Apel Franciszka ws. zmian klimatycznych
Papież Franciszek zaapelował o podjęcie bezzwłocznych działań, by powstrzymać skutki zmian klimatycznych.
W liście do uczestników konferencji w Marrakeszu w Maroku przestrzegł przed naciskami ekonomicznymi i politycznymi przy realizacji porozumienia z Paryża.
W przesłaniu, którego treść Watykan ogłosił we wtorek, Franciszek napisał, że obecna degradacja środowiska, silnie - jak zaznaczył - "powiązana z ludzkim upadkiem", wymaga od wszystkich jedności oraz odnowionego poczucia odpowiedzialności.
W przesłaniu na ręce gospodarza konferencji stron konwencji klimatycznej, marokańskiego ministra spraw zagranicznych i współpracy Salaheddina Mezuara, papież odnotował, że tuż przed jej rozpoczęciem w życie weszło porozumienie z Paryża, które nazwał "mocnym przejawem świadomości" tego, że w obliczu zmian klimatycznych nie wystarczą ani działania indywidualne, ani krajowe.
Podkreślił, że konieczna jest zbiorowa odpowiedź i współpraca.
Następnie Franciszek wyraził przekonanie, że należy tak ukierunkować ludzką inteligencję, by służyła "postępowi innego rodzaju", to znaczy "bardziej zdrowemu, bardziej ludzkiemu, bardziej społecznemu i integralnemu".
"Porozumienie z Paryża wyznaczyło jasną drogę, którą musi podążać z zaangażowaniem cała wspólnota międzynarodowa" - dodał papież. Zaznaczył, że "ma to wpływ na całą ludzkość, zwłaszcza na najbiedniejszych i na następne pokolenia".
Zdaniem Franciszka niepokojące skutki zmian klimatu wymagają "odpowiedzialności etycznej i moralnej oraz bezzwłocznego działania w sposób możliwie jak najbardziej wolny od nacisków politycznych i ekonomicznych oraz wyjścia poza partykularne interesy i zachowania".
W opinii papieża wejście porozumienia w życie to "delikatny moment", w którym niezbędne jest nie tylko spojrzenie techniczne, ale również stałe wsparcie polityczne, oparte na świadomości tego, że - jak podkreślił - "jesteśmy jedną ludzką rodziną".
Jako ważny aspekt porozumienia Franciszek wskazał krzewienie narodowych i międzynarodowych strategii rozwoju, opartych na trosce o środowisko i zasadzie solidarności z najbardziej narażoną ludnością.
Przypomniał swą tezę z ekologicznej encykliki "Laudato si’" o potrzebie powiązania walki ze zmianami klimatycznymi z walką z ubóstwem.
"Jesteśmy także świadomi tego, że nie można ograniczyć tego wszystkiego do wymiaru ekonomicznego i technologicznego; rozwiązania techniczne są konieczne, ale niewystarczające" - oświadczył papież, kładąc nacisk na etyczne i społeczne kwestie dotyczące rozwoju i postępu.
Franciszek zaapelował o prowadzenie działalności edukacyjnej i krzewienie nowego stylu oraz modelu zrównoważonej produkcji i konsumpcji.
"Styl życia oparty na mentalności odrzucenia jest nie do przyjęcia i nie może być dla niego miejsca w naszych modelach rozwoju i edukacji" - ocenił papież.
Skomentuj artykuł