Ukraina: Dominikanie we Lwowie już od roku
Odbywające się dwa razy w tygodniu spotkania ze studentami, wprowadzenie akademickiej Mszy św. w niedzielę oraz szerzenie kultu maryjnego - to główne owoce rocznego pobytu dwóch dominikanów we Lwowie.
Do kulturalnej stolicy Ukrainy ojcowie: Jakub Gonciarz i Mikołaj Łuczok przybyli we wrześniu 2010 r. na zaproszenie abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Metropolita lwowski obrządku łacińskiego zlecił im prowadzenie duszpasterstwa akademickiego.
Przez pierwsze pół roku spotkania ze studentami odbywały się raz w tygodniu, a od Wielkiego Postu 2011 r. - dwa razy w tygodniu. Dominikanie odprawiają też w niedzielę akademicką Mszę św. oraz głoszą rekolekcje.
- Spory odzew ze strony młodych ludzi był dla nas potwierdzeniem potrzeby takiej działalności i znakiem Bożego błogosławieństwa. Spotkania formacyjne prowadziły do osobistego spotkania z Jezusem, co zaowocowało znaczną liczbą spowiedzi połączonych z kierownictwem duchowym - opowiada o. Gonciarz.
Oprócz zaangażowania wśród studentów, dominikanie przejęli również prowadzone do tej pory przez księży diecezjalnych duszpasterstwo w kościele Maki Bożej Gromnicznej. Należy on obecnie do wspólnoty świeckich grekokatolików - jednak w określonych godzinach mogą z niego korzystać także katolicy rzymscy.
W maju 2010 r. abp Mokrzycki wprowadził do świątyni figurę Matki Bożej Fatimskiej, co zapoczątkowało ustanowienie tam sanktuarium maryjnego. - Przypadło nam zatem w udziale zadanie utwierdzania i pogłębiania obecnej we Lwowie pobożności maryjnej - mówi o. Jakub.
Zakonnicy wprowadzili praktykę wspólnej codziennej modlitwy na różańcu, a od maja do października trzynastego dnia miesiąca - na pamiątkę objawień fatimskich - organizują procesje różańcowe ulicami miasta.
W rozpoczynającym się niebawem nowym roku akademickim dominikanie chcą kontynuować dotychczasową działalność oraz rozpocząć pracę duszpasterską z licznymi studentami z Polski, którzy zdobywają wiedzę na lwowskich uczelniach.
Dominikanie byli obecni na tych terenach już prawdopodobnie od 1234 r. W kolejnych wiekach dynamicznie rozwijali swoją działalność, co zaowocowało m.in. budową dominikańskiego kościoła Bożego Ciała i klasztoru. W 1946 r. władze sowieckie zmusiły jednak zakonników do opuszczenia Lwowa.
- Z pewną nostalgią przyglądamy się naszemu dawnemu kościołowi i ogromnemu klasztorowi, który do niego przylega. W obecnej sytuacji polityczno-społecznej raczej nie ma szans powrotu do tych murów uświęconych modlitwą naszych starszych braci. Otwarci jednak jesteśmy na cuda! - mówi o. Jakub.
Polska Prowincja Dominikanów zakupiła mieszkanie w stanie deweloperskim w pobliżu kościoła Matki Bożej, które będzie mogło służyć jako dom dla tamtejszej wspólnoty dominikańskiej i miejsce niewielkich spotkań duszpasterskich.
Pieniądze na wykończenie mieszkania pochodzą z kwest, które przeprowadzono w dominikańskich kościołach w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku oraz z wpłat na konto Dominikańskiego Sekretariatu Misyjnego w Warszawie. Znaczną część funduszy przekazał Generalny Wikariat Rosji i Ukrainy, do którego przynależy lwowski dom.
- W dominikańską misję we Lwowie może włączyć się każdy chętny. Przez modlitwę można wesprzeć głoszone przez nas słowo i prowadzone spotkania. Przez ofiary pieniężne przyczynić się do wykończenia mieszkania-klasztoru i poprzeć okazjonalne akcje duszpasterskie, takie jak rekolekcje, wyjazdy integracyjne itp. - zachęca o. Jakub.
Pieniądze na pomoc dominikanom we Lwowie można wpłać na konto:
Sekretariat Misyjny Dominikanów
ul. Freta 10, 00-227 Warszawa
BZ WBK SA 35 Oddział w Warszawie
PLN: 02 1090 2851 0000 0001 0580 2728
dopisek: dominikanie we Lwowie
Skomentuj artykuł