Prawosławni i grekokatolicy obchodzą Wielkanoc

PAP / drr

Prawosławni i grekokatolicy na Ukrainie obchodzą w niedzielę święta wielkanocne. Po nocnych nabożeństwach w przepełnionych cerkwiach, rankiem zasiedli do suto zastawionych stołów, na których główne miejsce zajęły pisanki i pascha, czyli baba wielkanocna.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który odwiedził nabożeństwo wielkanocne w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej, podległej Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Moskiewskiego, z okazji świąt życzył swym rodakom szczęścia i wiary w przyszłość.

"Życzę nam wszystkim cierpliwości i ufności we własne siły. Każdej ukraińskiej rodzinie życzę pokoju, dostatku i zgody" - napisał szef państwa w swym posłaniu.

DEON.PL POLECA

Większość wierzących na Ukrainie stanowią prawosławni, których liczbę szacuje się na ok. 30 mln. 25-32 procent z nich należy do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (Patriarchatu Kijowskiego), a 7-10 proc. do Patriarchatu Moskiewskiego. Grekokatolików jest 4,5-5 mln, a liczbę wyznawców Kościoła Rzymskokatolickiego ocenia się na 1,5-2 mln.

Główne tradycje świąt wielkanocnych na Ukrainie niewiele różnią się od tych podczas Wielkanocy w Polsce.

Tydzień przed świętami ludzie idą do cerkwi, by poświęcić tam będące odpowiednikiem palmy ustrojone wstążkami gałązki wierzby, a w Niedzielę Wielkanocną spotykają się z rodzinami na uroczystym śniadaniu. W tradycyjnym koszyku wielkanocnym przeciętnego Ukraińca znajduje się kiełbasa, masło, twaróg, chrzan i oczywiście jajka. Po poświęceniu pokarmów w cerkwi niektórzy wierni dzielą się nimi z ubogimi i bezdomnymi, którzy w świąteczne dni licznie gromadzą się wokół świątyń.

W zachodniej części Ukrainy istnieje znany w Polsce zwyczaj polewania się wodą w lany poniedziałek. Zachowały się tam także pewne obyczaje z czasów pogańskich. Na przykład na Polesiu, tuż przy granicy z Białorusią, na Wielkanoc rozpala się ognisko i urządza zabawę ze skokami przez ogień.

Odwiedzając w okresie świątecznym znajomych i rodzinę, Ukraińcy niosą w prezencie pisanki i paschę: babę wielkanocną z sera, masła, jaj i rodzynek.

Przekraczając próg domu witają się słowami "Chrystos Woskres" (Chrystus zmartwychwstał), na co w odpowiedzi słyszą "Woistyno Woskres" (zaprawdę zmartwychwstał).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prawosławni i grekokatolicy obchodzą Wielkanoc
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.