Święto Bacowskie z poświęceniem stada owiec
Poświęceniem stada owiec zakończyło się w niedzielę w sanktuarium w Ludźmierzu Święto Bacowskie, połączone w tym roku z I Zjazdem Karpackim. W uroczystościach wzięła udział żona prezydenta RP Anna Komorowska, która złożyła wiązankę kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II w ogrodzie różańcowym.
- Czy idziemy za właściwym pasterzem? Czy słuchamy naszych biskupów, którzy nie zgadzają się na "wciskanie" nam rzeczy niemoralnych, jak in vitro, pigułkę "dzień po" i wiele innych - pytał ks. infułat Stanisław Olszówka z Zakopanego, który przewodniczył uroczystej Mszy św. w ramach Święta Bacowskiego. Liturgia sprawowana była przy ołtarzu polowym w ogrodzie różańcowym, przy którym Jan Paweł II prowadził modlitwę różańcową, transmitowaną na cały świat.
-
Podczas procesji z darami górale tradycyjnie przynieśli żywą owieczkę oraz produkty regionalne. Do Ludźmierza przyjechali bacowie i juhasi z różnych stron Polski, m.in. ze Śląska. Obecni byli górale z Rumunii, Słowacji. Liturgię uświetniła kapela i zespół regionalny. Była też orkiestra dęta złożona z żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.
W Święcie Bacowskim wzięła udział Anna Komorowska, żona prezydenta RP, obecni byli podhalańscy parlamentarzyści, władze regionu i województwa małopolskiego na czele z wojewodą Jerzym Millerem. Wszystkim za obecność dziękował ks. Kazimierz Klimaczak, proboszcz parafii w Ludźmierzu.
Podczas nabożeństwa przekazane zostały tzw. sajty - szczapy z poświęconego w Wigilię Pachalną ognia do zapalenia pierwszej watry w bacówce. Na zakończenie Mszy św. poświęcony został kierdel, czyli stado owiec. Bacowie otrzymali do zawieszenia w swoich bacówkach kalendarz podhalański na 2015 r. z wizerunkiem Matki Boskiej Ludźmierskiej.
Święto Bacowskie odbywa się zwykle w dzień wspomnienia św. Wojciecha lub w najbliższą niedzielę po tym dniu. Św. Wojciech jest patronem redyku (wypędu owiec na pastwiska górskie) wiosennego, a św. Michał Archanioł - jesiennego.
Skomentuj artykuł