Niemcy: tysiące uchodźców pielgrzymowało do maryjnego sanktuarium

(fot. shutterstock.com)
KAI / jp

Kilka tysięcy Tamilów z całej Europy zachodniej uczestniczyło w pielgrzymce do maryjnego sanktuarium w Kevelaer w Niemczech.

Członkowie tej mniejszości ze Sri Lanki szukali schronienia w Niemczech, krajach Beneluksu, Francji, Anglii, we Włoszech i Skandynawii, uciekając przed wojną domową w ich kraju (1982-2009). Teraz każdego roku modlą się w maryjnym sanktuarium o pojednanie w ich ojczyźnie.

Pielgrzymki tamilskich katolików do Kevelaer są organizowane od 1987 r. Ta miejscowość nieopodal Xanten jest dla nich symbolicznie celem pielgrzymek do "ich" sanktuarium Madhu na północy Sri Lanki, dokąd rokrocznie przybywają miejscowi katolicy w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

DEON.PL POLECA

Figura Matki Bożej w Madhu czczona jest od 400 lat. W corocznych pielgrzymkach uczestniczą setki tysięcy osób, wśród nich nie tylko katolicy i chrześcijanie różnych wyznań, ale także buddyści i hinduiści.

W pierwszej pielgrzymce tamilskich katolików do Kevelaer uczestniczyło 50 wiernych. Były to pierwsze osoby, które przyjechały do Niemiec, uciekając przed wojną i prześladowaniami w swoim kraju. Od tego czasu Tamile pielgrzymują do sanktuarium w Kevelaer w sierpniu, około uroczystości Wniebowzięcia NMP, oddając w ten sposób hołd pamięci około stu tysięcy swoich rodaków, którzy zginęli w wojnie domowej w Sri Lance.

Konflikt na tle etnicznym wybuchł w 1983 r., gdy tamilska mniejszość na północy Sri Lanki postanowiła oderwać się od hinduskiej większości i utworzyć suwerenne państwo. Walki między wojskami rządowymi z Kolombo oraz Tamilskimi Tygrysami (LTTE), zakończyły się w maju 2009 r.

Katolicy stanowią około jednej piątej społeczeństwa Sri Lanki. Zamieszkujący południe kraju Syngalezi są w większości buddystami. Kościół katolicki jest jedną z nielicznych instytucji cieszących się autorytetem wśród obu grup ludności, a tym samym mogących się przyczynić do pojednania po wojnie domowej. W styczniu 2015 r. Sri Lankę odwiedził papież Franciszek. Z sanktuarium w Madhu wezwał do pokoju między wszystkimi grupami ludności i religiami.

Do Kevelaer pielgrzymował 2 maja 1987 r. papież Jan Paweł II. Od 2012 r. znajdują się tam jego relikwie.

Do liczącego 28 tys. mieszkańców Kevelaer rocznie przybywa ok. 80 tys. pielgrzymów, dlatego jest największym sanktuarium maryjnym w Niemczech po bawarskim Altötting. W Kevelaer czczony jest obraz Pocieszycielki Strapionych z 1641 r., a więc z czasów wojny trzydziestoletniej (1618-1648).

Innym głównym wydarzeniem roku pielgrzymkowego, obok pielgrzymki Tamilów, jest odbywająca się od 1985 r., licząca kilka tysięcy uczestników pielgrzymka motocyklistów.

Pielgrzymka Tamilów ściąga do Kevelear również licznych turystów, jest to bowiem święto niezwykle barwne. Na miejscowym bazarze towary ze swojej ojczyzny sprzedają kobiety i dziewczęta ubrane są w tradycyjne sari, specjalnie przygotowane kuchnie serwują typowe potrawy ze Sri Lanki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niemcy: tysiące uchodźców pielgrzymowało do maryjnego sanktuarium
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.