W Łodzi trwa 17. festiwal Plus Camerimage

Bill Murray podczas otwierającej gali 17. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage 2009 (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
PAP/drr

W Łodzi rozpoczął się 17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage 2009. O główne nagrody imprezy - Złotą, Srebrną i Brązową Żabę - będą rywalizować autorzy zdjęć do 17 filmów.

W trakcie uroczystej gali otwierającej tegoroczny Plus Camerimage wręczone zostały pierwsze nagrody specjalne. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał - m.in. z rąk Daniela Olbrychskiego - znany niemiecki reżyser Volker Schloendorff. To jeden z najwybitniejszych europejskich reżyserów filmowych. Ma w dorobku dramaty społeczno-polityczne i ekranizacje dzieł literackich. Wypracował własny styl filmowej narracji, będący połączeniem wzniosłości i groteski, refleksyjności i wizyjności.

DEON.PL POLECA

W swoim dorobku ma m.in. takie filmy jak: "Niepokoje wychowanka Toerlessa" (1966), "Utracona cześć Katarzyny Blum" (1975), "Blaszany bębenek" (1979), "Miłość Swanna", "Śmierć komiwojażera" (1985), "Król olch" (1996) czy "Strajk" (2006, z Andrzejem Chyrą w obsadzie, który wcielił się w bohatera wzorowanego na Lechu Wałęsie).

Nagrodę dla reżysera ze szczególną Wrażliwością Wizualną otrzymał Terry Gilliam. Gilliam był jednym z członków słynnej brytyjskiej grupy komicznej "Latający Cyrk Monty Pythona". Obecnie zajmuje się reżyserowaniem filmów. Jego najbardziej znane dzieła to m.in. "Brazil", "12 małp" oraz "Las Vegas Parano".

Pierwszym filmem, który zobaczy festiwalowa publiczność, będzie startujący w głównym konkursie obraz "Aż po grób" (Get Low) w reż. Aarona Schneidera ze zdjęciami Davida Boyda. Jedną z głównych ról gra w nim amerykański aktor Bill Murray, który z tej okazji przyjechał do Łodzi. Wcześniej aktor znany był m.in. z takich filmów jak "Między słowami", "Dzień Świstaka" czy "Ghostbusters".

W tym roku o główne nagrody festiwalu rywalizować będą autorzy zdjęć do 17 filmów wyprodukowanych w 2008 i 2009 roku. Oprócz filmu "Aż po grób" jury - w składzie którego znalazł się m.in. scenograf Allan Starski - oceni jeszcze m.in. zdjęcia Hosseina Jafariana do filmu "Co wiesz o Elly", Vittorio Storaro do filmu "I, Don Giovanni", Dante Spinotti do filmu "Wrogowie publiczni", Krzysztofa Ptaka do filmu "Dom zły" czy Marcina Koszałka "Rewers". Najlepsze filmy otrzymają nagrodę Złotej, Srebrnej i Brązowej Żaby.

Podczas festiwalu oceniane też będą najnowsze polskie produkcje. Odbędzie się również konkurs etiud studenckich o Złotą Kijankę im. Laszló Kovacsa, zmarłego przed dwoma laty wybitnego operatora. W tym roku rywalizować będzie o nią 33 filmy.

Imprezie towarzyszą warsztaty, seminaria, prezentacje nowoczesnego sprzętu filmowego, spotkania z zaproszonymi gośćmi i wystawy. Jedną z nich jest ekspozycja najnowszych scenograficznych projektów Allana Starskiego. Rysunki i zdjęcia jego projektów do filmów "Pianista" w reż. Romana Polańskiego, "Oliver Twist" (reż. Polański), "Hannibal. Po drugiej stronie maski" (reż. Peter Webber) prezentowane są w Centrum festiwalowym w Teatrze Wielkim w Łodzi.

W Teatrze Wielkim będzie również miała miejsce wystawa fotografii Bretta Ratnera (m.in. "Czerwony smok", "Godziny szczytu"), przedstawiających m.in. Romana Polańskiego, Ala Pacino, Edwarda Nortona czy Hugh Jackmana.

Plus Camerimage to jedyny na świecie festiwal poświęcony sztuce operatorskiej. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1993 roku w Toruniu. Do Łodzi Festiwal przeniósł się w 2000 roku. Na Camerimage gościły gwiazdy światowego kina, m.in. reżyserzy Oliver Stone, David Lynch, Istvan Szabo oraz aktorzy Charlize Theron, Diane Kruger, Ralph Fiennes czy Val Kilmer. Tegoroczna impreza potrwa do 5 grudnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Łodzi trwa 17. festiwal Plus Camerimage
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.