Prof. Łączkowski wypowie się na forum Episkopatu

KAI / ptsj

O autonomii państwa i Kościoła oraz próbach ingerencji państwa w sprawy Kościoła mówić będzie na forum Episkopatu prof. Wojciech Łączkowski, emerytowany sędzia Trybunału Konstytucyjnego. "Rozbieżności zdań na temat kwestii materialnych można rozwiązać stosunkowo łatwo, zdecydowanie trudniejsze są zaś kontrowersje dotyczące kwestii aksjologicznych" - ocenia prawnik w rozmowie z KAI. Jego wystąpienie będzie miało miejsce w środę, drugiego dnia warszawskich obrad biskupów.

Prof. Łączkowski przypomni, gdzie dokładnie regulowane są kwestie autonomii państwa i Kościoła w polskim prawie, omówi faktyczny stan jego funkcjonowania a następnie przedstawi wnioski i propozycje.

Członek Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim wskazuje, że w polskim systemie prawnym kwestie autonomii są dosyć rozproszone, bowiem zawarte są zarówno bezpośrednio, w Konstytucji i Konkordacie, jak też np. w aktach stanu cywilnego, przepisach prawa finansowego itd.

DEON.PL POLECA

W swoim wystąpieniu prof. Łączkowski przeanalizuje też praktykę funkcjonowania aktów prawnych dotyczących autonomii państwa i Kościoła. "Uważam, że przesadą byłoby twierdzenie, że te przepisy w jakiś drastyczny sposób nie są respektowane. Zwłaszcza jeśli porówna się to z okresem PRL-u czy sytuację w innych państwach to nie ma o czym mówić" - zaznacza prawnik.

Jego daniem obecne napięcia na linii państwo-Kościół dotyczą spraw materialnych oraz aksjologicznych. Jednak, jak ocenia prawnik, przy dobrej woli obydwu stron, te pierwsze są do załatwienia stosunkowo prosto i łatwo a ponadto są one, prędzej czy później, załatwiane. "Druga kategoria tych tarć jest znacznie trudniejsza, bo pewne decyzje, akty prawne czy wyroki sądowe niekiedy w znaczny sposób różnią się od tego czego naucza Kościół" - ocenia.

Prof. Łączkowski przypomniał, że w kwestiach światopoglądowych władze państwowe - powołując się na zasadę bezstronności państwa - oczekują od Kościoła, że nie będzie się w tych sprawach wypowiadał. "Zwracam tutaj uwagę na pustą deklarację zasady bezstronności państwa, bowiem nie może być ona w ogóle realizowana" - ocenia prawnik. Argumentuje, że w naszym kręgu kulturowym, ilekroć państwo wkracza w te dziedziny - zawsze musi stanąć na jakimś stanowisku: albo na gruncie światopoglądu materialistycznego albo wyrosłego z chrześcijaństwa.

Członek Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim wskazuje, że nie ma takiej możliwości, żeby państwo było bezstronne. Opowiadając się np. za bądź przeciwko obecności krzyża w przestrzeni publicznej, jakakolwiek decyzja zawsze oparta jest o jakiś światopogląd - wskazuje.

Prof. Wojciech Łączkowski swoje wystąpienie zakończy wnioskami i propozycjami dotyczącymi zasady autonomii państwa i Kościoła we współczesnej Polsce.

Dwudniowe zebranie plenarne Episkopatu rozpocznie się jutro w Warszawie.

Wśród tematów spotkania znalazły się też m.in.: sprzeciw sumienia, program duszpasterski, seminaria dla starszych kandydatów do kapłaństwa i nowa ewangelizacja. W kontekście zbliżających się wyborów samorządowych Episkopat określi też zasady uczestnictwa katolików w wyborach.

Zebranie zakończy się w środę 8 października, po południu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prof. Łączkowski wypowie się na forum Episkopatu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.