Franciszek przewodniczył Mszy św. dla artystów
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / ml
O istocie świadectwa chrześcijańskiego mówił Franciszek w kazaniu podczas Mszy, której przewodniczył 8 kwietnia wieczorem dla członków rzymskiego Centrum Aletti.
Okazją do jej odprawienia była przypadające w tym roku dwie rocznice: 25. - powstania tego ośrodka i 20 - istnienia w jej ramach Pracowni Sztuki Duchowej, zajmującej się sztuką wschodniochrześcijańską. W liturgii sprawowanej w kaplicy Redemptoris Mater Pałacu Apostolskiego uczestniczyło ok. 80 osób związanych z tą placówką.
Komentując czytania mszalne dzisiejszego dnia papież podkreślił, że prześladowania, upokorzenia i cierpienia są nieodłączną częścią chrześcijańskiego świadectwa. Nawiązał tym samym do cierpień Apostołów aresztowanych za głoszenie Jezusa, a następnie ubiczowanych przed wypuszczeniem na wolność. - A oni odchodzili sprzed Sanhedrynu i cieszyli się, że stali się godni cierpieć dla imienia Jezusa - powiedział Ojciec Święty, podkreślając, że radość jest jednym z wyróżników prawdziwości świadectwa.
Wskazał następnie, że droga chrześcijanina nie znosi karierowiczostwa i ludzi pysznych. Za Jezusem zawsze idzie się drogą służby, pokory i zgody. Modlił się również, byśmy byli zdolni do dawania prawdziwego świadectwa o Jezusie mocą Ducha Świętego i z błogosławieństwem bycia prześladowanymi i upokarzanymi w Jego imię. Na zakończenie nawiązał do postaci Matki Bożej z ikony podarowanej mu przez Centrum i zauważył, że zdaje się Ona znajdować w centrum obrazu, w rzeczywistości centralne miejsce zajmuje tam Jezus, wychodzący ku nam z Jej rąk.
Wraz z papieżem liturgię koncelebrowało wielu księży, związanych z Centrum, m.in. dwaj Słoweńcy, jezuici - założyciel Pracowni i dyrektor placówki ks. Marko Rupnik oraz Milan Žust, przełożony wspólnoty zakonnej Centrum. Obecnych było ok. 80 osób, głównie artystów, związanych z tą instytucją.
Miejscem Mszy św. nieprzypadkowo była kaplica Redemptoris Mater, gdyż jej wystrój zaprojektował w 1999 wspomniany ks. Marko Rupnik - znany twórca neobizantyńskich ikon, od wielu lat pracujący w Rzymie we wspomnianym Centrum Aletti, należącym do Papieskiego Instytutu Wschodniego. Ośrodek ten, działający pod auspicjami Towarzystwa Jezusowego, założył w 1991 czeski kardynał jezuita Tomáš Špidlík. Skupia on naukowców i artystów o inspiracji chrześcijańskiej, pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej (głównie ze Słowenii), a jego celem jest umacnianie ich więzi z Zachodem, a także pogłębianie dialogu ekumenicznego między Kościołem prawosławnym a katolickim, zarówno łacińskim jak i obrządków wschodnich.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł