W marcu raport na temat Komisji Majątkowej

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Protokół z działalności Komisji Majątkowej powstanie do końca lutego i zostanie upubliczniony w marcu - zapowiedział w środę po posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu jej współprzewodniczący abp Sławoj Leszek Głódź.

Zaznaczył, że raport jest jeszcze przygotowywany i zostanie podpisany przez obie strony. Przypomniał, że władze PRL odebrały Kościołowi ponad 200 tys. ha ziemi, a władze III RP zwróciły jedynie 63 tys. ha.

Jak powiedział abp Głódź, pojawiające się w mediach informacje dotyczące wartości majątku zwróconego Kościołowi, określanej na sumę 24 mld zł, są nieprawdziwe. Według przygotowywanego raportu z działalności Komisji majątek ten szacowany jest na 5 mld zł, co podkreśliła wyraźnie strona rządowa.

Abp Głódź zaznaczył, że większość spraw została załatwiona na drodze ugodowej lub zwrotu nieruchomości bądź ziemi; 216 spraw będzie rozpatrzone na drodze sądowej.

Podkreślił, że strona kościelna już przed trzema laty postulowała zakończenie prac Komisji Majątkowej. "Wcale nie było naszą intencją, żeby żywot Komisji Majątkowej rewitalizować i przedłużać w nieskończoność, ale dobrze, że jej bieg się zakończył, przynajmniej ucina się te wszystkie medialne oskarżenia" - podkreślił abp Głódź.

Zgodnie z nowelizacją ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego, przyjętej 16 grudnia 2010 r., Komisja Majątkowa zostanie zniesiona z dniem 1 marca.

Podczas środowych obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu – jak poinformował abp Głódź - wiele uwagi poświęcono polityce prorodzinnej; przedmiotem rozmów była pomoc państwa dla najuboższych rodzin. Ma się to odbywać – jak mówił hierarcha - "poprzez prace nad rozwojem systemu świadczeń rodzinnych, szczególnie wobec rodzin wielodzietnych".

Poruszane były też - podkreślił abp Głódź - działania rządu w zakresie świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

"Podczas posiedzenia strony dyskutowały także o zakończeniu prac nad dokumentem +Solidarność pokoleń. Działania na rzecz dzieci i rodziny+ oraz o projekcie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Rozmawialiśmy także o wprowadzeniu do 2014 roku przepisów dotyczących przedłużenia urlopu macierzyńskiego oraz ojcowskiego" - poinformował hierarcha.

Abp Głódź przypomniał o podpisanej w listopadzie 2008 roku wspólnej deklaracji rządu i Kościoła na temat polityki prorodzinnej. Dotyczyła ona m.in. świadczeń rodzinnych przyznawanych rodzinom wielodzietnym, opieki nad dzieckiem do trzech lat. Podczas środowego posiedzenia komisji minister w kancelarii premiera Michał Boni przedstawił, co udało się z niej zrealizować. Strony postanowiły zintensyfikować współpracę ekspertów w tej dziedzinie oraz zadeklarowały współdziałanie w zakresie przygotowania w tym roku w Polsce międzynarodowego Kongresu Demograficznego.

Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej poruszono też kwestię polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Jak zaznaczył hierarcha, strona kościelna chciałaby, aby podczas polskiej prezydencji skoncentrować się na dwóch problemach - wolności religijnej i polityki prorodzinnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W marcu raport na temat Komisji Majątkowej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.