Co zrobić ze starym różańcem? Czy można go wyrzucić?

Co zrobić ze starym, zniszczonym różańcem? (fot. depositphotos.com)
Deon.pl / aleteia.org / tk

Co zrobić ze starymi, zniszczonymi różańcami i innymi dewocjonaliami, których najlepsze lata już minęły? Czy można je tak po prostu wyrzucić? Odpowiadamy.

Gdy intensywnie korzystamy z różańca (do czego gorąco zachęcamy) z biegiem lat zaczyna on niszczeć. Wiele osób zastanawia się wtedy, co ma z nim zrobić. Czy stary różaniec można tak po prostu wyrzucić do kosza? Odpowiedź brzmi: nie. Przedmioty kultu religijnego, takie jak różaniec należy zawsze traktować z należytym szacunkiem.

Co zrobić ze starym, zniszczonym różańcem?

Jest kilka sposobów na pozbycie się zużytego różańca. Oto one:

DEON.PL POLECA

  1. Oddanie do parafii.
    Możesz przekazać różaniec do swojej parafii. Niektóre kościoły zbierają zniszczone dewocjonalia, aby je odpowiednio zutylizować lub naprawić.
  2. Zakopanie w ziemi
    Różaniec można zakopać w ziemi w miejscu, które nie jest narażone na profanację (np. w ogrodzie lub w spokojnym zakątku).
  3. Spalenie
    Jeśli różaniec jest bardzo zniszczony, możesz go spalić, a pozostałości (np. popiół lub metalowe elementy) zakopać w ziemi. Spalenie to tradycyjny sposób usuwania uszkodzonych dewocjonaliów.
  4. Naprawa
    Jeśli różaniec nie jest w bardzo złym stanie, warto rozważyć jego naprawę. Są osoby, specjalizuje się w renowacji dewocjonaliów (zajrzyjcie na to konto na Instagramie)

Jak postąpić z niechcianymi dewocjonaliami?

Kwestia starych, zużytych sakramentaliów nie dotyczy tylko różańców. Często w naszych szufladach zalegają obrazki z modlitwami, książeczki bądź ulotki z cytatem z Pisma Świętego. Jak należy z nimi postąpić? Odpowiedź jest prosta. Najczęstszym sposobem na pozbycie się tych przedmiotów jest ich spalenie.

Ks. Dawid Tyborski, wikary parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pogódkach, dodaje jednak, że "czasem modlitwy na odwrocie strony czy jakiś obrazek prymicyjny po latach może okazać się impulsem do modlitwy. Często w średniowieczu i wiekach późniejszych stare księgi, mszały czy sakramentarze, które nie nadawały się do użytku, składowano w specjalnych niszach. Był to wyraz pewnej wrażliwości na poczucie świętości".

Ciekawą kwestię stanowią też kiczowate pamiątki z pobożnym motywem, których często nie brakuje nam w domu. Jak się pozbyć tych "pięknych" przedmiotów?

– Kiczowate pamiątki, plastikowe zegary z Matką Bożą albo trójwymiarowe podświetlane zegary z motywami religijnymi powinny przestać istnieć. Z samego szacunku dla świętości. Jednak, jeśli masz coś takiego w domu, to proszę schowaj na strychu, a przy kolejnej okazji grzecznie odmów, wyjaśniając, dlaczego nie przyjmujesz takiego "pięknego" daru. Do pewnych rzeczy trzeba po prostu wychowywać – zaznacza ks. Tyborski.

Źródło: Deon.pl / aleteia.org / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Co zrobić ze starym różańcem? Czy można go wyrzucić?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.