Franciszek: ludzie religijni mają budować pokój modlitwą i konkretnym zaangażowaniem

Franciszek: ludzie religijni mają budować pokój modlitwą i konkretnym zaangażowaniem
(fot. PAP/EPA/MAURICIO DUENAS CASTANEDA)
Logo źródła: Radio Watykańskie / kw

W Osnabrück w Niemczech odbywa się doroczne międzyreligijne spotkanie na rzecz pokoju, zorganizowane przez Wspólnotę Sant'Egidio. Inspiruje się ono pierwszym takim wydarzeniem, które w 1986 r. zorganizował w Asyżu św. Jan Paweł II.

W tym roku przyświeca mu hasło: "Drogi pokoju".

W przesłaniu na to wydarzenie Papież Franciszek wskazuje na jego aktualność w świecie naznaczonym przez wojny i terroryzm. Całe narody pogrążyły w noc przemocy, bez nadziei na świtanie pokoju. W takiej sytuacji za budowanie pokoju są odpowiedzialni nie tylko przywódcy polityczni, ale również religie, które mają o to zabiegać modlitwą i konkretnym zaangażowaniem.

DEON.PL POLECA

Franciszek wspomina w tym kontekście o szaleństwie terroryzmu i irracjonalności tych, którzy profanują Boga, siejąc nienawiść. Reakcją na to powinna być "droga pokoju". Jest ona wspólna wielu tradycjom religijnym, dla których ważne jest współczucie i wyrzeczenie się przemocy. Aby otworzyć bramy pokoju, trzeba pokornej odwagi, niezłomnej wytrwałości, a przede wszystkim modlitwy, bo w niej zakorzeniony jest pokój.

Na zwierzchnikach religijnych spoczywa w tym względzie szczególna odpowiedzialność. Mają być ludźmi pokoju, którzy dają świadectwo i przypominają, że Bóg nienawidzi wojny, że wojna nigdy nie jest święta, a przemocy nigdy nie można popełniać w imię Boga ani jej Bożym imieniem uzasadniać.
Papież przestrzegł też przed obojętnością i przyzwyczajaniem się do ludzkiej krzywdy. Przyznał, że ogrom zła może nas przygniatać, a nasze wysiłki mogą się wydawać bezowocne. Podkreślił jednak, że nie wolno poddawać się zniechęceniu.

Szczególne słowo Franciszek poświęcił też Unii Europejskiej, która w tym roku obchodzi 50-lecie Traktatów Rzymskich. Przypomniał, że budowie zjednoczonej Europy przyświecała właśnie idea pokoju po dwóch wyniszczających wojnach i straszliwej tragedii Shoah.

"Wasza obecność w Niemczech jest znakiem i przypomnieniem dla Europy, aby pielęgnowała pokój poprzez zaangażowanie w budowanie dróg solidniejszej jedności wewnątrz i coraz większego otwarcia na zewnątrz. Nie należy przy tym zapominać, że pokój jest owocem naszych ludzkich starań, ale także otwarcia na Boga" - napisał Franciszek w przesłaniu na trwające w Osnabrück międzyreligijne spotkanie na rzecz pokoju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Zobacz z bliska Papieża Franciszka

Grzegorz Gałązka to autor kanonizacyjnego portretu Jana Pawła II. Od kilkudziesięciu lat fotografuje życie w Watykanie. Dzięki jego znakomitym zdjęciom możemy ujrzeć Franciszka takiego, jaki jest naprawdę - spontanicznego, ekspresyjnego,...

Skomentuj artykuł

Franciszek: ludzie religijni mają budować pokój modlitwą i konkretnym zaangażowaniem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.