Podlaskie: cztery współczesne ikony nagrodzone w konkursie Muzeum Ikon
Cztery współczesne ikony twórców z Ukrainy i Polski zostały nagrodzone w konkursie Muzeum Ikon w Supraślu. Zapoczątkują one nową muzealną kolekcję ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI wieku.
Muzeum Ikon działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu; jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W swoich zbiorach posiada jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon z XVIII, XIX i XX wieku, a także unikatowe XVI-wieczne freski.
W sobotę późnym popołudniem odbyło się rozstrzygnięcie pierwszego międzynarodowego konkursu Muzeum Ikon "Nowa epifania piękna". Do konkursu nadesłano blisko 70 prac twórców z Polski, Rosji, Ukrainy i Łotwy. Do oceny jury zakwalifikowano 20 ikon 12 twórców.
Pierwsze miejsce w konkursie i nagrodę w wysokości 4 tys. zł zdobyła ikona Krystyny Kvik z Ukrainy "Apokalipsa". Drugiej nagrody nie przyznano. Natomiast trzy równorzędne trzecie nagrody, po 2 tys. zł każda, przyznano Solomii Kazanivskiej z Ukrainy za pracę "Zstąpienie do otchłani" oraz Joannie Zabagło z Polski za ikony "Chrystusa Dobrego Pasterza" i "Chrystusa Emmanuela".
Te cztery prace zapoczątkują kolekcję ikon XXI wieku, zostaną wpisane jako pierwsze do nowej księgi inwentarzowej - powiedziała PAP kierowniczka Muzeum Ikon Krystyna Stawecka.
Oceniła, że zainteresowanie konkursem, jak na pierwszą jego edycję, było bardzo duże, a prace nadesłano nie tylko z Polski, ale także z innych krajów.
"Nagrodzone prace prezentują naprawę bardzo wysoki poziom" - mówiła. Dodała, że pokazują nową jakość współcześnie pisanych ikon (ikony się pisze, a nie maluje - PAP), a także nowe podejście do tradycyjnych ikon.
Ikony nagrodzone w pierwszym konkursie "Nowa epifania piękna" można oglądać na wystawie stałej w Muzeum Ikon w Supraślu do końca października.
Skomentuj artykuł