Papież Leon XIV wspomina Franciszka w rocznicę śmierci. "Darował tak wiele"
Podczas lotu z Angoli do Gwinei Równikowej, ostatniego etapu podróży apostolskiej, papież z czułością wspominał swojego poprzednika w dniu pierwszej rocznicy jego śmierci: „Darował tak wiele poprzez swoje życie i swoją bliskość wobec ubogich. Głosił orędzie miłosierdzia. Módlmy się, aby cieszył się miłosierdziem Pana”.
„Chciałbym wspomnieć papieża Franciszka w tę pierwszą rocznicę jego śmierci. Pozostawił i ofiarował tak wiele Kościołowi – poprzez swoje życie, swoje świadectwo, swoje słowo i swoje gesty. Przez to, co uczynił, żyjąc prawdziwie bliskością wobec najuboższych, najmniejszych, chorych, dzieci i osób starszych” – powiedział Leon XIV do dziennikarzy, lecących z nim do Gwinei Równikowej.
Jak mówił papież Leon XIV, wiele rzeczy można by przypomnieć z życia Jorge Maria Bergoglio, ale on przywołał przede wszystkim jego nieustanne wezwanie do „powszechnego braterstwa”: Franciszek naprawdę starał się „promować autentyczny szacunek dla wszystkich ludzi, wszystkich kobiet, rozwijając ducha braterstwa, byśmy wszyscy byli braćmi i siostrami i by szukać sposobu życia według przesłania, które znajdujemy w Ewangelii” - podkreślał papież Leon XIV.
Przypomniał też inne przesłanie Franciszka: miłosierdzie, o którym mówił już podczas pierwszej modlitwy Anioł Pański w niedzielę po wyborze 13 marca 2013 roku. "Przywołał postać kobiety przyłapanej na cudzołóstwie i „mówił z serca o miłosierdziu Boga, o wielkiej miłości, o przebaczeniu i hojnej ekspresji miłosierdzia Pana”. Tego ducha Franciszek pragnął przekazać całemu Kościołowi. "Módlmy się, aby już cieszył się miłosierdziem Pana i dziękujmy Panu za wielki dar życia Franciszka dla całego Kościoła i całego świata” - zakończył Leon XIV.
Źródło: Vatican News / mł
Skomentuj artykuł