"Szukajmy prawdy i w konsekwencji Boga"

(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / drr

Jednym z najważniejszych zadań Kościoła we współczesnej kulturze jest czuwanie, by poszukiwano prawdy i w konsekwencji Boga - mówił Benedykt XVI podczas spotkania z przedstawicielami portugalskiego świata kultury i nauki.

Papież przypomniał Portugalczykom wspaniałą tradycję chrześcijańską. - W rzeczywistości naród, który przestaje wiedzieć, co jest jego własną prawdą, kończy zagubiony w labiryntach czasu i historii, pozbawiony jasno określonych wartości i bez wyraźnie określonych wielkich celów - przestrzegł Ojciec Święty.

Papież podziękował uczestnikom spotkania za przybycie, a w sposób szczególny 102-letniemu Manoelowi de Oliveira, najwybitniejszemu współczesnemu portugalskiemu reżyserowi, do którego skierował „pozdrowienia pełne podziwu, sympatii i wdzięczności za skierowane słowa, pozwalające w nich dostrzec niepokoje i upodobania portugalskiej duszy pośród niepokojów współczesnego społeczeństwa”.

Benedykt XVI zwrócił uwagę, że współczesna kultura „odzwierciedla 'napięcie' i czasem przybiera formę 'konfliktu' między teraźniejszością a tradycją”. - Dynamika społeczeństwa absolutyzuje chwilę obecną, odrywając ją od dziedzictwa kulturowego przeszłości, bez zamiaru nakreślania przyszłości - zaznaczył papież.

DEON.PL POLECA


Zdaniem Ojca Świętego takie „dowartościowanie chwili obecnej, jako źródła inspirującego sens życia, zarówno indywidualnego, jak i społecznego ściera się z silną tradycją kulturową Portugalczyków, głęboko naznaczoną tysiącletnim wpływem chrześcijaństwa oraz z poczuciem globalnej odpowiedzialności”.

Papież przypomniał odkrycia geograficzne jakich dokonali Portugalczycy i ich działalność misyjną. Podkreśl, że inspirował ich „ideał chrześcijańskiej powszechności i braterstwa”, choć, jak zauważył, „odczuwalne były wpływy Oświecenia i sekularyzmu.”

- Kościół jawi się jako wielki mistrz zdrowej i wspaniałej tradycji, którego bogaty wkład mieści się w służbie społeczeństwu – podkreślił Benedykt XVI i zwrócił uwagę, że „konflikt między tradycją a współczesnością wyraża się w kryzysie prawdy” - mówił papież.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Kościół działając w świecie, pomaga „społeczeństwu w zrozumieniu, że przepowiadanie prawdy jest służbą, jaką ofiarowuje on społeczeństwu, otwierając nowe horyzonty przyszłości, wielkości i godności”.

Wskazał, że dla „społeczeństwa kształtowanego głównie przez katolików, którego kultura została głęboko naznaczona wpływem chrześcijaństwa, dramatyczną okazuje się próba znalezienia prawdy poza Jezusem Chrystusem”.

- Dla nas, chrześcijan, prawda ma charakter Boski, jest odwiecznym «Logosem», który uzyskał swój ludzki wyraz w Jezusie Chrystusie – przypomniał papież i dodał, że „Kościół nieustannie uczy się współistnienia, pozostając zdecydowanie przywiązanym do odwiecznego charakteru prawdy, poszanowania innych «prawd» czy też prawdy innych osób”.

Papież wskazał na konieczność pozbawionego dwuznaczności i naznaczonego wzajemnym szacunkiem dialogu Kościoła i społeczeństwa. Wskazał na obecność Stolicy Apostolskiej w różnych organach międzynarodowych, takich jak na przykład Centrum Północ-Południe Rady Europy, utworzonym 20 lat temu w Lizbonie. Celem jego działalności jest dialog międzykulturowy i promocja współpracy między Europą, południowym wybrzeżem Morza Śródziemnego i Afryki.

- Chwila obecna wymaga od nas najlepszych sił, profetycznej śmiałości” - zachęcał Benedykt XVI i zacytował słowa narodowego poety portugalskiego Luís de Camõesa, który wzywał w swoim największym dziele, „Luizjadach”, do «wskazania światu nowych światów»”.

Benedykt XVI nawiązał do nauczania Soboru Watykańskiego II, dzięki któremu „Kościół sam z siebie przyjmował i przekształcał to co najlepsze w nowoczesności, z jednej strony przekraczając je, a z drugiej, unikając ich błędów i ślepych uliczek”. „Wydarzenie soborowe stworzyło przesłanki do autentycznej odnowy katolickiej i nowej cywilizacji - «cywilizacji miłości» - jako ewangelicznej służby człowiekowi i społeczeństwu” – powiedział.

Papież przypomniał, że jednym z najważniejszych zadań Kościoła we współczesnej kulturze jest „czuwanie by poszukiwano prawdy i w konsekwencji Boga”. - Czyńcie rzeczy piękne, ale nade wszystko czyńcie Wasze życie miejscami piękna. Niech się za Wami wstawia Najświętszej Maryja Panna z Betlejem, od wieków czczona przez żeglarzy oceanów a dziś przez żeglarzy Dobra, Prawdy i Piękna – powiedział na zakończenie Benedykt XVI .

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Szukajmy prawdy i w konsekwencji Boga"
Komentarze (3)
K
katolik
12 maja 2010, 18:49
Szkoda, że Benedykt XVI nie dostrzega znaków czasu, że ludzie żyją tak, jakby Boga i piekła nie było. Wiem to dobrze, bo mam do czynienia z wieloma ludźmi, młodymi i starszymi i wszyscy tak samo nie mają pojęcia po co się żyje.
B
Bea
12 maja 2010, 18:32
"W rzeczywistości naród, który przestaje wiedzieć, co jest jego własną prawdą, kończy zagubiony w labiryntach czasu i historii, pozbawiony jasno określonych wartości i bez wyraźnie określonych wielkich celów - przestrzegł Ojciec Święty." Wspaniałe i niezwykle mądre słowa!
K
katolikl
12 maja 2010, 17:58
1Tm 3:15 "Gdybym jednak się opóźniał, będziesz już wiedział, jak należy zachowywać się w rodzinie Bożej - to jest w Kościele Boga żywego. To właśnie Kościół jest kolumną i podporą prawdy." Szukanie prawdy, która jest znana od dwóch tysięcy lat, to jawne potwierdzenie, że Kościoła, który założył Pan Jezus od dawna nie ma. Czyli jest to potwierdzenie  tego, co głoszę tu od początku. Polecam prawdę objawioną przez Boga. Kto nie boi się prawdy może skorzystać.