W Warszawie została erygowana nowa uczelnia - Akademia Katolicka
Za zgodą Stolicy Apostolskiej, dekretem kard. Kazimierza Nycza z dnia 15 sierpnia 2020 r., w stolicy została erygowana nowa uczelnia wyższa - Akademia Katolicka. Jest ona kontynuatorką Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie - sekcji Collegium Joanneum i Collegium Bobolanum.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich oficjalnie poinformowano o powołaniu do istnienia nowej uczelni wyższej w stolicy - Akademii Katolickiej. W jej skład wchodzi zarówno sekcja Collegium Joanneum, jak i Collegium Bobolanum. "To nie jest tylko zmiana kosmetyczna, zmiana nazwy, ale zmiana dotykająca istoty tej uczelni, która funkcjonowała przez kilkadziesiąt lat w Warszawie" - powiedział kard. Kazimierz Nycz.
Metropolita warszawski zapowiedział, że będzie to trzywydziałowa uczelnia wyższa, w której obok Wydziału Teologicznego będzie Wydział Nauk Społecznych oraz Wydział Nauk o Kulturze i o Sztuce.
W ocenie hierarchy - utworzenie akademii jest zobowiązaniem i jednocześnie sporym wyzwaniem na polu naukowym, żeby "wyrazem tej zmiany była większa integracja dyscyplinarna, większa propozycja dydaktyczna współpracy międzywydziałowej, a owocem tego - lepsze kształcenie i przygotowywanie kadr dla działalności w świecie".
Przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Jezuitów o. Tomasz Ortmann reprezentujący Collegium Bobolanum powiedział, że wkładem tej sekcji w Akademię Katolicką będzie Wydział Nauk Społecznych.
Będzie on odpowiedzią na wyzwanie, które stawia przed nami Stolica Apostolska, mówiąc o potrzebie zgłębiania od strony katolickiej nauki społecznej - przemian dziejących się w polityce i w społeczeństwie - powiedział o. Tomasz Ortmann.
Zwrócił on jednocześnie uwagę, że na Collegium Bobolanum działa już Katolickie Centrum Społeczne, które pracuje z uchodźcami - zwłaszcza w Warszawie. "Daje ono okazję studentom przełożenia w praktykę tego, z czym mogą spotykać się na swoich studiach. Ten wydział będzie też zapleczem intelektualnym do refleksji nad tym, co się dzieje w zakresie uchodźców" - dodał przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Jezuitów.
Rektor Akademii Katolickiej ks. prof. Krzysztof Pawlina zwrócił uwagę, że w samą nazwę katolicka (powszechna) wpisana jest misja uczelni. Podkreślił, że teologia winna być na służbie człowiekowi. "Nie powinna być zamknięta tylko w granicach ludzi wierzących, nie jest tylko do uprawiania kultu" - powiedział duchowny. Jako przykład wyjścia do świata wymienił m.in. "Szkołę Duszpasterzy Młodzieży" oraz "Duchowość dla Warszawy".
"My nie rozpoczynamy od początku, tylko próbujemy sformalizować i nadać kształt naukowy, stąd ta uczelnia chce służyć ludziom odpowiadając na pytania, dając klucz do zrozumienia siebie i świata; chcemy podejmować debatę interdyscyplinarną z innymi naukami" - powiedział rektor Akademii Katolickiej.
Mówiąc o "Wydziale Nauk o Kulturze i o Sztuce" zwrócił uwagę, że człowiek jest cielesny i duchowy, w związku z tym potrzebuje "inspiracji z zewnątrz". "Kultura w ostatnich latach trochę się wypłukała z inspiracji duchowej, transcendentnej; chcemy być taką uczelnią, która uprawia kulturę o inspiracji chrześcijańskiej" - zaznaczył ks. prof. Pawlina.
"Chcemy, by np. osoby kończące ten wydział miały także uprawnienia pedagogiczne, a więc żeby nie tylko byli np. organistami, ale także mieli uprawnienia do uczenia rytmiki, plastyki, czy muzyki" - powiedział PAP ks. prof. Pawlina.
Poinformował, że nowy rok akademicki na Akademii Katolickiej w Warszawie rozpoczęło 1300 studentów. Powiedział, że na nowe kierunki nie przyjmowano jeszcze studentów dając sobie rok na zbudowanie struktury. Zapowiedział, że propozycja dla młodzieży pojawi się wraz z przyszłym rokiem akademickim 2021/2022. "Uczelnia na Wydziale Teologicznym ma prawo nadawania tytułu magistra, doktora i doktora habilitowanego oraz profesora" - powiedział rektor Akademii Katolickiej.
Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie był wyższą szkołą teologiczną erygowaną 3 maja 1988 roku przez Stolicę Apostolską.
Skomentuj artykuł