Potrzeba działań w nauce społecznej Kościoła

(fot. Catholic Church (England and Wales) / Foter / CC BY-NC-SA)
KAI / kn

"Dać duszę Europie" - to hasło konferencji międzynarodowej, która odbywa się w Zakopanem z udziałem hierarchów kościelnych oraz przedstawicieli duchowieństwa niemal z całej Europy.

Z uczestnikami konferencji spotkał się goszczący w Polsce kard. Peter Turkson. - Nie możemy tylko rozmawiać o nauce społecznej Kościoła, potrzebne są konkretnie działania, jak praca z młodzieżą, czy środowiskiem biznesu - tłumaczył przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax".

DEON.PL POLECA

Konferencja "Dać duszę Europie" odbywa się w "Księżówce". Jednym z ważnych momentów w czasie jej trwania było spotkanie z kard. Peterem Turkson’em, przewodniczącym Papieskiej Rady "Iustitia et Pax". - Nie możemy tylko rozmawiać o nauce społecznej Kościoła. W tym aspekcie potrzebne są konkretnie działania, tak jak m.in. praca z młodzieżą, wejście w środowisko biznesu, w gospodarkę - podkreślał hierarcha. Kard. Turkson zauważył ponadto, że w wielu krajach, np. w Stanach Zjednoczonych niektórym nauka społeczna Kościoła zupełnie się źle kojarzy, bo z komunizmem czy socjalizmem.

Wśród uczestników konferencji są m.in. bp Adrianus van Luyn z Holandii oraz abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Pomysłodawcą i koordynatorem międzynarodowego spotkania jest ks. Peter Klasvogt, dyrektor Instytutu Socjalnego Kommende w Dortmundzie. - Od kilku lat prowadzimy projekty związane z nauką społeczną Kościoła, w które zaangażowani się alumni seminariów. Chodzi nam o to, aby w swojej codziennej duszpasterskiej pracy byli przygotowani na konkretne i właściwe działania związane z nauką społeczną Kościoła. Nasz projekt ma na celu zachęcenie biskupów diecezjalnych w Europie do zmierzenia się z tą tematyką. Oferujemy w tej materii swoją pomoc. Jesteśmy gotowi na szeroką współpracę - zadeklarował w rozmowie z KAI ks. Klasvogt.

O projekcie, który był realizowany w Poznaniu przy współpracy z dortmundzkim instytutem opowiadała uczestnikom konferencji s. Anna Tarnowska, misjonarka Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. - Pracowałam z 20-osobową grupą młodzieży. Program był bardzo napięty. Gościliśmy w wielu ośrodkach terapeutycznych prowadzonych przez miasto. Naszym przesłaniem było to, aby młodzież odkryła w sobie jak wiele posiada i zechciała podzielić się tym z drugą osobą - zrelacjonowała zakonnica. Nowy projekt, który będzie realizowany z dortmundzkim instytutem rozpocznie się wkrótce na terenie diecezji opolskiej.

W czasie konferencji "Dać duszę Europie" ks. Peter Klasvogt, dyrektor Instytutu Socjalnego Kommende w Dortmundzie, który organizuje Akademie Społeczne dla kleryków z Europy Środkowo - Wschodniej zapowiedział powstanie stowarzyszenia socioMovens, w którego skład mają wchodzić właśnie absolwenci Akademii Społecznej z Dortmundu. Jednym z absolwentów takiej akademii jest Grzegorz Zbiorczyk, uczestnik zakopiańskiej konferencji. - Zastanawiamy się tutaj nad tym, co dalej, jak to dzieło kontynuować, czy możemy lepiej i więcej współpracować, aby jeszcze bardziej w praktyce mówić i realizować naukę społeczną Kościoła - powiedział KAI Grzegorz Zbiorczyk.

Dla pallotyna o. Edwina Pawła Bonisławskiego, który jest pracownikiem naukowym Instytutu Etyki Społecznej w Wiedniu zakopiańska konferencja pokazuje wyraźnie, że nauka społeczna Kościoła może być widoczna w konkretnych działań, podejmowanych przez sam Kościół. - Widzieliśmy to na bardzo dobrych przykładach w różnych projektach, w których pracowano z dziećmi z tzw. ulicy, czy osobami uzależnionymi - powiedział o. Bonisławski.

Jego zdaniem, potrzeba większej współpracy między poszczególnymi instytucjami zarówno prowadzonymi przez kościół, jak i państwo. - Często są to działania podobne, ale nie widać między nimi współpracy. W tej materii jest bardzo wiele do zrobienia. Podkreślę również, że tutaj nie trzeba wprowadzać nowych struktur organizacyjnych - dodał pallotyn.

Wspomniał też, że wielu przedsiębiorców, ludzi biznesu, którzy zetknęli się z nauką społeczną Kościoła podczas np. wykładów, konferencji podkreślają, że poszerza ona ich horyzonty patrzenia na świat. - Miałem takie przykłady, że dyrektorzy fabryk, właściciele dobrze prosperujących firm przychodzili do mnie i dziękowali za spotkanie. Widać ewidentnie, że oni potrzebują takich spotkań - zaznaczył o. Bonisławski.

Konferencja, która odbywa się w zakopiańskiej "Księżówce" zakończy się 18 września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Potrzeba działań w nauce społecznej Kościoła
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.