej
Komentarze (5)
HS
~H S
20 czerwca 2022, 22:46
Żebyśmy czasem nie przestawili się w protestantyzm, mało brakuje. To jest pomniejszanie roli księży. Z czego tu się cieszyć, raczej płakać nad głupimi pomysłami. U nas w kościele, diakoni nie rozdają komunii i bardzo dobrze, tylko kapłani.
MR
~Michalina Rduch
20 czerwca 2022, 20:49
Świat staje na głowie
ZF
~Zbych Ferd
20 czerwca 2022, 08:52
To wywraca do góry nogami wszystko. Czy proboszczowie mówią o tym szczególnie starszym ludziom? Oni by zdębieli. Jak ochronić dzieci przed tymi wariactwami?
R8
~Redek89 89
20 czerwca 2022, 08:50
Gdyby mój syn był w seminarium, natychmiast bym po niego pojechał. Amen.
WS
~Władysław Serdeczynski
19 czerwca 2022, 23:26
Porażka. To wywraca do góry nogami wszystko. To już jest Kościół Katolicki 2.0. Ja chce pozostać NORMALNYM katolikiem.