Anglikanie próbują zażegnać schizmę w swoim Kościele

Anglikanie próbują zażegnać schizmę w swoim Kościele
(fot. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)
KAI / jm

Ogromne poruszenie wywołała w ostatnich dniach w angielskojęzycznych mediach możliwość schizmy w Kościele Anglikańskim. Wśród jego wyznawców istnieje od wielu lat głęboki podział, dotyczący przede wszystkim stosunku do udzielania święceń kapłańskich i biskupich kobietom, homoseksualizmu i biskupów homoseksualistów.

Honorowy zwierzchnik światowej Wspólnoty Anglikańskiej abp Justin Welby zaproponował, by na przyszłorocznym styczniowym spotkaniu przywódców Kościołów Anglikańskich z 38 krajów podjąć decyzję o rozluźnieniu wzajemnych związków między Kościołami narodowymi. Arcybiskup Canterbury nazwał swoje rozwiązanie jako życie w “oddzielnych sypialniach" zamiast rozwodzenia się.

"Różnice kulturowe i społeczne, a także szybkość zmian na zglobalizowanej północy mogą nas, chrześcijan, kusić do podziału, tymczasem Biblia, Modlitwa Jezusa, tradycja Kościoła i teologia wzywają nas do dochowania jedności" - powiedział abp Welby. Jego zdaniem taka propozycja winna zapobiec ostatecznemu podziałowi między konserwatywnym, głównie afrykańskim i azjatyckim, oraz liberalnym, angielskim i amerykańskim skrzydłem anglikanizmu.

Wielu obserwatorów uważa, że propozycja prymasa Wspólnoty Anglikańskiej ma charakter czysto polityczny i trudno ją uzasadnić teologicznie.

W 2008 roku 291 biskupów anglikańskich z 29 krajów powołało Światową Anglikańską Konferencję Przyszłości, która postawiła sobie za cel sprzeciwianie się "fałszywej ewangelii i sekularyzacji" w ich Kościele. Chociaż nie zerwała ona komunii z pozostałymi Kościołami Anglikańskimi, to jednak z czasem stała się konkurencyjną strukturą dla oficjalnej światowej Wspólnoty Anglikańskiej.

Anglikanizm ze swymi 80 mln wyznawców jest trzecim co do wielkości wyznaniem chrześcijańskim na świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Anglikanie próbują zażegnać schizmę w swoim Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.