Największe trudności księży to m.in. osamotnienie. W Watykanie rozpoczęła się konferencja o formacji kapłańskiej
W Watykanie rozpoczyna się konferencja na temat stałej formacji kapłańskiej. - Będą to dni modlitwy, wykładów, kontaktów, ale też wzajemnego słuchania w małych grupach w stylu synodalnym – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Lazzaro You Heung-sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa, która przygotowała to wydarzenie we współpracy z kilkoma innymi urzędami Kurii Rzymskiej.
Konferencja potrwa od 6 do 10 lutego pod hasłem "Abyś rozpalił na nowo charyzmat Boży, który jest w tobie" (por. 2 Tm 1, 6).
Kapłani na całym świecie potrzebują dziś wsparcia; już św. Paweł napisał swój drugi list do Tymoteusza w chwili, gdy ten czuł się trochę zniechęcony. Piękno bycia uczniami w naszych czasach nie pojawia się niespodziewanie, lecz wymaga od nas rozwoju: wychowania, formacji całościowej, wspólnotowej i misyjnej – tłumaczył kardynał Lazzaro You Heung-sik. Jak dodał, kapłani chcą nieustannie formacji, jak również towarzyszenia im, aby mogli zawsze żyć radośnie i szczęśliwie.
Wielu księży odczuwa osamotnienie
Kilka miesięcy temu do episkopatów krajowych została rozesłana ankieta w sprawie dokumentu "Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis" z 2016 roku, dotyczącego formacji kapłańskiej. jak poinformował kardynał, nadeszło prawie 800 odpowiedzi z całego świata.
- Jest to dla nas niezwykle ważny krok i nasze dykasterie wraz z konsultantami i ekspertami pracują konkretnie właśnie nad tym - mówił duchowny.
Za najważniejsze trudności i wyzwania dla formacji i towarzyszenia kapłanom w naszych czasach kardynał uznał fakt, iż wielu z nich odczuwa obecnie osamotnienie i wielkie zeświecczenie dzisiejszego świata. Dlatego potrzebna jest troska o siebie nawzajem, o kapłanów zarówno w starszym wieku, jak i młodych. To staje się wzajemnym darem, ponieważ przeżywanie rzeczywistości domowej i rodzinnej między księżmi pomaga we wzajemnej trosce i daje świadectwo – stwierdził duchowny.
W formacji kapłanów pomagają także kobiety
Odnosząc się do programu rozpoczętego dziś spotkania, kardynał zapowiedział, że będą na nim chwile modlitwy, wprowadzenie do obrad za pośrednictwem "pięknego przesłania Ojca Świętego", będzie też czas na rozważania i refleksje z dobrymi mówcami, po czym powstaną małe grupy siedmio- lub ośmioosobowe, aby wymieniać doświadczenia, "gdyż w świecie jesteśmy bardzo zróżnicowani". Z kolei eksperci krajowi i diecezjalni podzielą się swoimi doświadczeniami, a wszystko znajdzie się później na stronie Dykasterii i będzie bardzo użyteczne w przyszłości.
Zaznaczył ponadto, iż wprawdzie większość uczestników tego spotkania stanowią duchowni, ale są wśród nich także świeccy, w tym kobiety – osoby, które pomagają w stałej formacji i w towarzyszeniu kapłanom. A nawiązując do przewidzianej na 8 lutego prywatnej audiencji u Franciszka zaznaczył, że "papież jest zawsze naszym przewodnikiem i przekaże nam mocne orędzie o tym, jak iść naprzód, a zatem bardzo praktyczne".
Współorganizatorami konferencji są – obok Dykasterii ds. Duchowieństwa – również Sekcja ds. Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych w Dykasterii ds. Ewangelizacji oraz Dykasteria ds. Kościołów Wschodnich.
KAI / mł
Skomentuj artykuł