Sondaż dla radia ZET: Większość Polaków chce likwidacji przywilejów podatkowych dla Kościoła

Fot. pixabay.com
PAP / tk

70 proc. ankietowanych w sondażu Ibris dla Radia Zet uważa, że przywileje podatkowe dla Kościoła powinny zostać zlikwidowane, a 23 proc. twierdzi, że trzeba je zostawić – podała stacja.

Sondaż pokazał też, że 66 proc. badanych chce, żeby państwo przestało finansować Kościół, a 26 proc. jest przeciwnego zdania.

Z sondażu wynika ponadto, że 50 proc. ankietowanych uważa, że nauczanie religii powinno zostać w szkołach, a 44 proc. jest przeciwnego zdania. 54 proc. badanych jest z kolei za pozostawieniem symboli religijnych w miejscach publicznych, a 41 proc. jest za ich usunięciem.

"Sondaż @IBRiS_PL dla Radia ZET 70 proc. ankietowanych uważa, że przywileje podatkowe dla Kościoła powinny zostać zlikwidowane - 23 proc. twierdzi, że trzeba je zostawić. 66 proc. chce też, żeby państwo przestało finansować Kościół - 26 proc. jest przeciwnego zdania” – podano na Twitterze stacji.

"Sondaż @IBRiS_PL dla Radia ZET 50 proc. ankietowanych uważa, że nauczanie religii powinno zostać w szkołach - 44 proc. jest przeciwnego zdania. 54 proc. jest za pozostawieniem symboli religijnych w miejscach publicznych - 41 proc. jest za ich usunięciem” – podano w kolejnym wpisie na TT.

Kościół płaci podatki

Kościół katolicki w Polsce - podobnie jak inne Kościoły i związki wyznaniowe - ma obowiązek płacić podatki na rzecz państwa i z tej powinności się wywiązuje. Czynią to zarówno kościelne osoby prawne, jak i poszczególni duchowni, zarówno prowadzący duszpasterstwo parafialne, jak i ci zatrudnieni na umowę o pracę w kuriach, seminariach, na uniwersytetach czy w szkołach.

Art. 55 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w RP mówi, że majątek i przychody kościelnych osób prawnych podlegają ogólnym przepisom podatkowym, choć są od tego wyjątki w postaci ulg czy zwolnień przewidzianych przez ustawodawcę.

Wiele kościelnych dzieł to działalność charytatywna, prowadzona w formie wolontariatu. Gdyby państwo miało przejąć te zadania, kosztowałoby to wiele miliardów złotych rocznie.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sondaż dla radia ZET: Większość Polaków chce likwidacji przywilejów podatkowych dla Kościoła
Komentarze (1)
KW
~Konrad Walenrod
11 czerwca 2022, 14:00
Jeszcze trochę i kościół zostanie odcięty od koryta publicznej kasy ,i bardzo dobrze - najwyższy czas