VIII Kongres Teologów Polskich w Poznaniu

KAI / psd

Kilkuset teologów reprezentujących wszystkie wydziały teologiczne w Polsce spodziewają się organizatorzy VIII Kongresu Teologów Polskich, który w połowie września obradować będzie w Poznaniu. – Po raz pierwszy gospodarzem kongresu będzie uczelnia świecka, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza – podkreśla przewodniczący Rady Naukowej kongresu, ks. prof. Jan Szpet.

Tematem obrad będzie teologiczna odpowiedź na fundamentalne pytania współczesnego człowieka „Między sensem a bezsensem ludzkiej egzystencji”. – Kongres ma stanowić próbę odpowiedzi ze strony Kościoła na najbardziej palące problemy, jakimi żyje dzisiaj człowiek wierzący – zauważa ks. prof. Janusz Nawrot z komitetu organizacyjnego kongresu.

Zdaniem ks. Nawrota kongres ma szansę stać się głosem teologii spychanej coraz bardziej na obrzeża ludzkiej codzienności, lekceważonej i coraz mniej słyszalnej. – My mamy światu wiele do zaproponowania, a teologia musi przychodzić z pomocą współczesnemu człowiekowi w poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania – uważa ks. Nawrot.

Z drugiej strony, podkreśla poznański biblista, teologia powinna wsłuchać się także w problemy świata współczesnego. – Trzeba się zastanawiać, czy teologia też nie może nauczyć się czegoś od współczesnego świata – zauważa ks. Nawrot.

DEON.PL POLECA

Do Poznania przyjedzie kilku ważnych gości z zagranicy. – Będzie bp prof. Gerhard Mueller, wybitny chrystolog i prof. Hans Waldenfels, jezuita, uznany naukowiec zajmujący się teologią fundamentalną – wymienia o. prof. Bogusław Kochaniewicz, dominikanin. Podczas kongresu zostaną podjęte takie tematy jak sens świata i ogrom cierpienia a poznanie Boga, sens chrześcijaństwa a pluralizm religijny, nauka o prawie naturalnym jako przestrzeń spotkania wiary i rozumu.

– Została już uruchomiona strona internetowa www.kongresteologow.pl, na której można zgłosić chęć uczestnictwa – zauważa ks. Szpet, dziekan Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu.

Organizatorem VIII Kongresu Teologów Polskich jest Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski, której przewodniczącym jest bp prof. Andrzej Dziuba. Kongres będzie obradował w Poznaniu w dniach od 13 do 16 września 2010 roku.

Kongresy Teologów Polskich odbywają się co kilka lat, poprzedni miał miejsce w Lublinie w roku 2004. Spośród dotychczasowych kongresów sześć odbyło się na KUL, a jeden w klasztorze cystersów w Mogile.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

VIII Kongres Teologów Polskich w Poznaniu
Komentarze (3)
RK
Robert Kożuchowski
25 maja 2010, 15:22
Jak można pisać "na pewno" do rzeczy niezaistniałych? A co konkretnie jest złego w teologii Waldenfellsa? Przecież jeśli jakiś aspekt jest odkryty i prawdziwy, co nowe myślenie o nim jest absurdem. Szukamy prawdy nie nowości. Może aleksandrze coś zacytuje, dasz link, to poczytam z chęcią.
A
alexander
25 maja 2010, 15:14
Ludzie! Przeciez Waldenfels, mimo zaslug, nalezy do dinozaurow... Jest wielu bardziej interesujacych teologow za Zachodzie Europy, ktorzy na pewno wniesliby wiecej do tematu dyskusji niz Waldenfels. Szkoda.
RK
Robert Kożuchowski
25 maja 2010, 14:18
Super, mam nadzieję na relacje z kongresu.