VIII Kongres Teologów Polskich w Poznaniu

KAI / psd

Kilkuset teologów reprezentujących wszystkie wydziały teologiczne w Polsce spodziewają się organizatorzy VIII Kongresu Teologów Polskich, który w połowie września obradować będzie w Poznaniu. – Po raz pierwszy gospodarzem kongresu będzie uczelnia świecka, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza – podkreśla przewodniczący Rady Naukowej kongresu, ks. prof. Jan Szpet.

Tematem obrad będzie teologiczna odpowiedź na fundamentalne pytania współczesnego człowieka „Między sensem a bezsensem ludzkiej egzystencji”. – Kongres ma stanowić próbę odpowiedzi ze strony Kościoła na najbardziej palące problemy, jakimi żyje dzisiaj człowiek wierzący – zauważa ks. prof. Janusz Nawrot z komitetu organizacyjnego kongresu.

Zdaniem ks. Nawrota kongres ma szansę stać się głosem teologii spychanej coraz bardziej na obrzeża ludzkiej codzienności, lekceważonej i coraz mniej słyszalnej. – My mamy światu wiele do zaproponowania, a teologia musi przychodzić z pomocą współczesnemu człowiekowi w poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania – uważa ks. Nawrot.

Z drugiej strony, podkreśla poznański biblista, teologia powinna wsłuchać się także w problemy świata współczesnego. – Trzeba się zastanawiać, czy teologia też nie może nauczyć się czegoś od współczesnego świata – zauważa ks. Nawrot.

DEON.PL POLECA

Do Poznania przyjedzie kilku ważnych gości z zagranicy. – Będzie bp prof. Gerhard Mueller, wybitny chrystolog i prof. Hans Waldenfels, jezuita, uznany naukowiec zajmujący się teologią fundamentalną – wymienia o. prof. Bogusław Kochaniewicz, dominikanin. Podczas kongresu zostaną podjęte takie tematy jak sens świata i ogrom cierpienia a poznanie Boga, sens chrześcijaństwa a pluralizm religijny, nauka o prawie naturalnym jako przestrzeń spotkania wiary i rozumu.

– Została już uruchomiona strona internetowa www.kongresteologow.pl, na której można zgłosić chęć uczestnictwa – zauważa ks. Szpet, dziekan Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu.

Organizatorem VIII Kongresu Teologów Polskich jest Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski, której przewodniczącym jest bp prof. Andrzej Dziuba. Kongres będzie obradował w Poznaniu w dniach od 13 do 16 września 2010 roku.

Kongresy Teologów Polskich odbywają się co kilka lat, poprzedni miał miejsce w Lublinie w roku 2004. Spośród dotychczasowych kongresów sześć odbyło się na KUL, a jeden w klasztorze cystersów w Mogile.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

VIII Kongres Teologów Polskich w Poznaniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.