2. Wirtualny Festiwal Filmoteki Szkolnej

(fot. sxc.hu)
PAP / pz

Uczniowie z ok. 80 szkół z całej Polski będą w środę rywalizować przed komputerami, rozwiązując zagadki, quizy i zadania dotyczące kina polskiego. Konkurs odbędzie się w ramach 2. edycji Wirtualnego Festiwalu Filmoteki Szkolnej.

Filmoteka Szkolna, przedsięwzięcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, to program edukacyjny dla gimnazjów i liceów, którego celem jest włączenie wiedzy o kinie do procesu edukacji szkolnej. Uczniowie uczą się o filmach z wykorzystaniem przekazanych wcześniej do szkół specjalnych pakietów - składających się z 55 wybranych filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, razem z omówieniami i materiałami dydaktycznymi.

DEON.PL POLECA

W ramach 2. edycji Wirtualnego Festiwalu Filmoteki Szkolnej swoją wiedzę o filmach polskich sprawdzą w konkursie uczniowie prawie 80 szkół z całej Polski, m.in. z: Przemyśla, Poznania, Pszczyny, Gdańska, Trzebnicy, Białegostoku, Zabrza, Gliwic, Łańcuta i Kotlina.

"Konkursowe pytania będą dotyczyć życia i twórczości polskich reżyserów, aktorów, scenarzystów. Rozwiązując festiwalowe zadania, uczestnicy będę mogli przypomnieć sobie podstawowe hasła, tytuły i legendarnych bohaterów znanych polskich filmów. Oprócz zadań umieszczonych na stronie internetowej uczniowie otrzymają dodatkowe zadanie, w którym będą musieli wykazać się pomysłowością i kreatywnością" - zapowiedziano w komunikacie PISF.

Festiwal odbędzie się wirtualnie - za pośrednictwem strony internetowej Filmoteki Szkolnej (www.filmotekaszkolna.pl), na której publikowane będą zadania. Konkurs potrwa trzy godziny. Nagrodami będą m.in. płyty DVD ze znanymi filmami polskimi.

Program Filmoteka Szkolna zainaugurowano na początku 2009 r. W jego ramach 55 wybitnych polskich filmów, wśród nich dzieła Andrzeja Wajdy ("Popiół i diament") i Andrzeja Munka ("Eroica"), trafiło na płytach DVD do gimnazjów i liceów w całej Polsce. Płytom towarzyszą broszury, zawierające m.in. omówienia filmów. Wyboru filmów dokonał zespół 40 specjalistów z zakresu filmoznawstwa, kulturoznawstwa, medioznawstwa, psychologii i pedagogiki.

Celem programu Filmoteka Szkolna, jak tłumaczą organizatorzy, jest "wykształcenie pokolenia świadomych, wymagających widzów, które poprzez wyższy poziom potrzeb i oczekiwań oraz większe uczestnictwo w kulturze przyczyni się do rozwoju sztuki filmowej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

2. Wirtualny Festiwal Filmoteki Szkolnej
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.