Apel Franciszka ws. zmian klimatycznych

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
PAP/ ed

Papież Franciszek zaapelował o podjęcie bezzwłocznych działań, by powstrzymać skutki zmian klimatycznych.

W liście do uczestników konferencji w Marrakeszu w Maroku przestrzegł przed naciskami ekonomicznymi i politycznymi przy realizacji porozumienia z Paryża.

DEON.PL POLECA

W przesłaniu, którego treść Watykan ogłosił we wtorek, Franciszek napisał, że obecna degradacja środowiska, silnie - jak zaznaczył - "powiązana z ludzkim upadkiem", wymaga od wszystkich jedności oraz odnowionego poczucia odpowiedzialności.

W przesłaniu na ręce gospodarza konferencji stron konwencji klimatycznej, marokańskiego ministra spraw zagranicznych i współpracy Salaheddina Mezuara, papież odnotował, że tuż przed jej rozpoczęciem w życie weszło porozumienie z Paryża, które nazwał "mocnym przejawem świadomości" tego, że w obliczu zmian klimatycznych nie wystarczą ani działania indywidualne, ani krajowe.

Podkreślił, że konieczna jest zbiorowa odpowiedź i współpraca.

Następnie Franciszek wyraził przekonanie, że należy tak ukierunkować ludzką inteligencję, by służyła "postępowi innego rodzaju", to znaczy "bardziej zdrowemu, bardziej ludzkiemu, bardziej społecznemu i integralnemu".

"Porozumienie z Paryża wyznaczyło jasną drogę, którą musi podążać z zaangażowaniem cała wspólnota międzynarodowa" - dodał papież. Zaznaczył, że "ma to wpływ na całą ludzkość, zwłaszcza na najbiedniejszych i na następne pokolenia".

Zdaniem Franciszka niepokojące skutki zmian klimatu wymagają "odpowiedzialności etycznej i moralnej oraz bezzwłocznego działania w sposób możliwie jak najbardziej wolny od nacisków politycznych i ekonomicznych oraz wyjścia poza partykularne interesy i zachowania".

W opinii papieża wejście porozumienia w życie to "delikatny moment", w którym niezbędne jest nie tylko spojrzenie techniczne, ale również stałe wsparcie polityczne, oparte na świadomości tego, że - jak podkreślił - "jesteśmy jedną ludzką rodziną".

Jako ważny aspekt porozumienia Franciszek wskazał krzewienie narodowych i międzynarodowych strategii rozwoju, opartych na trosce o środowisko i zasadzie solidarności z najbardziej narażoną ludnością.

Przypomniał swą tezę z ekologicznej encykliki "Laudato si’" o potrzebie powiązania walki ze zmianami klimatycznymi z walką z ubóstwem.

"Jesteśmy także świadomi tego, że nie można ograniczyć tego wszystkiego do wymiaru ekonomicznego i technologicznego; rozwiązania techniczne są konieczne, ale niewystarczające" - oświadczył papież, kładąc nacisk na etyczne i społeczne kwestie dotyczące rozwoju i postępu.

Franciszek zaapelował o prowadzenie działalności edukacyjnej i krzewienie nowego stylu oraz modelu zrównoważonej produkcji i konsumpcji.

"Styl życia oparty na mentalności odrzucenia jest nie do przyjęcia i nie może być dla niego miejsca w naszych modelach rozwoju i edukacji" - ocenił papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel Franciszka ws. zmian klimatycznych
Komentarze (2)
WS
Werset Skryba
15 listopada 2016, 16:48
Świadkowie Jehowy otrzymują nagrodę za ochronę środowiska.Drukarnia należąca do Świadków Jehowy w Meksyku siódmy rok z rzędu otrzymała certyfikat Clean Enterprise. Ten specjalny certyfikat władze Meksyku przyznały Świadkom 26 września 2012 roku w dowód uznania „dla [ich] troski o środowisko i zaangażowania w jego ochronę”. Program Clean Enterprise pomaga przedsiębiorstwom przemysłowym rozwijać się w sposób bezpieczny dla środowiska. Świadkowie Jehowy uczestniczą w tym programie co roku, choć są organizacją niedochodową. Rzecznik ich meksykańskiej drukarni powiedział: „Chcąc uzyskać ten certyfikat, musimy pokazać, że nasze procedury oraz poziomy emisji odpowiadają miejscowym przepisom środowiskowym w siedmiu dziedzinach: powietrze, woda, odpady komunalne, odpady niebezpieczne, energia elektryczna, bezpieczeństwo oraz szkolenie w zakresie ochrony środowiska. Udział w tym programie nie jest obowiązkowy. My uczestniczymy w nim dobrowolnie”. Świadkowie Jehowy na całym świecie dokładają wszelkich starań, by nie niszczyć środowiska naturalnego.https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/dzia%C5%82alno%C5%9B%C4%87/dzia%C5%82alno%C5%9B%C4%87-spo%C5%82eczna/%C5%9Bwiadkowie-jehowy-chroni%C4%85-%C5%9Brodowisko/
WS
Werset Skryba
15 listopada 2016, 16:46
Dzielenie się biblijną nadzieją w Paryżu W dniach od 30 listopada do 12 grudnia 2015 roku w Paryżu odbyła się konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP21), podczas której delegaci ze 195 państw zastanawiali się, jak ograniczyć wpływ działalności człowieka na klimat. Na konferencję przybyło prawie 38 000 osób, wśród nich urzędnicy, naukowcy, działacze na rzecz ochrony przyrody i przedstawiciele świata biznesu. Dziesiątki tysięcy innych osób odwiedziło publiczną strefę informacji, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat zmian klimatycznych.                           https://www.jw.org/pl/%C5%9Bwiadkowie-jehowy/dzia%C5%82alno%C5%9B%C4%87/dzia%C5%82alno%C5%9B%C4%87-ewangelizacyjna/dzielenie-sie-biblijna-nadzieja-cop21/