Franciszek przewodniczył Mszy św. dla artystów

Franciszek przewodniczył Mszy św. dla artystów
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / ml

O istocie świadectwa chrześcijańskiego mówił Franciszek w kazaniu podczas Mszy, której przewodniczył 8 kwietnia wieczorem dla członków rzymskiego Centrum Aletti.

Okazją do jej odprawienia była przypadające w tym roku dwie rocznice: 25. - powstania tego ośrodka i 20 - istnienia w jej ramach Pracowni Sztuki Duchowej, zajmującej się sztuką wschodniochrześcijańską. W liturgii sprawowanej w kaplicy Redemptoris Mater Pałacu Apostolskiego uczestniczyło ok. 80 osób związanych z tą placówką.
Komentując czytania mszalne dzisiejszego dnia papież podkreślił, że prześladowania, upokorzenia i cierpienia są nieodłączną częścią chrześcijańskiego świadectwa. Nawiązał tym samym do cierpień Apostołów aresztowanych za głoszenie Jezusa, a następnie ubiczowanych przed wypuszczeniem na wolność. - A oni odchodzili sprzed Sanhedrynu i cieszyli się, że stali się godni cierpieć dla imienia Jezusa - powiedział Ojciec Święty, podkreślając, że radość jest jednym z wyróżników prawdziwości świadectwa.
Wskazał następnie, że droga chrześcijanina nie znosi karierowiczostwa i ludzi pysznych. Za Jezusem zawsze idzie się drogą służby, pokory i zgody. Modlił się również, byśmy byli zdolni do dawania prawdziwego świadectwa o Jezusie mocą Ducha Świętego i z błogosławieństwem bycia prześladowanymi i upokarzanymi w Jego imię. Na zakończenie nawiązał do postaci Matki Bożej z ikony podarowanej mu przez Centrum i zauważył, że zdaje się Ona znajdować w centrum obrazu, w rzeczywistości centralne miejsce zajmuje tam Jezus, wychodzący ku nam z Jej rąk.
Wraz z papieżem liturgię koncelebrowało wielu księży, związanych z Centrum, m.in. dwaj Słoweńcy, jezuici - założyciel Pracowni i dyrektor placówki ks. Marko Rupnik oraz Milan Žust, przełożony wspólnoty zakonnej Centrum. Obecnych było ok. 80 osób, głównie artystów, związanych z tą instytucją.
Miejscem Mszy św. nieprzypadkowo była kaplica Redemptoris Mater, gdyż jej wystrój zaprojektował w 1999 wspomniany ks. Marko Rupnik - znany twórca neobizantyńskich ikon, od wielu lat pracujący w Rzymie we wspomnianym Centrum Aletti, należącym do Papieskiego Instytutu Wschodniego. Ośrodek ten, działający pod auspicjami Towarzystwa Jezusowego, założył w 1991 czeski kardynał jezuita Tomáš Špidlík. Skupia on naukowców i artystów o inspiracji chrześcijańskiej, pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej (głównie ze Słowenii), a jego celem jest umacnianie ich więzi z Zachodem, a także pogłębianie dialogu ekumenicznego między Kościołem prawosławnym a katolickim, zarówno łacińskim jak i obrządków wschodnich.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek przewodniczył Mszy św. dla artystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.