Watykan zaniepokojony konfliktami i przemocą

(fot. xiquinhosilva / flickr.com / CC BY 2.0)
Radio Watykańskie / KAI / pk

Przemoc, także seksualna, jakiej doznają kobiety podczas konfliktów i wojen w licznych krajach i regionach całego świata, a ostatnio zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, budzi szczególny niepokój Stolicy Apostolskiej. Dał temu wyraz jej stały obserwator abp Bernardito Auza w przemówieniu 14 października na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

"Stolica Apostolska apeluje do wszystkich państw i całej wspólnoty międzynarodowej o podjęcie wszelkich możliwych i koniecznych kroków dla zapewnienia dostępu do pomocy humanitarnej wszystkim ofiarom przemocy" - stwierdził dyplomata papieski. Wezwał przy tym do szczególnej ochrony kobiet i dzieci przed nadużyciami i handlem żywym towarem.

Mówca przyznał, że dzięki długoletnim staraniom poprawiła się na świecie sytuacja kobiet, szczególnie najuboższych, np. gdy chodzi o zmniejszenie śmiertelności matek i dzieci. Niemniej jednak licznym z nich nadal brakuje dostępu do oświaty czy opieki zdrowotnej, cierpią one przemoc i dyskryminację, padają ofiarami łamania praw człowieka. Dlatego potrzebne są dalsze wysiłki w tym kierunku.

DEON.PL POLECA

W wielu częściach świata większość ubogich to kobiety - podkreślił abp Auza. Jednocześnie zauważył, że kryterium ich promocji nie może być wyłącznie ich zrównanie z mężczyznami, bo konieczne jest np. zapewnienie lepszych warunków matkom.

Problem konfliktów i przemocy dyplomata podjął wczoraj w dwóch kolejnych wystąpieniach na forum ONZ. W debacie o rozbrojeniu wyraził głębokie zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej przepływem broni konwencjonalnej, który nadal zaostrza konflikty na całym globie. Powodowana chęcią zysku sprzedaż broni podsyca walki zbrojne, których skutkiem są niewypowiedziane cierpienia i łamanie praw człowieka.

"Dopóki będzie w obiegu tak wielka ilość broni, jak obecnie, każdy nowy pretekst może wywołać wrogość i stosowanie przemocy wobec niewinnej ludności" - zauważył stały obserwator Stolicy Apostolskiej. Przyznał, że osiągnięto wprawdzie pewne postępy, gdy chodzi o eliminację broni chemicznej, dodał jednak, że konieczne jest wzmożenie wysiłków celem jej całkowitego wykluczenia.

Wskazał również na głęboką frustrację wspólnoty międzynarodowej brakiem postępów, gdy chodzi o rozbrojenie nuklearne. Stolica Apostolska wzywa wszystkie państwa do podpisania i ratyfikowania Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych (CTBT) - powiedział dyplomata papieski. Wyraził też przekonanie, że ważnym krokiem w kierunku rozbrojenia byłoby ustanowienie stref wolnych od broni masowego rażenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan zaniepokojony konfliktami i przemocą
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.