Watykan rozwiązuje klasztor karmelitanek po długotrwałym sporze

fot. Watykan rozwiązuje Klasztor Karmelitanek w Teksasie po długotrwałym sporze / depositphotos.com
CNA / red

Watykan rozwiązał klasztor Najświętszej Trójcy karmelitanek w Arlington w Teksasie po długotrwałym sporze związanym z naruszeniem zasad życia zakonnego przez przeoryszę i nieposłuszeństwem zakonnic wobec władzy kościelnej.

  • Watykan rozwiązał klasztor Najświętszej Trójcy Karmelitanek w Arlington w Teksasie.
  • Decyzja o rozwiązaniu klasztoru nastąpiła po dochodzeniu dotyczącym złamania ślubu czystości przez przeoryszę.
  • Biskup Michael Olson z diecezji Fort Worth ogłosił dekret o rozwiązaniu klasztoru, który otrzymał od Stolicy Apostolskiej.
  • Pięć zakonnic oraz nowicjuszka zostały usunięte ze zgromadzenia; jedna z członkiń nie przedłużyła swoich ślubów.
  • Watykan stwierdził, że klasztor "przestał istnieć" i zakazał uczestnictwa w Mszach i sakramentach odprawianych na jego terenie.
  • Zakonnice mimo to nadal publicznie identyfikują się jako Karmelitanki Bose.
  • Spór rozpoczął się w maju 2023 roku, kiedy matka Teresa Agnes Gerlach przyznała się do romansu z księdzem.

Watykan rozwiązał klasztor karmelitanek w Teksasie

Watykan oficjalnie rozwiązał Klasztor Najświętszej Trójcy Karmelitanek w Arlington, Teksas, po długotrwałym sporze dotyczącym naruszeń zasad życia zakonnego. Biskup Michael Olson z diecezji Fort Worth poinformował o tej decyzji 2 grudnia 2024 roku, ogłaszając, że dekret o rozwiązaniu klasztoru otrzymał od Stolicy Apostolskiej.

Decyzja Watykanu wynika z dochodzenia, które wykazało, że przeorysza klasztoru, matka Teresa Agnes Gerlach, złamała ślub czystości, co doprowadziło do jej usunięcia z życia zakonnego. Spór z biskupem Olsonem zaczął się w 2023 roku, kiedy Gerlach przyznała się do romansu z księdzem, co zostało później zapisane w dokumentach sądowych.

Dekret rozwiązujący klasztor

Dekret o rozwiązaniu klasztoru został podpisany 28 listopada przez kardynała João Braza de Aviz, prefekta Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, oraz siostrę Simonę Brambillę, MC, sekretarkę dykasterii. Dokument stwierdza, że wspólnota zakonna w Arlington jest "wygasła" po tym, jak pięć zakonnic zostało usuniętych, nowicjuszka została wydalona, a jedna z członkiń nie przedłużyła swoich ślubów.

DEON.PL POLECA


W dekrecie podkreślono, że klasztor przestał istnieć z powodu "notorycznego odejścia od wiary katolickiej". Watykan zwrócił uwagę, że żadna z członkiń klasztoru nie jest już karmelitanką ani zakonnicą, mimo że nadal identyfikują się publicznie jako Karmelitanki Bose.

Zakaz uczestnictwa w sakramentach w klasztorze

Biskup Olson, ogłaszając dekret, powtórzył wcześniejsze ostrzeżenia, aby katolicy nie uczestniczyli w Mszach ani sakramentach odprawianych na terenie dawnego klasztoru. Podkreślił, że takie praktyki są "nielegalne" i "szkodzą jedności Kościoła katolickiego". Mimo to zakonnice nie opublikowały jeszcze oficjalnej odpowiedzi na decyzję Watykanu, a ich strona internetowa wciąż przedstawia je jako "Karmelitanki Bose".

Spór dotyczący naruszeń ślubów i nieposłuszeństwa

Spór wokół klasztoru rozpoczął się w maju 2023 roku, gdy biskup Olson rozpoczął dochodzenie w związku z zarzutami dotyczącymi romansu matki Teresy Agnes Gerlach z księdzem. Zakonnice pozwały Olsona do sądu, oskarżając go o naruszenie prywatności i wyrządzenie szkód emocjonalnych oraz fizycznych. W październiku 2024 roku matka Marie od Wcielenia, przewodnicząca Stowarzyszenia Chrystusa Króla, ogłosiła, że wszystkie zakonnice zostały wydalone z zakonu Karmelitanek Bosych i "powróciły do stanu świeckiego".

Pomimo dekretu Watykanu zakonnice odmówiły podporządkowania się jego decyzjom i nawiązały współpracę z Bractwem Świętego Piusa X (SSPX), tradycjonalistycznym stowarzyszeniem, które nie jest w pełnej jedności z Kościołem katolickim.

Zakończenie sprawy

Biskup Olson zwrócił się do wiernych z prośbą o modlitwę za byłe zakonnice, wyrażając smutek z powodu podziałów, jakie spór wywołał w lokalnej wspólnocie katolickiej. W liście do diecezji Olson wyraził nadzieję na "uzdrowienie, pojednanie oraz nawrócenie" kobiet, które opuściły życie zakonne. Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego również wezwała wiernych do modlitwy za byłe karmelitanki.

Podsumowanie

Decyzja Watykanu o rozwiązaniu klasztoru karmelitanek w Arlington jest wynikiem długotrwałego sporu związanego z naruszeniem zasad życia zakonnego przez przeoryszę oraz jej nieposłuszeństwem wobec władzy kościelnej. Mimo rozwiązania klasztoru, byłe zakonnice wciąż publicznie identyfikują się jako karmelitanki, co prowadzi do dalszych napięć. Biskup Olson i Watykan apelują o modlitwę za byłe zakonnice i pojednanie w Kościele.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan rozwiązuje klasztor karmelitanek po długotrwałym sporze
Komentarze (6)
E3
edoro 333
6 grudnia 2024, 21:37
Ktoś przewraca oczami na roraty, ktoś inny na coś innego. Niestety, katolikom się to też zdarza. Przewracają często oczami na wegetarian, którzy są przecież zupełnie nieszkodliwi. O LGBT i wyznawcach innych religii nie wspomnę. Fakty są takie, że my, katolicy, nie jesteśmy wzorami tolerancji.
JE
Jolanta Ewa Korzeniowska
3 grudnia 2024, 23:33
Mało zrozumiale opisane.
KP
~katolik pomniejszego płazu
3 grudnia 2024, 17:34
Nie trzeba było czytać, żeby znać faktyczny powód. Zamiast ukarać przełożoną i wymienić ją, rozwiązali tradycjonalistyczne zgromadzenie...
MD
~Marek Dzik
3 grudnia 2024, 12:04
"matka Teresa Agnes Gerlach, złamała ślub czystości, co doprowadziło do jej usunięcia z życia zakonnego" - a ksiądz z którym złamała ślub czystości nie został wydalony. Ksiądz może naruszać celibat ale siostra nie może. Patriarchat cały czas w kościele. Ksiądz też powinien zostać wydalony nawet jeśli był diecezjalny a nie zakonny.
AA
~Aaa Aaa
4 grudnia 2024, 07:31
Szanowny Panie, wystarczy trzy-minutowe śledztwo w Internecie, żeby wiedzieć, że ksiądz ów jest zawieszony i czeka na dalsze decyzje. Warto sprawdzić, zanim się wyda opinię.
JE
Jolanta Ewa Korzeniowska
4 grudnia 2024, 21:05
Dzięki za wyjaśnienie, jednak z tego artykułu to nie wynika.