Besson, Joffe i Schloendorff w Krakowie

(fot. offpluscamera.com)
PAP / drr

Twórca "Wielkiego błękitu" Luc Besson, autor "Misji" Roland Joffe i reżyser "Blaszanego bębenka" Volker Schloendorff będą wśród gości 5. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera, który w dniach 13-22 kwietnia odbędzie się w Krakowie.

Francuz Luc Besson, reżyser "Wielkiego błękitu" (1988), "Leona zawodowca" (1994) i "Piątego elementu" (1997), zaprezentuje w Krakowie swój najnowszy film pt. "Lady". To opowieść o czołowej postaci birmańskiej opozycji prodemokratycznej, laureatce Pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi. W jej rolę wcieliła się pochodząca z Malezji Michelle Yeoh, znana z ról w filmach "Jutro nie umiera nigdy", "Przyczajony tygrys, ukryty smok", "Wyznania gejszy".

66-letnia obecnie Aung San Suu Kyi od 20 lat jest ikoną demokratycznego oporu przeciwko juncie wojskowych rządzących jej ojczyzną. 15 z ostatnich 22 lat spędziła w areszcie domowym. W listopadzie 2010 r. została z niego zwolniona, w niecały tydzień po pierwszych od 20 lat wyborach w Birmie.

Film Bessona, który do kin w całej Polsce trafić ma 27 kwietnia, jest wspólną produkcją Francji i Wielkiej Brytanii. Oprócz Yeoh, w obsadzie znalazł się m.in. David Thewlis.

Swój nowy obraz, "Gdy budzą się demony", pokaże w Krakowie także brytyjski reżyser Roland Joffe, autor filmów "Pola śmierci" (szokująca opowieść o krwawym pokłosiu rządów Czerwonych Khmerów w Kambodży), "Misja" (z Robertem De Niro i Jeremym Ironsem, historia południowoamerykańskich jezuitów próbujących nawracać Indian) i "Szkarłatna litera" (z Garym Oldmanem i Demi Moore).

"Gdy budzą się demony", produkcja z 2011 r., to osadzona w realiach hiszpańskiej wojny domowej opowieść o miłości, zdradzie i mocy wiary. W filmie wystąpili m.in. Charlie Cox, Wes Bentley, Dougray Scott i Olga Kurylenko.

Joffe'owi poświęcona zostanie na festiwalu specjalna sekcja "Focu on: Roland Joffe", w ramach której zaprezentowane zostaną, oprócz filmu "Gdy budzą się demony", "Pola śmierci" i "Misja".

Podczas Off Plus Camera świętowana będzie 10. rocznica utworzenia Szkoły Wajdy. Jak przypomnieli organizatorzy Off Plus Camera, założyciele Szkoły Wajdy - reżyserzy Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski - w 2011 roku, kontynuując misję szkoły, powołali studio produkcyjne o nazwie Wajda Studio. W ramach obchodów w Krakowie z publicznością spotkają się m.in. twórcy filmów, nad którymi prace realizowano w ramach prowadzonego przez Wajda Studio programu "Ekran" - reżyser filmu "Ki" Leszek Dawid i reżyser "Daas" Adrian Panek.

Jednym z wydarzeń towarzyszących tym obchodom będzie ponadto wykład znanego niemieckiego reżysera Volkera Schloendorffa oraz pokaz specjalny "Blaszanego bębenka" z 1979 r., filmu Schloendorffa nagrodzonego Oscarem w kategorii obraz nieanglojęzyczny.

"Bazując na własnym bogatym doświadczeniu, Volker Schloendorff opowie o tajnikach reżyserii filmowej. Uczestnicy wykładu będą mieli możliwość poznania metod pracy reżysera" - zapowiedzieli organizatorzy festiwalu. Wykład Schloendorffa odbędzie się 16 kwietnia w Centrum Festiwalowym w Pałacu Pod Baranami. Wstęp na spotkanie będzie wolny.

Na festiwal do Krakowa przyjedzie również wybitny brytyjski operator filmowy, Dick Pope. Artysta ten, jak przypomnieli organizatorzy festiwalu, znany jest przede wszystkim ze współpracy z reżyserem Mike'm Leigh, która trwa od 1990 r., gdy powstał film "Życie jest słodkie"; razem stworzyli oni takie filmy, jak "Nadzy" (1993), "Sekrety i kłamstwa" (1996), "Topsy-Turvy" (1999), "Vera Drake" (2004), "Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia" (2008), "Kolejny rok" (2010).

Dick Pope zasiądzie - razem z m.in. reżyserem Andrzejem Żuławskim - w jury konkursu głównego "Wytyczanie Drogi", najważniejszej sekcji Off Plus Camera.

Projekcje w ramach festiwalu odbywać się będą w kinach: Kijów, Alchemia, Ars, Agrafka, Pod Baranami i Mikro. Szczegółowe informacje o programie imprezy będą dostępne na stronie www.offpluscamera.com

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Besson, Joffe i Schloendorff w Krakowie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.