Papież wzywa biskupów USA do tworzenia kultury spotkania

Papież wzywa biskupów USA do tworzenia kultury spotkania
(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

"Naszym wielkim wyzwaniem jest tworzenie kultury spotkania" - powiedział Ojciec Święty w przesłaniu video skierowanym do obradujących w Baltimore w stanie Maryland biskupów Stanów Zjednoczonych.

Franciszek przypomniał, że przed rokiem odwiedził USA, gdzie duże wrażenie wywarła na nim żywotność i zróżnicowanie wspólnoty katolickiej. "Na przestrzeni dziejów Kościół w waszym kraju przyjął i zintegrował nowe fale imigrantów. W bogatej gamie swoich języków i tradycji kulturowych ukształtowali oni zmieniające się oblicze amerykańskiego Kościoła" - przypomniał papież. W tym kontekście Ojciec Święty wyraził uznanie dla piątego spotkania duszpasterskiego katolików języka hiszpańskiego, które rozpocznie się w poszczególnych diecezjach w styczniu 2017, a zakończy we wrześniu 2018 celebracją ogólnokrajową.

Franciszek zaznaczył, iż wydarzenie to jest nie tylko wyrazem uznania dla wkładu katolików języka hiszpańskiego, ale także częścią szerszego procesu odnowy i dynamizmu misyjnego, do którego wezwane są wszystkie Kościoły lokalne. "Naszym wielkim wyzwaniem jest tworzenie kultury spotkania, zachęcającej poszczególne osoby i grupy do dzielenia się bogactwem swych tradycji i doświadczeń, aby skruszyć mury i budować mosty. Kościół w Ameryce, podobnie jak i gdzie indziej jest wezwany do «wyjścia» ze swojej strefy wygody i bycia zaczynem komunii. Komunii między nami, z chrześcijanami innych wyznań i ze wszystkimi, którzy poszukują przyszłości nadziei"- stwierdził Ojciec Święty.

Papież zaznaczył, że katolicy muszą być coraz bardziej wspólnotą uczniów-misjonarzy, pełną miłości do Pana Jezusa i entuzjazmu, by szerzyć Ewangelię. "Wspólnota chrześcijańska powinna być znakiem i proroctwem Bożego planu dla całej rodziny ludzkiej. Jesteśmy powołani, aby być zwiastunami Dobrej Nowiny dla społeczeństwa przeżywającego niepokojące zmiany społeczne, kulturowe i duchowe oraz rosnącą polaryzację" - powiedział Franciszek.

Ojciec Święty zachęcił amerykańskich biskupów do towarzyszenia piątemu spotkaniu duszpasterskiemu katolików języka hiszpańskiego a także zastanowienia się, jak poszczególne Kościoły lokalne mogą najlepiej odpowiedzieć na rosnącą obecność, dary i potencjał społeczności latynoskiej. Wyraził nadzieję, że spotkanie to zaowocuje odnową społeczeństwa amerykańskiego i apostolstwa Kościoła w Stanach Zjednoczonych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież wzywa biskupów USA do tworzenia kultury spotkania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.