Rosja: pierwsza podwodna cerkiew

Rosja:  pierwsza podwodna cerkiew
(fot.Elen Schurova / Foter / CC BY-SA)
KAI / jm

W Sewastopolu na południu okupowanego przez Rosję Krymu ogłoszono 29 września, że rozpoczęły się pracę nad "pierwszą na świecie podwodną świątynią prawosławną".

Na głębokości ponad 20 metrów w odległości ok. 100 m od brzegu miejscowi płetwonurkowie z klubu "Doświadczone Bobry" umieścili krzyż prawosławny. Wspierali ich w tym dekanat sewastopolski Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego) i rosyjski klub motocyklowy "Nocne Wilki".

Krzyż ten stał się "pierwszym obiektem, wokół którego zostanie wzniesiona pierwsza na świecie cerkiew podwodna pod wezwaniem św. Biskupa Mikołaja, patrona ludzi morza" - poinformowała służba prasowa dekanatu.

Z jej komunikatu wynika, że 28 września płetwonurkowie sewastopolscy ustawili na dnie 3-metrowy krzyż przypominający kotwicę statku, który będzie zalążkiem przyszłej świątyni.

"Mamy nadzieję, że pierwsza na świecie cerkiew podwodna stanie się firmową atrakcją akwenu sewastopolskiego i przyciągnie uwagę turystów" - oświadczył przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego.

Jednocześnie przedstawiciele dekanatu nie chcieli podawać jakichkolwiek, choćby przybliżonych terminów ukończenia tej niezwykłej budowli, twierdząc, że "będzie to zależeć od wielu czynników".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rosja: pierwsza podwodna cerkiew
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.