Rozpoczął się ingres abp. Wojciecha Polaka
Procesją kardynałów, arcybiskupów i biskupów rozpoczął się ingres abp. Wojciecha Polaka do archikatedry gnieźnieńskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W uroczystości, obok licznie zebranego duchowieństwa i wiernych świeckich, uczestniczą przedstawiciele władz państwowych, reprezentanci Korpusu Dyplomatycznego, delegaci środowisk polonijnych oraz bliscy i przyjaciele nowego Prymasa Polski.
Uroczystość w archikatedrze gnieźnieńskiej poprzedziło kanoniczne objęcie archidiecezji gnieźnieńskiej przez abp. Wojciecha Polaka, które odbyło się przed południem w Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Nowy Prymas Polski znalazł także chwilę, by porozmawiać z dziennikarzami. Jak przyznał towarzyszymy mu dzisiaj poczucie wdzięczności wobec papieża Franciszka, który w jego osobie dostrzegł następcę abp. Józefa Kowalczyka na arcybiskupiej i metropolitalnej stolicy w Gnieźnie. Towarzyszy mu rownież poczucie wielkiej odpowiedzialności za zbawienie własne, a także wszystkich braci i sióstr, do których został posłany. I wreszcie towarzyszy mu poczucie radości i nadzieja, że dobrze wypełni wolę Boga.
W południe z Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich wyruszyła procesja hierarchów, która przeszła do archikatedry gnieźnieńskiej, przy której bramie - sławnych Drzwiach Gnieźnieńskich - nowego pasterza archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej powitali kanonicy Kapituły Prymasowskiej. Jej prepozyt bp Krzysztof Wętkowski podał abp. Polakowi do ucałowania krzyż legacki, który przysługuje arcybiskupom gnieźnieńskim od XIII wieku i odtąd będzie towarzyszył nowemu Prymasowi Polski podczas wszystkich ceremonii liturgicznych.
Od Drzwi Gnieźnieńskich biskupi przeszli nawą główną archikatedry do prezbiterium. Abp Wojciech Polak zatrzymał się na chwilę przy swoich rodzicach, których dłonie ucałował.
W dalszej części liturgii uczestników uroczystości witał poprzednik abp. Polaka na stolicy arcybiskupiej i prymasowskiej w Gnieźnie abp Józef Kowalczyk. "Od dzisiaj to Tobie, drogi Prymasie Polski, zostaje powierzona odpowiedzialność za patrymonium prastarego Kościoła gnieźnieńskiego. Modlitwą, postawą i czynem będziesz troszczył się o to, by powierzony Twojej pasterskiej posłudze Lud Boży dochował wierności wartościom wynikającym z Chrztu świętego przyjętego tutaj przez pierwszego władcę państwa polskiego" - mówił abp Kowalczyk.
Przypomniał również, że duchowej opiece Prymasa Polski powierzeni są Polacy przebywający poza granicami Ojczyzny, "poszukujący nie tylko chleba powszedniego, ale również wartości duchowych". "Zachowując honorowe pierwszeństwo wśród polskich biskupów, ciesząc się szacunkiem i znaczeniem w polskim Narodzie, będziesz znakiem jedności wszystkich polskich katolików" - podkreślił hierarcha.
Następnie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczytał tekst papieskiej bulli nominacyjnej oraz wręczył nowemu Prymasowi pastorał - znak pasterskiej władzy, przekazany przez abp. Józefa Kowalczyka. Po tym akcie abp Wojciech Polak zasiadł na katedrze arcybiskupów gnieźnieńskich, a przedstawiciele duchowieństwa i wiernych świeckich złożyli mu wyrazy oddania i szacunku. Byli wśród nich m.in.: biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski, kapłani, siostry zakonne, wierni świeccy.
W ingresie abp. Wojciecha Polaka uczestniczy ponad czterdziestu polskich hierarchów, m.in. kard. Kazimierz Nycz, kard. Henryk Gulbinowicz, abp Celestino Migliore, abp Stanisław Gądecki, abp Marek Jędraszewski oraz abp Szczepan Wesoły z Rzymu. Obok licznie zgromadzonego duchowieństwa i wiernych świeckich w uroczystości uczestniczą także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i miejskich. Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który nie mógł przybyć ze względu na udział w zaprzysiężeniu nowego prezydenta Ukrainy, reprezentuje małżonka Anna Komorowska oraz szef kancelarii.
Obecni są przedstawiciele Rządu RP, Korpusu Dyplomatycznego, parlamentarzyści, przedstawiciele środowisk polonijnych oraz przedstawicieli rektorów Polskich Misji Katolickich. W uroczystości uczestniczą reprezentanci różnych środowisk zawodowych, służb mundurowych oraz bractw i stowarzyszeń. Szczególnymi uczestnikami uroczystości są rodzice abp. Wojciecha Polaka - Maria i Stanisław Polakowie, a także jego dwaj bracia, siostra i najbliżsi krewni. Nie brakuje także przyjaciół i współpracowników nowego Prymasa Polski.
Abp Wojciech Polak został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim Prymasem Polski 17 maja br. Nowy pasterz Kościoła gnieźnieńskiego obejmuje urząd w 49 roku życia. W chwili obecnej jest najmłodszym Prymasem w Europie. W podobnym wieku na stolicy arcybiskupiej i prymasowskiej w Gnieźnie zasiedli: kard. Józef Glemp (52 lata), kard. Stefan Wyszyński (47 lat) i abp Florian Stablewski (50 lat). Przejmując po znamienitych poprzednikach odpowiedzialność za Kościół gnieźnieński abp Wojciech Polak wpisuje się w wiekowy poczet arcybiskupów gnieźnieńskich i Prymasów Polski, który swoim początkiem sięga roku tysięcznego, kiedy to powstała archidiecezja gnieźnieńska, a na jej pasterza powołano bł. Radzym Gaudenty, brat św. Wojciecha.
Abp Kowalczyk do następcy: będziesz znakiem jedności wszystkich polskich katolików
"Zachowując honorowe pierwszeństwo wśród polskich biskupów, ciesząc się szacunkiem i znaczeniem w polskim Narodzie, będziesz znakiem jedności wszystkich polskich katolików" - mówił abp Józef Kowalczyk w słowie wygłoszonym na początku uroczystości ingresowych abp. Wojciecha Polaka.
Arcybiskup senior wyraził radość z nominacji abp. Wojciecha Polaka - dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej i sekretarza generalnego KEP - na swojego bezpośredniego następcę. Jak przyznał, "Pan Bóg obdarzył go wieloma zdolnościami, darami i przymiotami, które we współpracy z łaską Bożą przykładnie rozwijał", a kolejne obowiązki i zadania, przygotowały go do sprawowania urzędu arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego.
"Od dzisiaj to Tobie, drogi Prymasie Polski Wojciechu, zostaje powierzona odpowiedzialność za patrymonium prastarego Kościoła gnieźnieńskiego. Modlitwą, postawą i czynem, będziesz troszczył się o to, by powierzony Twojej pasterskiej posłudze Lud Boży dochował wierności wartościom wynikającym z Chrztu świętego przyjętego tutaj przez pierwszego władcę państwa polskiego. To Twojej pieczy zostają powierzone relikwie św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, pierwszego Patrona Polski, «które są jednym z największych skarbów Narodu polskiego, a których kustoszem tradycyjnie jest Arcybiskup Gnieźnieński», a także relikwie wielkiego papieża, którego zrodził Kościół w Polsce, św. Jana Pawła II, którymi od niedawna cieszy się bazylika prymasowska" - mówił abp Kowalczyk.
Przypomniał również, że duchowej opiece Prymasa Polski powierzeni są Polacy mieszkający i przebywający poza granicami Ojczyzny, "poszukujący nie tylko chleba powszedniego, ale również wartości duchowych".
"Zachowując honorowe pierwszeństwo wśród polskich biskupów, ciesząc się szacunkiem i znaczeniem w polskim Narodzie, będziesz znakiem jedności wszystkich polskich katolików" - mówił hierarcha.
Zapewnił również swojego następcę o modlitwie, aby "wiernie strzegł i odpowiedzialnie pomnażał dziedzictwo wiary, nadziei i miłości przekazane nam przez naszych praojców".
"Życzymy Tobie, abyś wspólnie z kapłanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi wsłuchiwał się w Słowo Boże, szukał woli Stwórcy i pozwolił się Jemu prowadzić po drogach Twojego życia dla dobra Chrystusowego Kościoła. Niech na tej drodze towarzyszy Ci nieustannie opieka i wstawiennictwo Najświętszej Matki Zbawiciela oraz św. Wojciecha i św. Jana Pawła II, których relikwie spoczywają w prastarej gnieźnieńskiej bazylice prymasowskiej" - mówił na koniec abp Kowalczyk.
Publikujemy tekst bulli papieża Franciszka:
Franciszek Biskup, Sługa Sług Bożych, Czcigodnemu Bratu Wojciechowi Polakowi, dotychczasowemu biskupowi tytularnemu Mons in Numidia oraz biskupowi pomocniczemu Archidiecezji Gnieźnieńskiej, wybranemu na Arcybiskupa Metropolitę tejże wspólnoty kościelnej, przesyła pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo.
"Bądźcie naśladowcami Boga jako najdrożsi synowie i postępujcie w miłości" (Ef 5, 1): rozważamy najpobożniej te słowa Apostoła Narodów My, sprawujący nadzwyczaj czcigodny urząd Następcy Piotra, gdy bierzemy pod uwagę potrzeby duchowe wiernych przesławnego Kościoła Gnieźnieńskiego. Pragniemy jednocześnie, by postępowali oni pilnie w nowości życia. Ta stolica biskupia, która zdobna jest w tak wielu świadków wiary oraz jej owoce a także zajmuje pierwsze miejsce między wspólnotami kościelnymi w dziejach umiłowanego Narodu Polskiego, po rezygnacji Czcigodnego Brata Józefa Kowalczyka została pozbawiona swego arcypasterza, przeto spieszymy się nadać tej owczarni nowego przewodnika duchowego.
Czcigodny Bracie, wykazałeś się wśród wiernych Archidiecezji Gnieźnieńskiej zapałem apostolskim, roztropnością i biegłością jako kapłan i biskup pomocniczy, przeto uznajemy ciebie za osobę godną i właściwą do objęcia wspomnianego urzędu.
Za radą zatem Kongregacji do Spraw Biskupów, mocą Naszej władzy apostolskiej, rozwiązawszy Twe więzy z Kościołem tytularnym Mons in Numidia oraz zwolniwszy cię z funkcji biskupa pomocniczego, ustanawiamy ciebie Arcybiskupem Metropolitą Gnieźnieńskim i Prymasem Polski, udzielając ci przy tym wszelkich praw i pełnomocnictw, związanych z tym urzędem, oraz nakładając obowiązki, przewidziane przez prawo.
Pragniemy, byś pouczył duchowieństwo i lud twej wspólnoty kościelnej o treści tego dekretu, aby cię uznał, towarzyszył ci modlitwą i okazywał tobie posłuszeństwo. Tymczasem zachęcamy ciebie, Czcigodny Bracie, i wszystkich wiernych Archidiecezji Gnieźnieńskiej, byście w codziennym życiu szli za zbawczymi przykazaniami Chrystusa i wypełniali ochoczo wolę Bożą. Ponadto wyrażamy pragnienie, byś za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz świętego Wojciecha, przez spełnianą z pilnością posługę biskupią, a nade wszystko poprzez gorliwe głoszenie Ewangelii, niestrudzenie i roztropnie dla dobra twojej wspólnoty pracował.Sporządzono w Rzymie u świętego Piotra, dnia siedemnastego maja roku Pańskiego dwa tysiące czternastego, w drugim roku Naszego pontyfikatu.
Franciszek papież
Skomentuj artykuł