Z gajów oliwnych należących do sanktuarium w Fatimie pozyskano w 2023 roku 13 ton oliwy
Z położonych na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, gajów oliwnych pozyskano w 2023 roku około 13 ton oliwy, podały władze tego miejsca kultu, na terenie którego znajdują się tysiące drzew oliwki europejskiej.
Jak poinformowała Patricia Duarte z władz portugalskiego sanktuarium, w minionym roku zanotowano mniejsze zbiory oliwek, co było równoznaczne ze zmniejszeniem pozyskanej ilości oliwy z pierwszego tłoczenia. Dodała, że w latach najlepszego urodzaju z należących do sanktuarium fatimskiego gajów pozyskiwano rocznie surowiec, z którego wytwarzano do 30 litrów oliwy z jednego drzewa. Duarte sprecyzowała, że oliwa kierowana jest w Fatimie do placówek należących do sanktuarium i służy miejscowym placówkom przyjmującym pielgrzymów na ich własne potrzeby.
Najwięcej drzew oliwki europejskiej, ponad 1000 okazów, znajduje się w należącej do sanktuarium fatimskiego wsi Valinhos, gdzie mieszkało troje dzieci, które od maja do października 1917 roku doświadczyły objawień Maryi – rodzeństwo św. Franciszek i św. Hiacynta Marto oraz ich kuzynka Łucja dos Santos. Objawienia maryjne w Cova da Iria poprzedziły spotkania z Aniołem Portugalii w Valinhos, do których doszło w 1916 roku. W dniu 19 sierpnia 1917 roku doszło tam również do objawień Maryi.
W sumie, jak szacuje rektorat fatimski, na terenie należącym do sanktuarium znajduje się ponad 60 hektarów obszarów zadrzewionych. Głównymi gatunkami tamtejszych drzewostanów są dąb oraz dąb ostrolistny.
Skomentuj artykuł