Archidiecezja krakowska: obchody Dnia Judaizmu oraz Tygodnia Ekumenicznego w Kościele Katolickim

(fot. Instytut Teologi Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII)
Instytut Teologi Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII

W dniach 18-25 stycznia jak co roku Kościoły i Wspólnoty chrześcijańskie na całym świecie będą się modlić o jedność, rozważając biblijny tekst zaczerpnięty z Księgi Wyjścia 15, 1-21.

W Krakowie centralne nabożeństwo ekumeniczne Tygodnia odbędzie się w niedzielę 21 stycznia o godz. 15.00 w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, ul. Totus Tuus 32. Wezmą w nim udział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Krakowie.

W sobotę 20 stycznia o godz. 16.30 na Oficjum o jedność w kościele św. Barbary przy pl. Mariackim zaprasza Wspólnota Chemin Neuf.

DEON.PL POLECA

W czwartek 25 stycznia o godz. 18.00 w siedzibie KIK rozmowę nt. "Co nam dała Reformacja?" z udziałem ks. prof. Łukasza Kamykowskiego (ITFED UPJPII) i ks. Romana Prackiego (Kościół Ewangelicko-Augsburski) poprowadzi red. nacz. miesięcznika "Znak" Dominika Kozłowska.

Szczegółowy program nabożeństw ekumenicznych w Krakowie:

Więcej o Tygodniu Modlitw o Jedność >>

DZIEŃ JUDAIZMU

Już po raz 21 w środę 17 stycznia obchodzony będzie Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Hasłem tegorocznych obchodów są słowa z Księgi Izajasza: "Pokój! Pokój dalekim i bliskim! (Iz 57,19)".

W Krakowie uroczystości rozpocznie wspólna modlitwa w intencji Żydów i relacji chrześcijańsko-żydowskich (bazylika Franciszkanów, godz. 15.30).

Po nabożeństwie o tym, czego katolik może się nauczyć od religijnego Żyda, opowie absolwentka naszej uczelni Urszula Antosz-Rekucka, katechetka z Mszany Dolnej, zaangażowana w dialog międzyreligijny i upamiętnianie dziedzictwa polskich Żydów, nominowana w minionym roku do Nagrody Polin (UPJPII, ul. Franciszkańska 1, s. 120, godz. 16.30).

We wtorek 16 stycznia zapraszamy na debatę wokół opublikowanej przez Wydawnictwo Naukowe UPJPII książki ks. prof. Łukasza Kamykowskiego "Obraz Żydów w myśli chrześcijańskiej" (Kraków 2017), która odbędzie się z udziałem członków Klubu Chrześcijan i Żydów: Autora, dr Zofii Radzikowskiej i red. Janusza Poniewierskiego. Debatę poprowadzi Henryk Woźniakowski (prezes Wyd. Znak). JCC, ul. Miodowa 24, g. 18.30.

"Naszym pragnieniem jest, żeby pokazać, że pokój jest to dar Boży. Dar, który rodzi się w sercu ludzkim i jest bliski zarówno judaizmowi, jak i chrześcijaństwu. Chcielibyśmy ukazać, że pokój to nie umowy międzynarodowe, konwencje, największe armie świata, tylko działanie łaski Bożej, która przemienia ludzkie serca" - wyjaśnia w specjalnym przesłani bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Uroczystości krakowskie współorganizują: Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII, Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej, Ojcowie Franciszkanie, Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze", JCC Kraków oraz Fundacja Polania.

ABC Dnia Judaizmu

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest szczególnym czasem wspólnotowej refleksji i modlitwy. Refleksja ta, w oparciu o teksty biblijne i wypowiedzi Urzędu Nauczycielskiego Kościoła na temat stosunków katolicko-żydowskich, winna pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, w pogłębianiu świadomości tego, że religia żydowska nie jest wobec naszej religii "rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym", oraz że nasz "stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii" (Jan Paweł II); że można mówić o ścisłym pokrewieństwie obu religii, a wyznawców judaizmu nazywać "starszymi braćmi w wierze" (Jan Paweł II). Budowanie wzajemnego braterstwa i formowanie właściwej mentalności wiernych wymaga Bożej pomocy, dlatego tak bardzo potrzeba modlitwy.

Plan XXI Dnia Judaizmu:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Archidiecezja krakowska: obchody Dnia Judaizmu oraz Tygodnia Ekumenicznego w Kościele Katolickim
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.