Watykańskie przesłanie do hinduistów: wyjdźmy poza granice tolerancji

(fot. PAP/EPA/RAMINDER PAL SINGH)
KAI / kk

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego wystosowała życzenia do wyznawców hinduizmu z okazji święta Diwali, obchodzonego w tym roku 19 października. Opublikowane z tej okazji przesłanie nosi tytuł: "Chrześcijanie i hinduiści: wyjść poza tolerancję" i po raz pierwszy zostało ogłoszone także w języku hindi.

Przewodniczący Rady kard. Jean-Louis Tauran i jej sekretarz bp Miguel Ángel Ayuso Guixot piszą, że nietolerancja, będąca przyczyną przemocy w wielu regionach świata, stanowi wyzwanie, któremu trzeba dziś stawić czoło. Dlatego ich przesłanie skupia się na sposobach wspierania pokoju i zgody w społeczeństwach, wychodząc przy tym poza pojęcie tolerancji.

- Z pewnością tolerancja pociąga za sobą otwarcie na drugiego, będące znakiem akceptacji jego obecności pośród nas. To jednak nie wystarczy, jeśli jednak chcemy działać na rzecz trwałego pokoju i prawdziwej harmonii. Prawdziwy szacunek i uznanie dla różnorodności kultur i zwyczajów naszych wspólnot są bowiem równie konieczne dla zdrowia i jedności społeczeństwa jako całości. Uznawanie pluralizmu i różnorodności za zagrożenie dla jedności tragicznie prowadzi do nietolerancji i przemocy - piszą autorzy przesłania.

Podkreślają, że szacunek dla drugiego jest "potężnym antidotum na nietolerancję", ukazuje bowiem przyrodzoną godność każdej osoby. Wspieranie tego szacunku "wymaga wyrazów uznania dla różnych zwyczajów i praktyk społecznych, kulturalnych i religijnych", a także "dla niezbywalnych praw, którymi są prawo do życia czy prawo do wyznawania i praktykowania wybranej przez siebie religii".

DEON.PL POLECA

O ile tolerancja pociąga za sobą jedynie "zwykłą ochronę drugiego", to szacunek idzie dalej, będąc "kluczem do współistnienia i harmonii dla wszystkich". Szacunek "tworzy przestrzeń dla każdej osoby" i sprawia, że wszędzie czuje się ona jak w domu. Traktuje różnice jako "bogactwo rodziny ludzkiej". W ten sposób, jak mówił papież Franciszek w Kolombo w styczniu 2015 r., "różnorodność będzie postrzegana już nie jako zagrożenie, ale jako źródło ubogacenia". A w Kairze w kwietniu br. dodał, że "ten, kto różni się ode mnie religijnie i kulturowo nie może być traktowany jako wróg, lecz winien być przyjęty jako towarzysz drogi, z mocnym przekonaniem, że dobro każdego zawarte jest w dobru wszystkich".

Powinniśmy więc "podjąć wyzwanie wyjścia poza granice tolerancji, aby okazywać szacunek należny każdej jednostce i grupie, gdyż każdy zasługuje i pragnie być uznany w swej przyrodzonej godności". - Wymaga to tego, by każdy wniósł swój wkład w budowę prawdziwej kultury szacunku, jedynie zdolnej do wspierania rozwiązywania konfliktów, zaprowadzania pokoju i harmonijnego współżycia - głosi watykańskie przesłanie.

Zachęcając chrześcijan i hinduistów do wzajemnego wspierania się w głoszeniu szacunku dla każdej osoby, kard. Tauran i bp Guixot podkreślają, że trzeba iść dalej niż tolerancja, aby kształtować społeczeństwo jako "wspólnotę zgodną i pokojową", w której "każdy człowiek, doceniany za swój niepowtarzalny wkład, byłby prawdziwie szanowany i wspierany w poszukiwaniu jedności rodziny ludzkiej".

Oparte na indyjskiej mitologii, święto Diwali (Deepavali) wyraża zwycięstwo prawdy nad kłamstwem, światła nad ciemnością, życia nad śmiercią, dobra nad złem. Trzydniowe obchody wyznaczają początek nowego roku, stanowią też okazję do pojednania w rodzinach, szczególnie między braćmi i siostrami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykańskie przesłanie do hinduistów: wyjdźmy poza granice tolerancji
Komentarze (1)
KK
Krzysztof Kochanowicz
17 października 2017, 08:41
Rozumiem - brak przemocy między wyznawcami religii. Szacunek szacunkiem ale mamy iść i głosić a nie zacierać różnice między religiami. Nie dano ludziom innego imienia w którym mogą być zbawieni - a jest nim Jezus, nie Diwala. Trzeba nawracać hinduistów a nie utwierdzać ich w fałszywej religii.