Odsłonięto pomnik ks. Piotra Ściegiennego

Odsłonięto pomnik ks. Piotra Ściegiennego (Projekt pomnika)
PAP / ad

Pomnik wybitnego działacza niepodległościowego i społecznego, ks. Piotra Ściegiennego, odsłonięto w niedzielę w Lublinie. W tym roku mija 120 rocznica śmierci ks. Ściegiennego.

"Trzeba docenić tę wizję Polski wolnej od wpływów innych mocarstw, tę wizję sprawiedliwego świata, o którym marzył, o tym, by znieść system pańszczyzny, poszczególnym rolnikom przyznać działki, zaprowadzić reformy, jakie wyprzedzały epokę o kilkadziesiąt lat" - powiedział abp Życiński.

Metropolita dodał, że nie oznacza to akceptacji szczegółów programu ks. Ściegiennego, które miały rewolucyjny charakter. "Akceptacja programu naprawy społecznej nie oznacza akceptacji utopijnych marzeń, które w XIX wieku jawiły się trochę w duchu rewolucji francuskiej, natomiast skłania nas do szacunku dla postawy ks. Piotra, który wyprzedzał epokę i widział konieczność uwrażliwienia Kościoła na te sprawy bytu narodowego i sprawiedliwości" - dodał abp Życiński.

DEON.PL POLECA

Pomnik ks. Ściegiennego - ponad trzymetrowa figura wyrzeźbiona w kamieniu przez Gustawa Hadynę - stanął przy ul. Biernackiego w pobliżu szpitala im. Jana Bożego. Ks. Ściegienny był kapelanem w tym szpitalu pod koniec swojego życia. Fundatorami pomnika są Fundacja Willa Polonia i Fundacja im. Karole E. Lewandowskiego.

Ks. Ściegienny urodził się w 1801 r. we wsi Bilcza pod Kielcami. Był nauczycielem w szkole elementarnej, a po wstąpieniu do stanu duchowego - wikarym w Wilkołazie i proboszczem w Chodlu na Lubelszczyźnie. Prowadził agitację wśród chłopów na Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie wzywając ich do zbrojnej walki o wolność i nowy ustrój społeczny. W 1844 r. po nieudanej próbie wywołania powstania został aresztowany przez władze carskie i skazany na śmierć. Wyrok został zmieniony na zesłanie na katorgę. Z Syberii ks. Ściegienny wrócił po 25 latach. Zmarł w Lublinie w 1890 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odsłonięto pomnik ks. Piotra Ściegiennego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.