Great Island - synonim emigracji

Krzysztof Miękus, Great Island
wab

Projekt Krzysztofa Miękusa "Great Island" dotyka problemów współczesnego nomadyzmu i migracji. Na wystawie prezentowane są fotografie oraz instalacja wideo.

Tytułowa Great Island to nazwa wyspy, na której mieści się Cobh - niewielkie portowe miasteczko na południu Irlandii, z którego w ciągu 100 lat (od 1850 do 1950 roku) 2,5 miliona Irlandczyków wyruszyło na poszukiwanie lepszego życia za oceanem. W wyniku głodu i emigracji, populacja Irlandii zmniejszyła się z 8 do 4 milionów.

Cobh, będące w świadomości Irlandczyków synonimem emigracji, stało się w latach 2004-2009 przystanią do której przyjeżdżali Polacy w poszukiwaniu pracy i dobrobytu.

Krzysztof Miękus w swoim projekcie przygląda się pamięci polskich emigrantów mieszkających w Irlandii. W rozmowach z bohaterami próbuje dociec, jakie zabarwienie emocjonalne mają ich wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w Polsce. Te wspomnienia, zarejestrowane kamerą wideo, zostają skonfrontowane ze zdjęciami konkretnych miejsc, o których rozmówcy wspominają w swoich wypowiedziach.

DEON.PL POLECA

Wystawa wykorzystuje elementy badania socjologicznego, ale jednocześnie ucieka od czysto dokumentalnej konwencji. Fotograficzne tropy i narracyjne ciągi tworzą formę otwartą, wymagającą od widza rozwinięcia i dopowiedzenia.

Projekt "Great Island" jest częścią artystyczno-badawczego projektu MITTEL poświęconego współczesnej mitologii Europy Środkowej.

Krzysztof Miękus (ur. 1975) - fotograf, kurator wystaw, dziennikarz. W latach 2000-2006 współpracował z miesięcznikiem "Pozytyw" oraz Yours Gallery w Warszawie. W 2007 roku był kuratorem generalnym Międzynarodowego Festiwalu Fotografii "Transfotografia" w Trójmieście. Obecnie pracuje jako kurator i artysta niezależny. Zajmuje się przede wszystkim dokumentem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Great Island - synonim emigracji
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.