"Musimy prowadzić edukację seksualną w szkołach. Seks jest darem od Boga"

"Musimy prowadzić edukację seksualną w szkołach. Seks jest darem od Boga"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
1 rok temu
Karol Wilczyński / Catholic News Agency

Dziennikarz z Panamy, Edwin Cabrera Uribe z Radio Panama, zapytał na pokładzie samolotu Franciszka o to, czy w szkołach powinien być powszechny dostęp do edukacji seksualnej.

Pytanie zostało postawione w kontekście problemu, z jakim zmaga się panamskie społeczeństwo - bardzo wiele nastolatek zachodzi tam w niechcianą ciążę.

Katolicki "sex ed" w Radiu Maryja <<

Papież odpowiedział stanowczo:

Wierzę, że musimy prowadzić edukację seksualną w szkołach. Seks jest darem od Boga. To nie potwór, to dar od Boga, by kochać. To, że niektórzy ludzie używają seksu, by zarabiać pieniądze lub wyzyskiwać, to inny problem. Ale potrzebujemy obiektywnej edukacji seksualnej, to jest takiej, która nie zawiera kolonizacji ideologicznej. Jeśli zaczniesz wprowadzać edukację seksualną pełną ideologicznej kolonizacji, zniszczysz osobę. Ale seks [rozumiany] jako dar od Boga, musi być nauczany. "Edukacja" oznacza edukację: sprawiać, by z ludzi wypływało to, co najlepsze oraz towarzyszenie im na ich drodze.

Wierzę, że musimy prowadzić edukację seksualną w szkołach.

Problemem są ci, którzy są odpowiedzialni za edukację, czy to na poziomie szkoły, regionu czy też całego państwa (...); problemem jest to, jacy nauczyciele zostają wybrani do tego zadania, jakie podręczniki itd. Widziałem książki, które są nieco wulgarne. Są rzeczy, które pozwalają dojrzewać, a są takie, które krzywdzą. Nie wiem jak jest z edukacją seksualną w Panamie, czy ona jest, czy jest obiektywna czy nie. Mówię, nie wchodząc w polityczne problemy Panamy. Ale potrzebujemy edukacji seksualnej dla dzieci. Ideałem byłoby, gdyby zaczynała się ona w domu, z rodzicami. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ mamy różne sytuacje w rodzinach, bo nie wiedzą oni, jak to robić [tj. edukować na temat seksu]. I dlatego szkoła to uzupełnia, inaczej zostaniemy z pustką, którą potem może wypełnić jakakolwiek ideologia.

Franciszek mówił o "kolonizacji ideologicznej" m.in. w kontekście "ideologii gender", którą rozumie jako uczenie małych dzieci, że "każdy może wybrać sobie płeć".

"A dlaczego tego uczą? Ponieważ podręczniki narzucają te osoby i instytucje, które dają pieniądze. Jest to kolonizacja ideologiczna, popierana również przez bardzo wpływowe kraje. I to jest straszne" - mówił papież w czasie rozmowy z polskimi biskupami, która miała miejsce w Krakowie na ŚDM.

W czasie jednej z homilii ostrzegał również przed kolonizacją kulturową, która prowadzi do całkowitego i bezrefleksyjnego odrzucenia tradycji ludu.

Karol Wilczyński - redaktor DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl i inicjatywy Rethinking Refugees. Członek wspólnoty Hanna działającej na rzecz wykluczonych przy parafii św. Mikołaja w Krakowie

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
23,94 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

"Musimy prowadzić edukację seksualną w szkołach. Seks jest darem od Boga"
Komentarze (22)
AN
~aleks nadolny
15 czerwca 2020, 22:05
oby to nie byla edukacja o miłości kapłana do małoletnich
AK
~Agata Kowalska
20 kwietnia 2020, 17:20
Jak czytam te komentarzę to aż nie wierzę, że ludzie mają takie klapki na oczach. Edukacja seksualna oprócz wiedzy na temat samego sexu zawiera też naukę o tym co dzieje się z naszym ciałem przy dorastania. Skąd bierze się miesiączka etc.. Nie każdy może to wynieść z domu, a jest to bardzo ważna wiedza do życia codziennego... Problem jest w tym, że obecny program jest beznadziejny i nie ma dobrych nauczycieli...
AD
~Aldona Dona
18 października 2019, 16:39
Ja nie miałam w szkole żadnej głupiej edukacji seksualnej a wiedziałam jak się to robi,że trzeba uważać,że z osobą którą się kocha to robić i robić to w odpowiednim wieku.Wystarczy być odpowiednio wychowanym i mieć troche oleju w głowie i tyle!
JK
~Jan Kowalski
27 czerwca 2020, 08:17
Myślę, ze gdybyś nawet nie przeszła żadnej edukacji, nie umiała czytać, pisać ani liczyć to też byś nie zginęła. Wystarczyłby instynkt przetrwania.
NS
~Natalia Szczepańska
17 października 2019, 22:53
Ewidentnie czytając ten artykuł otwiera się furtka do złego oceniania lub postępowania. Dlaczego układacie artykuł i dobieracie wypowiedzi tak aby manipulować? Wotum nieufności dla takiego zachowania autora i dla waszego portalu. Pozdrawiam
TG
~Tomasz Golonkiewicz
17 października 2019, 15:14
Wyślijcie To do ministra edukacji w Polsce
EO
~Endryju Ooo
16 października 2019, 21:17
Ładny nam tu kreujecie obraz polskiego katolika, agresywni, źle życzący innym i w dodatku sprzeciwiający się papieżowi a nawet szkalujący go. Powinni was wszystkich ekskomunikować!
MM
~Marek Marczak
16 października 2019, 19:38
Zapewne chodziło papieżowi o nauczanie o pożyciu w małżeństwie i zapewne dał temu wyraz, aczkolwiek De(m)on jak zawsze takie rzeczy przemilcza. Liczy się dla nich tylko skandal i kasa. Wstyd, że jezuici tak manipulują słowami Ojca Świętego, który jest nota bene członkiem ich zakonu. Wstyd.
P
Pola
31 stycznia 2019, 10:58
Papa Franciszek otwiera bramy wjazdowe dla szatana w Kościele i w ten sposób prowadzi dusze na zatracenie.
JG
~Jacek Gniewek
16 października 2019, 18:20
Chyba żartujesz (?!) "otwiera bramy wjazdowe dla szatana w Kościele" ? moim zdaniem w Kościele od dawna już jest i świetnie się ma ! Pedofilia księży, chyba w największej skali w porównaniu do innych grup zawodowych, tuszowanie przestępstw seksualnych, bezkarność zboczeńców, pazerność i materializm kościoła, pławienie się w bogactwach, wtrącanie się do władzy, pochwalanie przemocy wobec LGBT przez oligarchów kościelnych, ich partyjność. W końcu konserwatyzm i bezwładność tej instytucji która nie nadąża za pewnymi sprawami i nie mam tu na myśli promowania homoseksualizmu, bo akurat jestem temu przeciwny.
P
Pola
31 stycznia 2019, 10:15
Ten człowiek to jest jeden wielki dramat. Otwiera nas na wszystko, co złe. 
~Elżbieta Świst
18 kwietnia 2020, 10:53
Nie, po prostu to Ty uważasz coś za złe. Seks powinien być pojmowany wlasnie jako cos dobrego, pięknego, jak mowi Franciszek jest to dar od samego Boga. Inna sprawa, ze jest wielu ludzi, ktorzy nie rozumieja seksu jako cos wznioslego, tylko jako zwyczajną przyjemność. Może i edukacja seksualna nie będzie nigdy prowadzona zadowalająco dla każdego, dlatego powinno się dbać o relacje rodzinne o to, by przekazać swoim dzieciom jak najwięcej. Rodzina to fundament każdego człowieka, kształtuje nas zanim wkroczymy w dorosłość.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
30 stycznia 2019, 14:03
http://krytyka.org/nauki-ojcow-kosciola-pierwszym-ogniwem-na-drodze-do-znieslawienia-seksualnosci/
Piotr Stanibor
Piotr Stanibor
30 stycznia 2019, 12:35
Większość rodziców z domową edukacją seksualną nie poradzi sobie. Szacunek dla tych, którzy to potrafią, ale zdaje się, że nie ma takich wielu. Albo woda w usta, archaizmy albo zachodni liberalizm i wolność seksualna.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
30 stycznia 2019, 12:32
Wystarczy poczytać choćby św. Augustyna, Tomasza z Akwinu,Hieronima ,Ambrożego żeby wiedzieć skąd dzisiaj taki a nie inny stosunek wielu katolików do seksualności.
Piotr Stanibor
Piotr Stanibor
30 stycznia 2019, 12:31
Wydaję mi się, że niektórzy na słowa Biskupa Rzymu już wmawiająi mu afirmacje ideologii gender czy naukę nakładania kondoma na lekcjach wychowawczych. Nie o to chodzi. Watykańskie młyny mielą pomału. Zobaczcie co o seksie (zawężmy do sakramentalnego małżeństwa) mówili w historii tradycyjni teologowie moralni, moraliści czy papieże jeszcze choćby sto lat temu. Zawsze brudny, grzeszny, tak jak cała zmysłowość, dopuszczalny jedynie ze względu na prokreacje i tylko z tego powodu przy braku namiętności możliwa gradacja z grzechu ciężkiego aż do ewentualnego braku grzechu. Po kilkuset latach scholastyka zdaje się zacisnęła pętle na własnej szyi. Powszechnie uznaje się Humae Vitae za dzieło przełomowe, nobilitujące akt małżeński do zdrowego umacniania więzi małżonkami jednak szczegółowe uzasadnienia i ranga dokumentu w kontekście nauki o nieomylności papieskiej stworzyła nowe pułapki. Tam gdzie mogłobyć dyskretne milczenie i sumienie małżonków wprowadzono lupę, linijkę, kątomierz i cały kodeks drogowy, a owoce...różne. Trzy, a praktycznie dwa następne pontyfikaty zacementowały sprawę. Nauka KK musi zachować ciągłość. Franciszek nie może gumeczką wymazać stu czy kilkudziesięciu lat. Zostają prywatne wypowiedzi.
30 stycznia 2019, 11:30
za edukację seksualną dzieci w pierszym rzędzie odpowiadają rodzice - o tym papiez powinien przypominać zawsze. no dobrze, ale gdy rodzice nie są w stanie? pierwszym krokiem powinno być ... pomóc formować rodziców żeby byli w stanie, a nie szukac pomocy w szkole, która zawsze będzie kontrolowana przez władzę (czytaj jeśli władza uzna, że homoseksualizm jest ok, szkoła tak będzie uczyć). Papież podsuwa bardzo zdradliwe rozwiązanie, które jak zwykle wymaga dodatkowych obajśnień i gimanstyki, żeby znowu nie wyszło, że rozwala moralność katolicką.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
30 stycznia 2019, 08:58
Mamy obecnie wspaniałego papieża Franciszka. Przedziwne rzeczy robią z jego przesłaniem nasze katolicko-narodowe media i politycy. Przekabacają jego słowa zgodnie z własnymi politycznymi potrzebami. Paradoksalnie wynika to z braku poczucia jakiegoś Absolutu, gdyby bowiem człowiek miał Jego poczucie, to przecież źle by się czuł, kłamiąc. A tak dominuje tylko pragmatyczne myślenie, żeby urobić elektorat, krzykliwie i za wszelką cenę – Paweł Pawlikowski
RM
Radek Molenda
30 stycznia 2019, 00:40
Cirkawe, że media watykańskie piszą o tym, relacjonują to w całkiem inny sposób. No, ale co tam Watykan?
29 stycznia 2019, 22:14
przykładowy projekt takiej edukacji papież Franciszek już zlecił do wykonania grupie ekspertów pod przewodnictwem bp. Pagli, który odpowiada za zlecenie pewnemu homoseksualiście namalowania erotycznego muralu na ścianie kościoła. <a href="https://dorzeczy.pl/swiat/23439/Watykanski-arcybiskup-bohaterem-erotycznego-muralu-na-scianie-katedry.html">link </a>
WK
Wiktor Kowal
29 stycznia 2019, 16:59
Trzeba wysłać do Panamy "Ponton" napełniony po brzegi seksedukatorami, najlepiej w ramach WOSP.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
29 stycznia 2019, 17:34
Najlepiej zero edukacji, natura i koledzy to za nas załatwią.Nie na darmo seks dla wielu kościelnych edukatorów to w najlepszym razie zło konieczne.

Skomentuj artykuł

"Musimy prowadzić edukację seksualną w szkołach. Seks jest darem od Boga"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.