Spotkanie Komisji ds. Ochrony Nieletnich

(fot. Atibordee_K / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / kn

W dniach 6-8 lutego obradowała w Rzymie na swym pierwszym posiedzeniu od czasu powołania jej w grudniu ub.r., Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich w swym pełnym, 17-osobowym składzie.

Gremium to przygotowuje m. in. materiały na Dzień Modlitwy za wszystkich poszkodowanych w wyniku nadużyć seksualnych. Do komisji należy m.in. była premier i była ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka. Zebranie prowadził przewodniczący Rady kard. Seán O’Malley OFMCap ze Stanów Zjednoczonych.

Oto polski tekst komunikatu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej z 9 lutego po tym spotkaniu:

Członkowie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich spotkali się na zgromadzeniu plenarnym w dniach 6-8 lutego w Rzymie.

Członkami, którzy wzięli udział w zgromadzeniu są: kardynał Seán O'MALLEY OFM Cap. (Stany Zjednoczone) - przewodniczący; mons. Robert OLIVER (Stany Zjednoczone) - sekretarz; ks. Luis Manuel ALI HERRERA (Kolumbia); Catherine BONNET (Francja); Marie COLLINS (Irlandia); Gabriel DY-LIACCO (Filipiny); Sheila HOLLINS (Anglia); Bill KILGALLON (Nowa Zelandia); s. Kayula LESA MSC (Zambia); s. Hermenegild MAKORO CPS (Zimbabwe); Kathleen MCCORMACK (Australia); Claudio PAPALE (Włochy); Peter SAUNDERS (Anglia); Hanna SUCHOCKA (Polska); Krysten WINTER-GREEN (Stany Zjednoczone); ks. Humberto Miguel YÁÑEZ SJ (Argentyna) i ks. Hans ZOLLNER SJ (Niemcy).

Spotkanie tegoroczne było pierwszą okazją dla wszystkich 17 członków powołanej ostatnio Komisji do spotkania się razem i do wymiany informacji nt. postępu w zadaniu, powierzonym im przez Ojca Świętego, a mianowicie w służeniu radą papieżowi Franciszkowi w zakresie strzeżenia i ochrony nieletnich w Kościele.

Podczas posiedzeń członkowie przedstawili raporty opracowane przez swe robocze grupy ekspertów w minionym roku. Następnie Komisja uzupełniła ich zalecenia co do formalnej struktury Komisji i uzgodniła kilka propozycji, aby przedstawić je Ojcu Świętemu do rozważenia.

Grupy robocze stanowią integralną część roboczej struktury Komisji. W okresie między sesjami plenarnymi grupy te przedstawiają badania i projekty w tych dziedzinach, które leżą w samym sercu misji uczynienia z Kościoła "bezpiecznego domu" dla dzieci i młodzieży oraz szczególnie zagrożonych dorosłych. Działania te obejmują duszpasterską troskę o poszkodowanych i ich rodziny, edukację, wytyczne w zakresie jak najlepszej praktyki, formację do kapłaństwa i życia zakonnego, normy kościelne i świeckie w przypadku zarzutów o nadużycia oraz odpowiedzialność ludzi piastujących ważne stanowiska w Kościele w razie zetknięcia się z zarzutami o nadużycia.

Komisja zdaje sobie w pełni sprawę, że sprawa odpowiedzialności ma ogromne znaczenie. Na swym zgromadzeniu członkowie uzgodnili pierwszą propozycję, jaką przedstawią papieżowi Franciszkowi do rozważania. Ponadto Komisja omówiła procesy mające za zadanie zapewnienia odpowiedzialności wszystkich, którzy w Kościele pracują z nieletnimi - duchowieństwa, osób zakonnych i świeckich.

Częścią tej zapewnionej odpowiedzialności jest rosnąca świadomość i zrozumienie na wszystkich szczeblach Kościoła powagi i pilnej potrzeby wprowadzania poprawnych procedur ochronnych. Mając to na uwadze Komisja zgodziła się także co do przeprowadzania seminariów mających na celu szkolenie liderów kościelnych w dziedzinie ochrony nieletnich.

Wychodząc od Listu Ojca Świętego do Przewodniczących Konferencji Biskupich oraz do Przełożonych Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego z 2 lutego Komisja liczy na współpracę z Kościołami na szczeblu lokalnym przy opracowywaniu swych ekspertyz, aby zapewnić najlepszą praktykę przy ustalaniu wytycznych w sprawie ochrony nieletnich.

Komisja przygotowuje również materiały na Dzień Modlitwy za wszystkich poszkodowanych w wyniku nadużyć seksualnych. Podkreśli to naszą odpowiedzialność za pracę na rzecz uzdrowienia duchowego, a także pomoże zwiększyć we wspólnocie katolickiej świadomość plagi, jaką są nadużycia wobec nieletnich.

Papież Franciszek pisze w swym liście do przywódców kościelnych, że "rodziny winny wiedzieć, że Kościół czyni wszelkie wysiłki, aby chronić swe dzieci". Świadomi powagi naszego zadania doradzania Ojcu Świętemu w tych wysiłkach prosimy was o modlitewne wsparcie naszej pracy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkanie Komisji ds. Ochrony Nieletnich
Komentarze (15)
E
Ewagriusz
10 lutego 2015, 22:28
,,Świadomość plagi,, jeżeli komisja używa takich słów w komunikacie to na podstawie pracy którą wykonała. Brakiem praktyki postu doprowadziliśmy do ,,pluszowej,, religii .Jesteśmy marionetkami w ręku złego bronimy pedofili jak sakramentu wcale z tego sprawy sobie nie zdając.Post oczyszcza zmysły ,zaczynamy widzieć.Muzułmanie,Żydzi poszczą dlatego mają siłę i zdobywają Europę.My bronimy pedofilów i niszczymy ofiary.
D
Dr.Jan
10 lutego 2015, 22:03
Grzech pedofilii to grzech strukturalny .Dlatego komisje ,procedury.Musimy  uczestniczyć w nabożeństwach przebłagalnych jeżeli chcemy uniknąć kar czyśćcowych.Jest to też wyraz empati dla ofiar pedofilów .Dla tych drugich prośmy w tych nabożeństwach o miłosierdzie .
M
ministrant
10 lutego 2015, 22:05
Nie ma odpowiedzialności zbiorowej !
D
Dr.Jan
10 lutego 2015, 22:17
Nie do mnie , pisz do swojego biskupa,Watykanu.
D
Dr.Jan
10 lutego 2015, 20:39
Po komentarzach w podobnych  artykułach widać że w Polsce czeka nas długa droga do uznania : 1. Pedofilia to grzech sprawcy nie ofiary 2.Trzeba powszechnego uczestnictwa w nabożeństwach przebłagalnych za te grzechy 3.Trzeba wszelkimi sposobami krzywdy ofiar wynagrodzić 4.Monitorować pracę ,życie pedofilów
M
ministrant
10 lutego 2015, 20:45
Nie bardzo rozumie Twój komentarz. Wszyscy na tym forum uznaja, że pedofilia to grzech. Wiekszość uznaje też, że należy sie słowo przepraszam ofiarom.  Ja nie mam zamiaru brac udziału w nabożeństwach przebłagalnych za grzech  pedofili ponieważ ja nie mam za co przepraszać. Niech przepraszają sprawcy. W Polsce nie ma odpowiedzialności zbiorowej. 
D
Dr.Jan
10 lutego 2015, 21:52
Papież i komisja sobie tego życzą abyśmy przepraszali. Dużo sprzeczności- wszyscy na tym forum uznają grzech.... Ja niemam zamiaru brać udziału przepraszać za grzech... Przepraszać za te grzechy to wypraszać miłosierdzie dla tych których bronisz pisząc że to temat zastępczy ,że są inne problemy.
M
ministrant
10 lutego 2015, 21:55
Nie będe nikogo przepraszał i koniec. 
D
Dr.Jan
10 lutego 2015, 22:15
Nie lepiej zaufać Papieżowi i uczynić akt pokutny w życiu doczesnym? Kto przejmie nad nami kontrolę duchową jeżeli nie będziemy posłuszni nakazom Kościła-Papieża?
M
ministrant
10 lutego 2015, 22:18
Ja nie moge czynić aktu pokuty za nie swoje grzechy. 
M
ministrant
10 lutego 2015, 17:20
Dzisiejsza depesza jest lepsza od tej, którą deon.pl podał wczoraj za PAP. PAP podaje o Kościele fakty medialne.  Kościół jest na dobrej drodze aby problem nadużyć seksualnych rozwiązać systemowo.
!
!!
11 lutego 2015, 06:44
W USA ofiarom zapłacił miliony dolarów mimo, że nie był do tego prawnie zobligowany!
M
ministrant
11 lutego 2015, 06:55
Nieprawda. W USA jest inne prawo niż w Europie.
!
!!
11 lutego 2015, 07:30
Prawda, prawda. Co więcej nadal można się zgłaszać nawet jeśli kapłan już nie żyje, a sprawa ma charakter wyłącznie poszlakowy.
M
ministrant
11 lutego 2015, 08:35
Jest tak jak napisałeś ponieważ w USA jest inne prawo niż w Europie. W USA Kościół jest traktowany jako koropracja a od korporacji można wyciągnąć miliony dolarów.