Poznań: konferencja o chrystianizacji Europy

(fot. amu.edu.pl)
KAI / slo

O znaczeniu chrztu dla Polski i chrystianizacji Europy na przełomie I i II tysiąclecia dyskutowali uczestnicy dwudniowej konferencji "Chrystianizacja Europy. Kościół na przełomie I i II tysiąclecia" w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku w Poznaniu.

Pozdrowienia uczestnikom konferencji przesłał w specjalnym liście Prymas Polski abp Wojciech Polak, życząc im "owocnego wysiłku i pogłębionej debaty".

Spotkanie zorganizowane przez Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbywa się w ramach projektu "Dzieje archidiecezji X-XX wiek. U źródeł chrześcijaństwa w Polsce", mającego na celu opracowanie dziejów chrześcijaństwa i ukazanie tego fundamentalnego dla polskiej państwowości wydarzenia.

"Chrzest Polski przyczynił się do jej postępu cywilizacyjnego" - podkreślił w swoim wystąpieniu na rozpoczęcie konferencji abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wskazał na płaszczyzny, na których odbiło się to przełomowe dla Polski wydarzenie. "Od tego momentu ojczyzna zyskała fundament duchowy, który odwrócił nas od bałwochwalstwa i barbarzyńskich zwyczajów wielożeństwa i zabijania dzieci w ofierze i otworzył nam możliwość korzystania z owoców męki Zbawiciela" - zaznaczył abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że chrześcijaństwo miało też znaczenie edukacyjne. Przyniosło wiedzę o świecie, a dzięki znajomości łaciny przez duchownych klasztory stały się ośrodkami życia kulturalnego i oświaty. "W dziedzinie sztuki pojawiło się z kolei zapotrzebowanie na rzeźbę i malarstwo chrześcijańskie" - zaznaczył abp Gądecki.

Metropolita poznański podkreślił duszpasterski sens obchodów 1050. rocznicy chrztu. Zwrócił uwagę, że inaczej niż w 1966 r. dziś obie strony - państwo i Kościół uznają walor państwowo- i kościelnotwórczy tego wydarzenia.

Przewodniczący KEP zaprezentował plan obchodów 1050. rocznicy chrztu w 2016 r. 14 kwietnia w Gnieźnie odbędą się obrady Konferencji Episkopatu Polski, inscenizacja przypominająca to wydarzenie na Ostrowie Lednickim oraz Eucharystia. Następnego dnia, 15 kwietnia 2016 r., odbędą się obrady Sejmu i Senatu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na ten dzień zaplanowano także oratorium i Mszę św. w najstarszej na ziemiach polskich katedrze. Z kolei 16 kwietnia na Stadionie Lecha w Poznaniu będzie miało miejsce spotkanie ewangelizacyjne i Eucharystia.

Otwierając obrady, prof. Zbigniew Pilarczyk, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, zaznaczył, że przyjęcie przez Mieszka I chrztu było wydarzeniem przełomowym. "Państwo polskie stało się częścią cywilizacji europejskiej, było kształtowane przez to, co działo się w tym czasie w całej Europie" - podkreślił prorektor UAM.

Na wciąż trwający proces chrystianizacji zwrócił uwagę prof. Jerzy Strzelczyk z Wydziału Historycznego UAM. "Chrystianizacja nie kończy się na formalnym przyjęciu wiary, ale ona wciąż trwa i będzie trwać dalej" - stwierdził organizator spotkania. Zwrócił uwagę na etapy szczególnej aktywności misjonarskiej, wyróżniając okres apostolski, postapostolski, misję anglosaską oraz chrystianizację obszarów środkowosłowiańskich.

Jutro, tj. 26 września, uczestnicy konferencji wysłuchają m.in. referatu prof. dr hab. Jana Prostko-Prostyńskiego (Poznań) na temat ludów germańskich na terenie cesarstwa. Wystąpienie pt. "Chrystianizacja czy ekspansja? Misja wschodnia i zachodnia we wczesnośredniowiecznej "Młodszej Europie"" przedstawi prof. dr hab. Maciej Salamon z Krakowa, a prof. dr hab Adam Krawiec (Poznań) omówi cywilizacyjną i duchową rolę chrześcijaństwa we wczesnym średniowieczu.

Organizatorem konferencji jest Instytut Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poznań: konferencja o chrystianizacji Europy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.