"Szukajmy prawdy i w konsekwencji Boga"

"Szukajmy prawdy i w konsekwencji Boga"
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / drr

Jednym z najważniejszych zadań Kościoła we współczesnej kulturze jest czuwanie, by poszukiwano prawdy i w konsekwencji Boga - mówił Benedykt XVI podczas spotkania z przedstawicielami portugalskiego świata kultury i nauki.

Papież przypomniał Portugalczykom wspaniałą tradycję chrześcijańską. - W rzeczywistości naród, który przestaje wiedzieć, co jest jego własną prawdą, kończy zagubiony w labiryntach czasu i historii, pozbawiony jasno określonych wartości i bez wyraźnie określonych wielkich celów - przestrzegł Ojciec Święty.

Papież podziękował uczestnikom spotkania za przybycie, a w sposób szczególny 102-letniemu Manoelowi de Oliveira, najwybitniejszemu współczesnemu portugalskiemu reżyserowi, do którego skierował „pozdrowienia pełne podziwu, sympatii i wdzięczności za skierowane słowa, pozwalające w nich dostrzec niepokoje i upodobania portugalskiej duszy pośród niepokojów współczesnego społeczeństwa”.

Benedykt XVI zwrócił uwagę, że współczesna kultura „odzwierciedla 'napięcie' i czasem przybiera formę 'konfliktu' między teraźniejszością a tradycją”. - Dynamika społeczeństwa absolutyzuje chwilę obecną, odrywając ją od dziedzictwa kulturowego przeszłości, bez zamiaru nakreślania przyszłości - zaznaczył papież.

DEON.PL POLECA


Zdaniem Ojca Świętego takie „dowartościowanie chwili obecnej, jako źródła inspirującego sens życia, zarówno indywidualnego, jak i społecznego ściera się z silną tradycją kulturową Portugalczyków, głęboko naznaczoną tysiącletnim wpływem chrześcijaństwa oraz z poczuciem globalnej odpowiedzialności”.

Papież przypomniał odkrycia geograficzne jakich dokonali Portugalczycy i ich działalność misyjną. Podkreśl, że inspirował ich „ideał chrześcijańskiej powszechności i braterstwa”, choć, jak zauważył, „odczuwalne były wpływy Oświecenia i sekularyzmu.”

- Kościół jawi się jako wielki mistrz zdrowej i wspaniałej tradycji, którego bogaty wkład mieści się w służbie społeczeństwu – podkreślił Benedykt XVI i zwrócił uwagę, że „konflikt między tradycją a współczesnością wyraża się w kryzysie prawdy” - mówił papież.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Kościół działając w świecie, pomaga „społeczeństwu w zrozumieniu, że przepowiadanie prawdy jest służbą, jaką ofiarowuje on społeczeństwu, otwierając nowe horyzonty przyszłości, wielkości i godności”.

Wskazał, że dla „społeczeństwa kształtowanego głównie przez katolików, którego kultura została głęboko naznaczona wpływem chrześcijaństwa, dramatyczną okazuje się próba znalezienia prawdy poza Jezusem Chrystusem”.

- Dla nas, chrześcijan, prawda ma charakter Boski, jest odwiecznym «Logosem», który uzyskał swój ludzki wyraz w Jezusie Chrystusie – przypomniał papież i dodał, że „Kościół nieustannie uczy się współistnienia, pozostając zdecydowanie przywiązanym do odwiecznego charakteru prawdy, poszanowania innych «prawd» czy też prawdy innych osób”.

Papież wskazał na konieczność pozbawionego dwuznaczności i naznaczonego wzajemnym szacunkiem dialogu Kościoła i społeczeństwa. Wskazał na obecność Stolicy Apostolskiej w różnych organach międzynarodowych, takich jak na przykład Centrum Północ-Południe Rady Europy, utworzonym 20 lat temu w Lizbonie. Celem jego działalności jest dialog międzykulturowy i promocja współpracy między Europą, południowym wybrzeżem Morza Śródziemnego i Afryki.

- Chwila obecna wymaga od nas najlepszych sił, profetycznej śmiałości” - zachęcał Benedykt XVI i zacytował słowa narodowego poety portugalskiego Luís de Camõesa, który wzywał w swoim największym dziele, „Luizjadach”, do «wskazania światu nowych światów»”.

Benedykt XVI nawiązał do nauczania Soboru Watykańskiego II, dzięki któremu „Kościół sam z siebie przyjmował i przekształcał to co najlepsze w nowoczesności, z jednej strony przekraczając je, a z drugiej, unikając ich błędów i ślepych uliczek”. „Wydarzenie soborowe stworzyło przesłanki do autentycznej odnowy katolickiej i nowej cywilizacji - «cywilizacji miłości» - jako ewangelicznej służby człowiekowi i społeczeństwu” – powiedział.

Papież przypomniał, że jednym z najważniejszych zadań Kościoła we współczesnej kulturze jest „czuwanie by poszukiwano prawdy i w konsekwencji Boga”. - Czyńcie rzeczy piękne, ale nade wszystko czyńcie Wasze życie miejscami piękna. Niech się za Wami wstawia Najświętszej Maryja Panna z Betlejem, od wieków czczona przez żeglarzy oceanów a dziś przez żeglarzy Dobra, Prawdy i Piękna – powiedział na zakończenie Benedykt XVI .

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Szukajmy prawdy i w konsekwencji Boga"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.