Rusza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

(fot. Maciej Biłas / Foter / CC BY-NC)
PAP/ ed

W środę rusza międzynarodowy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ekumenizm powinien być obecny na co dzień, a nie tylko od święta - na katechezie i w homiliach - przekonywano w poniedziałek na konferencji w siedzibie episkopatu.

W Polsce centralne nabożeństwo Tygodnia odbędzie się w niedzielę 22 stycznia o godz. 16. w katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze.

Każdego roku inny kraj wybiera hasło przewodnie i przygotowuje program liturgiczny Tygodnia. Tegoroczne hasło zaproponowane zostało przez chrześcijan z Niemiec - ojczyzny reformacji, co ma związek z obchodami jej 500. rocznicy. Hasło pochodzi z Drugiego Listu Św. Pawła Apostoła do Koryntian i brzmi: "Pojednanie - miłość Chrystusa przynagla nas".

Franciszek: Ekumenizm nie jest przejawem liberalnej filantropii >>

Niemieccy chrześcijanie zaproponowali też, by w trakcie Tygodnia odprawiane było szczególne nabożeństwo, podczas którego budowany a następnie burzony byłby symboliczny mur. "Wiemy jaka jest symbolika muru dla Niemiec, dla tych którzy byli świadkami zburzenia Muru Berlińskiego w 1989 r. Ale symbolika muru jest też symboliką biblijną - św. Paweł mówi, że Chrystus przez swój krzyż zburzył mur wrogości między ludźmi" - wyjaśniał podczas poniedziałkowej konferencji w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski sekretarz Rady KEP ds. ekumenizmu ks. Sławomir Pawłowski.

W trakcie nabożeństw, budowanie muru ma być powiązane z wyznawaniem grzechów, które ten mur stworzyły. "Poszczególne kamienie mają symbolizować brak miłości, pogardę, prześladowania, wojny religijne, nadużycia władzy, izolację, pychę" - dodał ks. Pawłowski.

Przewodniczący rady Konferencji Episkopatu Polski ds. ekumenizmu bp Krzysztof Nitkiewicz podkreśla, że współczesny ekumenizm powinien być połączony z "modlitwą, nawróceniem i eliminowaniem grzechu, bo one sprawiły, że podzieliliśmy się". "Mamy się po prostu modlić" - powiedział.

Wskazywał, że w ostatnich latach oprócz podziałów dotyczących wiary, między kościołami chrześcijańskimi pojawiły się też różnice dotyczące kwestii etycznych, np. nierozerwalności małżeństwa czy regulacji urodzeń. "Jednak jedność będzie zawsze jednością w różnorodności" - podkreślił.

Bp Nitkiewicz przypomniał, że "intensywne" działania ekumeniczne liczą sobie w Polsce ponad pół wieku i wymienił wśród nich m.in. wspólną deklarację Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Kościoła katolickiego, dotyczącą uznania chrztu czy wspólne apele dotyczące ochrony przyrody, świętowania niedzieli, a także uchodźców. Zapowiedział wspólną inicjatywę z okazji nadchodzącej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zarówno bp Nitkiewicz jak i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, a zarazem bp kościoła luterańskiego, Jerzy Samiec podkreślali, że o potrzebie zbliżenia ekumenicznego powinno się mówić na co dzień, a nie tylko od święta. Według bp Nitkiewicza za mało mówi się o "poniżaniu drugiej osoby, o braku szacunku o dyskryminacji, o pogardzie, której ludzie doświadczają" np. w homiliach czy na katechezie, która "towarzyszy młodemu człowiekowi od zerówki po pełnoletność".

Bp Samiec mówił w tym kontekście o zabójstwie przed barem z kebabami w Ełku. Jak mówił "jeśli będziemy wszyscy szanowali siebie nawzajem, będzie to sygnał dla ludzi, którzy nie tylko mówią, ale chwytają za kamienie".

Podkreślił, że on sam, jak i środowiska mniejszościowe "z dużym niepokojem patrzą na to, co dzieje się na bazie sprawy uchodźców w Europie". Wskazywał, że szczególnie politycy powinni w takich sytuacjach "bardzo ważyć swoje słowa" i "nie wypowiadać się pod wpływem emocji".

Szczegółowy program obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan znaleźć można na stronie ekumenia.pl.

Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W niektórych miejscach inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw - wbrew swej nazwie - trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc.

Organizatorami Tygodnia są: Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rusza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Komentarze (2)
16 stycznia 2017, 22:20
Przypominam,że Jedność jest cechą wyłącznie Kościoła Rzymskokatolickiego. Wszystkich odłączonych od tej Jedności zapraszamy więc do powrotu
WS
Werset Skryba
16 stycznia 2017, 17:05
Czy Bóg popiera współpracę międzywyznaniową? „Czy religia nas łączy, czy dzieli?” Takie pytanie zadano czytelnikom australijskiej gazety The Sydney Morning Herald. Ogromna większość tych, którzy na nie odpowiedzieli — blisko 90 procent — uznała, że religia jest źródłem podziałów. http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2014165#h=1:0-26:374