Trwają zdjęcia do ekranizacji "Ślubów panieńskich"

Trwają zdjęcia do ekranizacji "Ślubów panieńskich"
Portret Aleksandra Fredro autorstwa Aleksandra Raczyńskiego
PAP / kawior

Na terenie skansenu w Suchej koło Węgrowa (Mazowsze) trwają zdjęcia do ekranizacji "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry. W filmie, który reżyseruje Filip Bajon, grają m.in. Borys Szyc, Maciej Stuhr i Marta Żmuda-Trzebiatowska.

 - Zdjęcia są już na półmetku - poinformował we wtorek producent filmu Zbigniew Domagalski. Jak powiedział, jeszcze w tym tygodniu ekipa ma przenieść się na kilka dni w okolice Kielc. - Zdjęcia powstają w przepięknych plenerach - zapewnił Domagalski.

DEON.PL POLECA

Ich autorem jest ceniony operator Witold Stok, który wcześniej współpracował m.in. z Krzysztofem Kieślowskim ("Personel", "Blizna", "Siedem kobiet w różnym wieku", "Z punktu widzenia nocnego portiera"), Markiem Piwowskim ("Przepraszam, czy tu biją?") i Marcelem Łozińskim ("Egzamin dojrzałości", "Dotknięcie", "Zderzenie czołowe").

 - Zakończenie zdjęć przewidujemy na 7 października - poinformował producent. Planowany termin wprowadzenia "Ślubów panieńskich" do kin to październik 2010 r.

Bohaterów komedii Aleksandra Fredry grają: Borys Szyc (Albin), Maciej Stuhr (Gustaw), Anna Cieślak (Aniela), Marta Żmuda-Trzebiatowska (Klara), Edyta Olszówka (pani Dobrójska) i Robert Więckiewicz (Radost). W obsadzie są też Andrzej Grabowski (w roli ojca Klary) i Wiktor Zborowski (służący Jan).

Bajon realizuje "Śluby..." według własnego scenariusza, który napisał na podstawie utworu Fredry. Zgodnie z intencją reżysera, film ma być "próbą współczesnego odczytania wspaniałej sztuki, jak również odkrycia w niej ścieżek współczesnej psychologii i erotyki".

Utwór "Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca. Komedia w pięciu aktach wierszem" po raz pierwszy wystawiono w 1833 r. we Lwowie. Intryga zawiązuje się, gdy starsi państwo - Radost i pani Dobrójska - postanawiają doprowadzić do małżeństwa bratanka Rodosta - Gucia, z Anielą - córką Dobrójskiej. Gucio, inteligentny trzpiot i wesołek, ceni głównie dobrą zabawę i nie myśli o poważnym związku z kobietą. Aniela to z kolei wzór cnót niewieścich - uczuciowa, rozsądna i wrażliwa. Dwoje pozostałych młodych bohaterów to Klara i Albin. Klara - błyskotliwa, sprytna, niepokorna i złośliwa - igra z miłością egzaltowanego Albina, będącego parodią bohatera werterowskiego. Dziewczęta zawierają porozumienie - postanawiają nie wychodzić za mąż, a zamiast tego dręczyć adorujących je mężczyzn obojętnością i chłodem.

Do najbardziej znanych cytatów ze "Ślubów panieńskich" należą: "Znam dobrze mężczyzn, ten ród krokodyli/Co się tak czai, tak układa snadnie/By zyskać ufność i zdradzić po chwili", "Nie kochaj [...] tak czule, a będziesz kochany" oraz "Miłość jest jedna, Udawań tysiące".

Reżyser Filip Bajon ma w dorobku m.in. ekranizację "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego (2001).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trwają zdjęcia do ekranizacji "Ślubów panieńskich"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.