Rosja: pierwsza podwodna cerkiew
W Sewastopolu na południu okupowanego przez Rosję Krymu ogłoszono 29 września, że rozpoczęły się pracę nad "pierwszą na świecie podwodną świątynią prawosławną".
Na głębokości ponad 20 metrów w odległości ok. 100 m od brzegu miejscowi płetwonurkowie z klubu "Doświadczone Bobry" umieścili krzyż prawosławny. Wspierali ich w tym dekanat sewastopolski Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego) i rosyjski klub motocyklowy "Nocne Wilki".
Krzyż ten stał się "pierwszym obiektem, wokół którego zostanie wzniesiona pierwsza na świecie cerkiew podwodna pod wezwaniem św. Biskupa Mikołaja, patrona ludzi morza" - poinformowała służba prasowa dekanatu.
Z jej komunikatu wynika, że 28 września płetwonurkowie sewastopolscy ustawili na dnie 3-metrowy krzyż przypominający kotwicę statku, który będzie zalążkiem przyszłej świątyni.
"Mamy nadzieję, że pierwsza na świecie cerkiew podwodna stanie się firmową atrakcją akwenu sewastopolskiego i przyciągnie uwagę turystów" - oświadczył przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego.
Jednocześnie przedstawiciele dekanatu nie chcieli podawać jakichkolwiek, choćby przybliżonych terminów ukończenia tej niezwykłej budowli, twierdząc, że "będzie to zależeć od wielu czynników".
Skomentuj artykuł